Grad

REKORDNO OSTVARENJE I REALIZACIJA BUDŽETA U 2019. GODINI

– Ostvarenje budžeta u iznosu od 3,8 milijardi dinara, odnosno 85 odsto od planiranog i porast prihoda od poreza na zarade na 1,5 milijardi dinara, kao i realizacija budžeta u iznosu od 3,78 milijardi verovatno su najbolji pokazatelji rada gradske vlasti. U svim segmentima prošlogodišnji budžet je zabeležio trend rasta prema svojim korisnicima, ali smatram da je oblast razvoja infrastrukture i direktne finansijske podške mesnim zajednicama imala najveći pomak – naglasio je Milan Bojović, pomoćnik gradonačelnika za oblast mesne samouprave i infrastrukture.

Prema rečima Milana Bojovića, 89 miliona dinara je uloženo u 69 mesnih zajednica na teritoriji našeg grada. Kako navodi naš sagovornik nije bilo mesne zajednice u kojoj nisu izvršeni neki od sledećih radova: rekonstrukcija objekta MZ ili seoske kapele, rekonstrukcija makadamskog puta, kopanje bunara ili rekonstrukcija sistema vodosnabdevanja, nabavka opreme za uređenje zelenih površina ili čišćenje snega…

– Pored direktnog finansiranja mesnih zajednica, u izgradnju sistema vodosnabdevanja i kanalizacije uloženo je 42 miliona dinara. Istovremeno, Grad Čačak je svoju obavezu za izgradnju brane „Svračkovo“, tokom 2019. godine izmirio u potpunosti, u iznosu od 15 miliona dinara – kaže Bojović.

Za podršku crkvama Grad je izdvojio šest miliona dinara, za izgradnju crkve u Viljuši, za završetak radova na parohijskom domu u Ljubiću, za radove na crkvama u Prijevoru, Ostri, Atenici, Kačulicama, Milićevcima i Konjevićima, ali i za štampanje monografije o manastiru Vaznesenje.

– U organizaciju saobraćaja i razvoj saobraćajne infrastrukture tokom 2019. godine uloženo je 311 miliona dinara. Među najznačajnijim projektima u ovoj oblasti su Bulevar vojvode Putnika, ulice Veselina Milikića i Aleksandra Savića, put Ovčar Banja – vrh Kablara. Ove aktivnosti podržane su direktnim investicijama iz budžeta Republike Srbije, preko JP „Putevi Srbije“, tako da je tokom prošle godine asfaltirano ili rekonstruisano više od 80 kilometara puteva na teritoriji našeg grada – navodi Bojović.

Prošlogodišnja dinamika radova obavezuje da ove i narednih godina nastavimo sve započete projekte, ali i da realizujemo sve one projekte koje naši sugrađani decenijama priželjkuju, naglasio je pomoćnik gradonačelnika.

VELIKE INVESTICIJE I U OBLASTI DRUŠTVENIH DELATNOSTI

Budžet Uprave za društvene delatnosti u 2019. godini iznosio je 1.825.725.497 dinara.

– U ovoj godini završena je rekonstrukcija vrtića „Poletarac“ koja je iznosila 35 miliona dinara. Sredstva su obezbedili Ministarstvo privrede i Grad Čačak. Ustanova „Zračak“ i ŠOSO „1. novembar“ su dobili novu savremenu sportsku halu, a novac za tu investiciju su obezbedili Ministarstvo privrede i Grad, u ukupnom iznosu od 80 miliona dinara. U toku su završni radovi na rekonstrukciji OŠ „Ratko Mitrović“ za koju je izdvojeno 100 miliona dinara od strane Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima i Grada. Takođe je u toku izgradnja fiskulturne sale u školi u Donjoj Trepči, kao i balon sala i kuhinja u školi u Bresnici, u ukupnoj vrednosti od 90 miliona dinara – podseća Vladan Milić, pomoćnik gradonačelnika za oblast društvenih delatnosti.

Prema njegovim rečima, za socijalnu zaštitu, za prava koja se ostvaruju preko Centra za socijalni rad, Grad je obezbedio više od 100 miliona dinara, a za usluge u socijalnoj zaštiti budžet u 2019. godini iznosio je 70 miliona dinara:

– Finansiraju se usluge pomoć u kući, personalna asistencija i lični pratilac deteta. Za rekonstrukciju objekata za klubove penzionera na seoskom području, kao i za rekonstrukciju Doma gluvih i nagluvih Grad je izdvojio šest miliona dinara. Dom slepih i slabovidih rekonstruisan je novcem iz budžeta Republike i budžeta Grada. Čačak se na nivou cele Srbije izdvaja kao grad koji obezbeđuje velika novčana sredstva za usluge koje olakšavaju život najranjivijim grupama našeg društva, starijim sugrađanima, odraslim licima sa invaliditetom i deci sa smetnjama u razvoju. Za potrebe zdravstvene zaštite Grad je zajedno sa Naftnom industrijom Srbije donirao četiri sanitetska vozila službi Hitne pomoći i Domu zdravlja.

