Društvo

,,РЕЦИКЛИРАЈ – ПЕТ НИЈЕ ОТПАД“

НЕФОРМАЛНА ГРУПА „МУДРЕ СОВЕ“ ПОКЛАЊА ШКОЛАМА РУЧНЕ ПРЕСЕ ЗА ПЛАСТИЧНУ АМБАЛАЖУ

Град Чачак и ЈКП „Комуналац“ подржали акцију

У последњој деценији призори, готово апокалиптични, постали су свакодневни – потоци, реке, језера, које се не виде од тона и тона плутајућег смећа. Највећи део отпада чини управо пластична амбалажа. Да би се то стање променило потребно је много, али треба учинити све да се то што пре промени. Један од првих корака у нашем крају чини неформална група чачанске „Мудре сове“, које су у петак, 16. априла, у сали Скупштине града одржале промоцију еколошке акције „Рециклирај – ПЕТ није отпад“.

Промоција је одржана на иницијативу Владана Милића, заменика градоначелника Чачка, а поред представника ЈКП „Комуналац“, Туристичке организације Чачка, Канцеларије за локални економски развој, догађају су присуствовали директори и наставници из 18 основних и средњих школа, као и занитересована удружења грађана. 

Према речима Зорана Рајичића из чачанских „Мудрих сова“, школама на територији Чачка од јуче се дели 20-25 ручних преса за ПЕТ амбалажу, које запремину пластичне боце смањују за 80 одсто. Кесе и џамбо вреће за паковање донираће ЈКП „Комуналац“, чији ће радници преузимати упаковану амбалажу.

– Убудуће ће ова пластика завршавати код рециклера чиме постаје ресурс, а не отпад. Уместо на дивљим и санитарним депонијама, у спалионицама, водотоковима, у природи, то ће бити сировина… Осим тога, веома је важна и едукативна страна ове акције. Постављањем преса за ПЕТ амбалажу у школама стимулисаће се ученици да кроз игру и разоноду врше примарну селекцију и рециклажу пластичне амбалаже. Идеја је да ученици у школама пресују, разврставају боце по бојама и пакују их у џамбо вреће. Они ће моћи и од својих кућа да доносе искоришћену ПЕТ амбалажу и да је пресују, под надзором школског координатора – објаснио је Рајичић.

„Мудре сове“ планирају да кроз друге пројекте у наредном периоду обезбеде жичане контејнере за сваку школу, као и да акцију прошире на пресовање лименки и сакупљање папира…

– Реализацијом овог пројекта смањиће се количина пластичне амбалаже на санитарним и дивљим депонијама и на водотоковима, и уједно ће се повећати количина рециклиране пластике, која има неограничену употребу. Процена је да ће на овај начин, у наредних десет година бити сакупљено неколико стотина тона ПЕТ амбалаже. Ово показује да је пројекат више него одржив – истакао је Рајичић.

Замисао чачанских „Мудрих сова“ је да се у другој фази набаве додатне количине зидних – ручних или самостојећих преса, које би се могле поставити у Овчарско-кабларској клисури, на купалишту код бране, на просторима где се одржавају манифестације…

В. Т.

КОД НАС СЕ РЕЦИКЛИРА САМО ТРИ ПРОЦЕНТА ПЕТ АМБАЛАЖЕ

Све већи проблем свуда у свету представља управо ПЕТ амбалажа. Према неким проценама,  када би се сва пластика у океанима сабрала на једно место, добила би се површина већа од Немачке. Научници процењују да ће 2050. године у океанима бити више пластике него рибе! ПЕТ заузима више од 30 одсто простора на депонијама, а процењује се да у Србији, на депонијама има преко 2.000.000 пластичних флаша. Количина ПЕТ амбалаже, која се годишње употреби у Србији, испунила би зграду висине 120 метара, која у основи има димензије фудбалског игралишта. Врло мало ПЕТ амбалаже се рециклира, у свету око 14%, а код нас само три процента.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.