Mladost je prihvatala pomirenja i kompromise živeći u iluziji da će biti večna i da ima vremena da se složi. Čovek se jednog jutra probudi, shvati da je vreme isteklo ili samo što nije, a staza na kojoj se našao sporedna je, slepa ili vodi na pogrešnu stranu. A njegova, gde je? Čini mu se da zna, da se seća gde je trebalo skrenuti a gde produžiti. I šta biva kada se osvesti? Ključno je pitanje: Šta raditi posle tog drugog rođenja? Plakati, ridati kao na prvom dok se oči sasvim ne iscede?
Ovo su reči na poleđini knjige “Studen kamen”, romana pobednika konkursa “Tvoja reč”, autorke Jelene Dramićanin. Kroz karaktere glavnih junaka, koji se okupljaju da bi krenuli u planinu, u lov, autorka nam nudi različite odgovore na večno pitanje: Kako smisleno provesti život, kako ga ne protraćiti?
Na konkurs kreativnog pisanja “Tvoja reč”, koji je trajao osam meseci, od 10. jula prošle, do 29. februara ove godine, a koji je organizovala Izdavačka kuća “Evro Book” u saradnji sa platformom za elektronske knjige “Bookmate”, stiglo je više od 400 radova mladih autora. Bookmate žiri, koji su činili Uroš Timić (mladi autor), Aleksandra Mihajlović (autor) i Boris Popadić (novinar), izabrao je 15 najboljih radova i šifrovane ih prosledio izdavaču, koji je potom izabrao najbolje debitantsko delo. Prvo mesto osvojila je mlada autorka iz Čačka, profesorka srpskog jezika i književnosti Jelena Dramićanin. Izdavačka kuća “Evro Book”, kao nagradu, Jeleni je objavila roman prvenac “Studen kamen”, u želji da nju i druge mlade autore podstakne da razvijaju talenat za pisanje. Na proslavi jubileja 23. maja, na Belom dvoru, u prisustvu brojnih zvanica, autorki je pohvalnicu uručila Milica Ašćerić, PR izdavačke kuće “Evro Book”, a roman je predstavljen na Sajmu knjiga u Beogradu. Pored štampanog izdanja, koje je distribuirano knjižarama širom Srbije, knjiga je dostupna i u elektronskom obliku, na servisu “Bookmate”.
Prema rečima autorke, kompozicija romana je vrlo neobična. Sastoji se iz dva dela, prvi je arhaičan, kao što su i jezik i tema, a drugi je moderniji. Teško je odrediti žanr, delimično je psihološki, roman ideje, kriminalistički, ima fantastičnih motiva, a pojedini delovi podsećaju na epsku fantastiku.
– Roman ima misterioznu priču, tajnu koju čitalac treba da razotkrije dok čita. Tema prvog dela je kako čovek smisleno da živi, kako da ne protraći život, a drugi deo govori o čoveku koji je u jednom trenutku života beznadežan, ne može da pronađe smisao u svakodnevnoj rutini, otuđen je od ljudi, kolega, posla. Roman nije ljubavni, ni istorijski, mada ima pomalo ljubavne priče – kaže za naš list Jelena Dramićanin, napominjući da je delo vrlo neobično i autentično, jer se nešto slično ne može lako naći u srpskoj književnosti.
Naša sagovornica kaže da je još u detinjstvu želela “nešto” da napiše i, na njenu radost, objavila je knjigu, kakve inače voli da čita, sa dinamičnom pričom, napetu, metaforičnu, slojevitu, koja čitaoca aktivira psihološki i mentalno. Ideju za “Studen kamen” je dobila još kao student:
– Spremajući ispit koji nije imao veze sa umetnošću, misli su mi se otimale, kao i svakom đaku pod kapom nebeskom, te nacrtah skicu romana na listu hartije koju sam sačuvala, predosećajući da će mi, kad izučim nauke, zatrebati. To se zbilo tamo gde sam stanovala, u zgradi u kojoj je nekada živeo Ivo Andrić, a danas je u njoj muzej posvećen Andriću. Eto, možda je do mesta, ne znam.
Da napiše ovu knjigu, kako kaže, pomogli su joj oni ljudi kojima se divila i od kojih je učila ko je Franc Kafka, Momčilo Nastasijević, Meša Selimović, Borislav Pekić, Fjodor Dostojevski, Edgar Alan Po, Dis… i, naravno, kao onaj prvi kamen temeljac, u početku beše reč srpske narodne književnosti. Inače, “Studen kamen” je napisan uz muziku, ceo. Jeleni su pomogli Smetanina “Vltava”, “Gnossienne” I-III Erika Satija, a ponajviše muzika iz filma “Čudesna sudbina Amelije Pulen”.
Iako je naša sagovornica tek počela da predstavlja knjigu, reakcije čitalaca su dobre i vlada veliko interesovanje, jer je reč o univerzalnoj temi koja muči sve ljude, na svim prostorima, u svim vremenima – šta je pravi život, kako ispraviti greške, nastaviti dalje ili se vratiti na početak.
– I mene su mučila ta pitanja, kao i svakog čoveka. Napisala sam knjigu koju čine više stavova, mišljenja, vizura, da svaki čitalac može da izvuče neku svoju pouku, jer ni ja ne znam koji je put pravi. Roman ima više likova i svaki od njih zastupa svoju ideju. Kod kuće i u školi učimo jedno, a u stvarnosti se dešava drugo. Koji je pravi put? Ja verujem u stare vrednosti, u ono što sam naučila kod kuće. Verujem da će na kraju pobediti pravda, poštenje, rad i vrlina – naglašava Jelena.
Za autorku romana, kako kaže, nije bilo drugog puta osim književnosti. Iako je razmatrala i neke druge škole, završila je Gimnaziju u Čačku i Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu. Danas radi u Medicinskoj školi i to smatra svojom privilegijom:
– A ima li veće privilegije od razgovora o životu i svetu sa darovitim i pronicljivim, dosetljivim i čestitim velikim ljudima, pre nego što će svet spoznati da su znameniti!
Sledeći korak Jelene Dramićanin je pisanje šest kratkih priča (koje će biti povezane u jednu celinu) za platformu “Bookmate”. Naravno, u planu je i novi roman, koji će biti drugačiji, humoristički, satiričan, ironičan pogled na naš svakodnevni život.
Nela Radičević
Foto: Arhiva autorke romana