Milić podseća da je za kupovinu zgrade i njenu rekonstrukciju za potrebe Gradske biblioteke iz budžeta Grada izdvojeno je 380 miliona dinara:

– Na taj način Grad je dobio Biblioteku jedinstvenu po svom izgledu i veličini u celoj Srbiji. Gradsko pozorište, čije se sedište nalazi u zgradi Biblioteke, uspešno je realizovalo svoj program prošle godine, uz pomoć budžeta Grada. Tokom leta smo bili domaćini Drugoj likovnoj koloniji, kada su naš grad posetili slikari iz Rusije i Kine. Umetnička dela koja su tom prilikom naslikana ostala su gradu kao poklon.

U toku ove godine izgrađen je i Park mladosti gde se održavaju brojne manifestacije, a postao je moderna oaza za mlade ljubitelje urbane kulture. Sportski centar „Mladost“ je izgradio 15 dečjih igrališta u različitim delovima grada. Izgrađen je i novi teren za odbojku na pesku, u sklopu Gradske plaže. Rekonstrukcija atletske staze je u završnoj fazi, a investiciju od 70 miliona dinara, takođe je obezbedio Grad Čačak, navodi Vladan Milić.

EKOLOŠKI SAVESTAN GRAD

Poštujući sve prioritete i direktive o deponijama Evropske unije, Čačak je među prvima krenuo u ostvarivanje strateških ciljeva i shvatio da sve korake koje preduzima čine celinu i da su u međusobnoj relaciji, kaže Mirjana Đoković, pomoćnik gradonačelnika za oblast ekonomskog razvoja i zaštite životne sredine. Od 2012. godine Grad Čačak je započeo sanitarno odlaganje otpada na Regionalnu deponiju „Duboko“, uveo sistem primarne selekcije na teritoriji grada 65 odsto, izgradio Transfer stanicu za kontrolisano, efikasno i ekonomično postupanje sa sakupljanjem i transportom otpada na konačno odlaganje, te započeo sanaciju i rekultivaciju prve zone „Prelići“, podseća naša sagovornica.

– Projekat „Sakupljanje i prerada otpadnih voda u Čačku“ započeo je 2013. godine Studijom izvodljivosti za tretman otpadnih voda u Čačku, u okviru programa MISP- a. Cilj ovog projekta je unapređenje kvaliteta vode u reci Zapadna Morava i uslova za život građana Čačka u području rečnog sliva i smanjenje rizika po zdravlje stanovnika. Svakako ovaj cilj će biti realizovan izgradnjom postrojenja za tretman otpadnih voda u naselju Prelići, kako je to predviđeno PDR planom, smanjujući ispuštanje neprečišćenih industrijskih i komunalnih otpadnih voda u reku. Revizija Studije izvodljivosti urađena je od strane „Džaspersa“ 2014. i drugi put u februaru 2019. godine – navodi Mirjana Đoković.

Ministarstvo zaštite životne sredine i Grad Čačak potpisali su 10. oktobra 2018. godine Memorandum o razumevanju, koji podrazumeva izradu projektne i konkursne dokumentacije za izbor izvođača radova i vršioca stručnog nadzora na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, rekonstrukciji gradskih kolektora i izgradnji kolektora u prigradskim naseljima.

– Kompletnu projektnu dokumentaciju finansira Švedska razvojna agencija SIDA, kroz program podrške razvoj investicija u oblasti zaštite životne sredine, koju u Srbiji implementera firma „Eptisa“ iz Španije, radi definisanja uloga strana potpisnica. Cilj projekta je izrada dokumentacije u skladu sa zakonodavstvom Republike Srbije i sa zahtevima Evropske unije, u pogledu finansiranje iz IPA programa u sektoru životne sredine. Ključna činjenica je da je Grad Čačak na listi za finansiranje iz IPA programa, a tu šansu će imati mali broj lokalnih samouprava u Republici Srbiji – naglašava naša sagovornica.

Svi projekti ovog resora unaprediće život građana Čačka, jer važimo za ekološki savestan grad koji može biti primer dobre prakse za ostale lokalne samouprave u državi Srbiji, istakla je Mirjana Đoković.

N. R.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.