Милољуб Петровић, председник Савета МЗ Парменац, подсећа да су многи мештани ових месних заједница уговоре потписаали још давне 2007, а цена прикључка је и тада била 1.080 евра (са водомером). Како каже Петровић, неки грађани из друге висинске зоне су још тада исплатили цео износ.
– У висинским зонама због временских услова многи приватни бунари су пресушили, а све су веће потребе за водом… Многи власници новоизграђених кућа желе да уплате прикључак у целом износу. Сада имамо око 65 пријављених, укључујући и оне који су пре 13 година потписали уговор и измирили обавезе – наводи Петровић.
У МЗ Риђаге предвиђено је да 30 мештана у другој висинској зони добије воду са новоизграђене мреже. Бранимир Тиосављевић, председник те месне заједнице, каже да многи нису веровали да ће дочекати дан када ће им домаћинства бити прикључена на рзавски водовод.
– Када су рађени резервоари, то људи нису видели. Али, када су спуштене цеви поред пута, кренуле су и уплате, па и нови уговори – каже Тиосављевић.
Милош Максимовић, председник Савета МЗ Бељина, каже да је проблема било са старим уговорима, јер је комплетна документација нестала 2010. године. Ипак, захваљујући пропратним документима, успели су да комплетирају податке.
– Сада нас зову и други мештани, али још не можемо да кренемо у нове уговоре док потпуно не сведемо рачун за старе – истиче Максимовић.
Милан Бојовић сматра да је велико интересовање за прикључење на овај систем, најбољи доказ о оправданости улагања.
– То показује да се на овом подручју гради, да се грађани досељавају или враћају у своја домаћинства. Вредност ове фазе радова је око 15 милиона динара и у целости их финансира Град Чачак, уз стручни надзор лиценцираног грађевинског инжењера Чедомира Васовића. Надзор и подршку врши и ЈКП „Водовод“ Чачак, коме ће овај систем по завршетку бити поверен на управљање и коришћење – каже Бојовић и додаје да је уговором предвиђено и геодетско снимање водоводне мреже, уз израду Елабората у аналогном и дигиталном облику.
Истовремено, завршено је и електро-машинско опремање и укључење у систем даљинског надзора резервоара Р2 од 100 метара кубних у Бељини, са кога ће се читав овај систем снабдевати рзавском водом. Вредност тих радова је седам милиона динара. Наредне године планирано је повезивање тог резервоара на електро-мрежу и појачано снабдевање електричном енергијом резервоара „Придворица“ из кога се вода препумпава у резервоар Р2.
– У последњих пет година на изградњи овог система радили смо у континуитету и у том периоду је уложено око 32 милиона динара. Изградњом овог система и прикључењем на водоводну мрежу, повратили смо поверење грађана, који су у веома кратком року уплатили уговорне обавезе, што је више од пет милиона динара. То ће омогућити наставак радова и у наредној години, када је планирана изградња мреже ка Паковраћу, како би сви грађани који се налазе у другој висинској зони добили воду током 2021. године. Истовремено, створиће се услови за прикључење наплатне рампе у Паковраћу на ауто-путу Прељина – Пожега. Читав овај систем је планиран у шест висинских зона. По завршетку изградње дистрибутивне мреже са свим прикључцима у другој висинској зони, у којој се налази највећи број домаћинстава, наставићемо са даљим повезивањем и опремањем резервоара од Р2 до Р6 – истиче Бојовић.
Председници Парменца, Бељине и Риђага истичу да је веома важно што је градско руководство препознало велики проблем недостатка воде и што је реализована ова велика инвестиција. Уједно, Милан Бојовић каже да велику захвалност дугују председницима месних заједница, који су се ангажовали на свим пољима – од разговора са мештанима и ажурирања спискова до договора динамике радове са извођачима.
В. Тртовић
НАСТАВАК УЛАГАЊА
Влада Републике Србије је кроз национални инвестициони програм „Србија 2025“ планирала значајна улагања у водоснабдевање и изградњу канализације.
– Интензивно радимо на припреми неопходне документације за аплицирање за ова средства преко Канцеларије за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије и очекујемо да овај систем водоснабдевања, као и системи „Вранићи, Соколићи, Милићевци, Горња Горевница“, „Бечањ, Бресница“, „Овчар Бања“ и други, буду финансирани кроз овај програм, што ће омогућити да буду изграђени у целости у веома кратком року – каже Милан Бојовић, помоћник градоначелника Чачка.
ПАРМЕНАЦ: АСФАЛТИРАЊЕ ПУТА ДО ГРОБЉА И ИЗГРАДЊА ДЕЧИЈЕГ ИГРАЛИШТА
У МЗ Парменац, која има око 800 становника, према речима председника МЗ Милољуба Петровића, следеће године требало би да буде потпуно завршена водоводна мрежа у другој висинској зони, асфалтиран пут ка гробљу, а планирана је и изградња дечјег игралишта у школском дворишту.
– Има и оних који су уплатили прикључак за градска воду и из треће висинске зоне. Ако буде више заинтересованих, кад се створе услови, планирано је смо да и ова зона буде у рзавском систему – каже Петровић.
РИЂАГЕ: ЧАЧАНСКО „ДЕДИЊЕ“
Риђаге многи зову чачанско „Дедиње“, будући да је мирно место надомак града. Али, и због других разлога. Наиме, како каже председник МЗ Бранимир Тиосављевић, све је више оних који се распитују за куповину плацева, имања или кућа у том селу.
– Интересовања је било и раније, али је порасло од како је почела епидемија… – каже он.
БЕЉИНА: РЕКОНСТРУКЦИЈА УЛИЦЕ РАДОЈИЦЕ РАДОСАВЉЕВИЋА
У МЗ Бељина, која има око 2.000 становника, ове године асфалтиране су три улице: после пола века чекања асфалт су добили мештани у Улици Ранка Тајсића, урађен је приступни пут до Бељинског гробља и део пута на истој локацији, који је био угрожен због одрона. Такође, недавно је на гробљу, које постоји више од 50 година, најзад урађена капела. За следећу годину планирају реконструкцију Улице Радојице Радосављевића, у којој нису обележени пешачки прелази, а тротоар је изграђен само са једне стране. Та улица, каже председник Милош Максимовић, важна је за пешаке, посебно малишане, који иду у оближњу школу.