Društvo

РЕГИОНАЛНИ ИНОВАЦИОНИ СТАРТАП ЦЕНТАР „ИМПУЛС“ ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ НОВИ ЗАМАЈАЦ УБРЗАНОГ РАЗВОЈА ДОМАЋЕ ПРИВРЕДЕ

СНАЖАН ОСЛОНАЦ НА ПУТУ РЕАЛИЗАЦИЈЕ ДОБРИХ ПОСЛОВНИХ ИДЕЈА

Регионални иновациони стартап центар „Импулс“ основан je 2019. године уз подршку програма Кабинета министра за иновације и технолошки развој Владе Србије, а у реализацији Центра за технолошко предузетништво ICT Hub из Београда и Општине Горњи Милановац. Импулс центар има циљ да подржи, едукује, повеже, покрене и уједини привреднике, стартапе и појединце, односно, фриленсере Горњег Милановца и региона, како би заједно допринели убрзаном развоју иновација и „откључали“ пун потенцијал за економију 21. века.

Милош Живковић, извршни директор Регионалног иновационог стартап центра „Импулс“ у Горњем Милановцу

Како наводи Милош Живковић, извршни директор Регионалног иновационог стартап центра „Импулс“ у Горњем Милановцу, Импулс центар је током досадашњег рада забележио широк спектар активности, међу којима се посебно издвајају програми подршке фриленсерима и свим осталим појединцима који су желели да стекну нова знања и вештине важне за иновативно и успешно предузетништво, затим, за оснаживање женског предузетништва, инoвације у привреди… Организоване су и презентације иновативних решења за пољопривреду и реализовани програми из области дигиталног маркетинга, митапови као видови умрежавања, као и програми из области четврте индустријске револуције, трансформација компаније, радионице, гејминг митапови, програми из законодавних облика пословања, приступа финансијама, филмске вечери, предавања на тему зелене економије…

Уз стручну помоћ компаније ICT Hub из Београда, досадашње партнерство утицало је на оснаживање и осамостаљивање „Импулса“, тако да овај регионални стартап центар тренутно поседује довољно ресурса да може самостално да остварује циљеве због којих је основан.

-Настављамо тамо где су наши претходници стали, поштујући све што су до сада радили. Ствараћемо радно окружење које ће подстицати различите ставове, отворену комуникацију, креативност, иновативност, размену знања и искустава, као и жељу за константним усавршавањем – истиче нови извршни директор „Импулса“.

Импулс центар, према речима Живковића, у наредном периоду треба да постане један од кључних актера у локалном и регионалном екосистему за иновације који повезује све учеснике – појединце, тимове, компаније, стручњаке и институције:

-Живимо у времену четврте индустријске револуције. Потребна нам је велика одлучност и спремност да се ухватимо у коштац са изазовима, како садашњег, тако и времена пред нама. Зато ће мисија Импулс центра бити систематскo подстицање, оснаживање и усмеравање проактивности и иновативних процеса који својим решењима доносе нове вредности, односно, неговање процеса у којима се пролази тежак пут од сјајне идеје до успешног бизнис пословања.

У Импулс центру планирају да интензивирају рад, паралелно са спровођењем овогодишњег програма, баве се и истраживањима, анализама, планирањем нових програма и стратегија…

-Изградња локалне/регионалне стартап заједнице је дугорочан процес који се, по успешним светским моделима, дели у три фазе: развој идеја, покретање старапа и раст стартапа. Ми смо још увек у првој фази изградње стартап заједнице коју карактеришу мотивација кроз догађаје на којима се презентују примери добре праксе, стартап тренинзи за развоје нових бизнис модела и валидација кроз формирање тимова, нових производа и услуга. Желимо у будућем периоду квалитетан, убрзани прелазак на следеће две фазе – објашњава Живковић.

ПРОГРАМИМИ ЗА ОСНОВЦЕ, СРЕДЊОШКОЛЦЕ, СТУДЕНТЕ, ПРЕДУЗЕТНИКЕ И ПРЕДУЗЕТНИЦЕ

Регионални стартап центар „Импулс“ ће до краја године реализовати и део програма из области: агилних начина пословања, веб програмирања, програмирања мобилних апликација, унапређења пословања кроз дигиталне трансформације, роботике, ИоТ – а, вештачке интелигенције, стартап програма, гејминга, дигиталног маркетинга, графичког дизајна, програме намењене оснаживању женског предузетништва, предавања о успешним имплементацијама иновативних решења из области паметних градова, програме о примени блокчејн технологија у привреди, програме прилагођене развоју нашег поднебља, пре свега у сектору агроиновација, односно, пољопривреде и туризма, менторске програме кроз које ће одабрани полазници стицати потребна знања која су неопходна за излазак на глобална тржишта. Биће представљени и најбољи примери добре праксе и решења која су се показала успешним у процесима развоја стартап центара попут „Импулса“, како у свету и региону, тако и у нашој земљи.

-Посебан акценат стављамо на програме за младе – ђаке основношколског и средњошколског узраста, кроз које желимо да им презентујемо знања и вештине и инспиришемо их за даља учења и усавршавања у разним иновативним областима. Неки од предвиђених програма за ову циљну групу су: школе програмирања, израде мобилних апликација, 3Д штампање, роботика за младе, као и програмске активности кроз које желимо да их упознамо са данашњим траженим занимањима којима ће моћи и у будућности да се баве, затим, из области предузетништва и још много тога занимљивог и прилагођеног младима. Планирамо и летње и зимске програме за студенте из нашег града и региона који се школују у већим градовима, а желе да, током одмора од обавеза на високошколским установама, закораче у стартап свет. Ту су и корисни програми за младе до 35 година, који желе да се усавршавају – истиче извршни директор „Импулса“.

