U područjima koja su tokom juna bila pogođena polavama, rod maline je znatno smanjen, ali u kojoj meri još nije poznato, izjavio je direktor Instituta za voćarstvo Milan Lukić. Kako je izjavio za agenciju MNA, poplave zahvatile delove zemlje gde se ova voćka najviše uzgaja.
“Tu je rod smanjen, ali u kom i kolikom prcentu nezahvalno sada je govoriti. Lokalne samouprave su formirale komisije za procenu štete”, rekao je Lukić agenciji MNA, dodajući da postoje zasadi gde je ostvaren odličan prinos od 15 do 25 tona po hektaru.
Ipak, jedan od ključnih problema malinarstva je nedostatak kvalitenog sadnog materujala. Loša otkupna cena protekle dve godine uticala je na smanjenu potražnju za sadnim materijalom.
“To je zadatak koji nam je poveren od strane države, da proizvedemo dovoljne količine sadnog materijala izuzetnog kvaliteta i mi to radimo. Zasnovali smo matični zasad za proizvodnju sertifikovanog sadnog materijala na području Ivanjice, tačnije Mučnja, gde postoje odlični agroekološki uslovi – zemljišni i klimatski”, rekao je Lukić.
Objašnjava da su u tom području uslovi za pojavu bolesti daleko manji.
“Obišli smo čitav deo zapadne Srbije kako bismo pronašli lokaciju koja je izuzetno dobra. Tokom narednog perioda ćemo imati dovoljne količine sadnog materijala za zasnivanje novih zasada”, naglasio je on.
Lukić je apelovao na poljoprivredne proizvođače da zasnivaju zasade proverenim sadnim materijalom, od registrovanih proizvođača, a ne kao što su do sada radili.
“Sadnice se uzimaju od neproverenih proizvođača, gde se na zna da li su biljke otporne na bolesti, gde se ne zna koliki se može prinost ostvariti. Kada sve se uradi onako kako treba, odaberemo kvalitetan sadni materijal, lokalitet i primenimo odgovarajuće agrotehničke mere, onda ćemo imati sasvim zadovoljavajući rod”, naveo je Lukić.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoje izuzetno kvalitetni zasadi mali, ali ih je nedovoljno gledajući celokupne površine pod ovom voćkom.
Izvor: MNA