Када је реч о овогодишњим, али и о будућим плановима рада Импулс центра, како наводи наш саговорник, млади заузимају веома важно место, јер имају огромну енергију и жељу за напредовањем, а врло често имају и добре идеје које не знају на који начин да реализују:

-Сматрам да су млади генератори промена у сваком друштву и желим да заузму централно место у овогодишњим али и у свим будућим плановима и активностима Импулс центра. Младе генерације доживљавају данашњи свет на потпуно другачије начине у односу на све нас. Зато је врло важно да остваримо квалитетну и јасну комуникацију са младима, како бисмо им на најбољи могући начин презентовали све програме које планирамо за њих. Поред програма које специјално дизајнирамо за младе, понудићемо им и умрежавања са вршњацима из земље, региона и света, у циљу стицања нових искустава, оснаживања и мотивације, из којих могу својом памећу и генерацијски другачијим погледима на свет да донесу видљиве позитивне промене по све нас.

САРАДЊА СА ПРИВРЕДНИЦИМА

Поред отворене подршке локалне самоуправе, у развојном процесу Импулс ценра од изузетног је значаја јачање искрене и отворене сарадње са привредницима Горњег Милановца и региона.

-Планирани су бројни сусрети са привредницима. Желимо да их подробније упознамо са амбициозним плановима развоја Импулс центра, као и предлозима који ће карактерисати наше будуће сарадње. Намеравамо да постанемо важан партнер привреде, али и место где ће привредници стицати нова знања кроз програме које ћемо специјално дизајнирати на основу њихових потреба. Импулс центар биће здраво окружење у коме ће привредници долазити до иновативних решења која ће им користити да унапреде производњу и услуге и то уз помоћ младих тимова који ће се развијати у нашем стартап центру – наводе у Импулс центру.

Општина Горњи Милановац, привреда и Влада Србије су најважнији фактори подршке у будућем развоју Импулса. Према виђењу Живковића, Импулс центар још увек није на нивоу на коме се очекује да буде и неопходно је његово даље оснаживање.

-До сада је Импулс центар остварио сарадњу са Стартап центром у Чачку. У будућности желимо да се повежемо са свим стартап центрима и научно-технолошким парковима из стартап екосистема Владе Србије, али и са осталим центрима, организацијама цивилног сектора, образовним установама из земље, региона и света. Умрежавања овог типа су важан део оснаживања стартап заједнице, и њеног раста кроз размене искустава, знања, мотивације и очигледне примере добре праксе, како бисмо напредовали и остварили своју мисију. Позивамо све заинтересоване, било да су из Горњег Милановца или региона, који виде перспективу и препознају своје потребе у нашим активностима и пројектима да нам пруже подршку, конктактирају нас и посете, али и да нас прате на друштвеним мрежама – Facebook, Instagram i LinkedIn – поручује извшни директор „Импулса“ Живковић.

В. С.

РЕСУРСИ И ВИДОВИ ПОДРШКЕ

Импулс центар располаже са 300 метара квадратних савременог простора са 20 радних јединица, две сале за састанке, канцеларијама, кухињом, зоном за опуштање, опремом за презентације, штампачима, скенерима, тоалетима и тушевима. За предаваче и менторе, „Импулс“ ангажује стручњаке са квалитетном базом знања, али истовремено и са доказаним предузетничким искуством и видљивим резултатима.

„Импулс“ својим члановима пружа могућност бесплатног развијања иновационих идеја из простора за заједнички рад, опрему и инфраструктуру, могућност организивања састанака, презентација и догађаја везаних за пословање. Обезбеђује им и стручну подршку кроз пажљиво креиране програмске активности: курсеве, менторске програме, тренинге, радионице, панеле на разне актуелне теме, митапове за присније умрежавање, програме кроз које се упознају са методологијама које ће им помоћи у развијању пословних идеја, информације о актуелним програмима подршке намењеним предузетницима, информације о моделима добијања инвестиција и пружање стручне помоћи при аплицирању за средства. Осим едукативно-теоријског, планиране обуке имају и практичне делове у циљу развој вештина полазника кроз решавање задатих проблема. Као видови подршке развоју стартап идеја, обезбеђене су менторске и саветодавне подршке, едукације и обуке. Планирају се и разна такмичења младих тимова, на којима ће имати прилику да представе своја иновативна решења на задате теме. Они који буду имали најбоља решења добијаће новчане награде и менторску подршку која ће бити усмерена на даљи развој њихових иновативних производа и услуга. Такви догађаји имају посебан значај у смислу оснаживања иновационог стартап предузетништва.

ПОДРШКА МЛАДИМ ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА

У „Импулсу“планирају интезивирање сарадње са локалном управом и Канцеларијом за пољопривреду, како би дошли до боље информисаности о садашњем положају младих у горњомилановачким селима и мапирали потенцијалне сегменате у којима као иновациони центар могу да им помогну.

-Као регионални иновациони стартап центар желимо да пружамо подршку и младим пољопривредницима горњомилановачког краја и осталих општина у нашем региону. Представићемо им програме кроз које ће учити о иновацијама у пољопривреди, модерним алатима, знањима и искуствима, а све у циљу унапређења њихових производних процеса. Знајући да су пољопровредници врло заузети, планирамо и пружање стручне помоћи кроз активно праћење и обавештавање о актуелним програмима подршке за младе у области аграра, како у свету, тако и код нас, као и пружање стручне помоћи при припреми документације и аплицирању за средства – каже извршни директор „Импулса“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.