Društvo Kultura

РЕЦИКЛАЖНО КАО УМЕТНИЧКИ МАТЕРИЈАЛ

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА 31. МЕЂУНАРОДНОГ СИМПОЗИЈУМА “УМЕТНОСТ И ПАПИР”

Међународни симпозијумУметност и папирима дугу традицију и важна је манифестација јер, поред осталог, представља и успостављање дијалога уметности и екологије, односно институција културе и привреде. У времену када је екологија постала једно од најбитнијих питања, рециклирани материјал је постао важан уметнички материјал. Управо то потврђује Симпозијм, као и радови који су настајали током свих ових година, а изложба која је отворена у понедељак, 22. јула, у Ликовном салону Културног центра, само је мали део тога.

Божидар Плазинић, оснивач и уметнички руководилац манифестације

Међународни симпозијум “Уметност и папир” је основан са циљем да, као уметнички материјал, користи реициклажни папирни материјал за реализацију уметничких дела, од слике, скулптуре, инсталација, фотографије, па све до дела реализованих у форми видео радова. Симпозијум се реализује у производним халама једне од најстарије фабрике хартије на Балкану, Фабрике хартије “Божо Томић”, сада Фабрике картона “Умка”, која је наставила сарадњу у организацији манифестације. Поред стварања уметничких радова, организују се радионице за студенте уметничких школа и факултета, презентације, трибине и предавања. У досадашњем раду учествовало је 345 уметника из 24 државе, међу којима су земље балканског региона, али и Јапана, Канаде, Сједињених Америчких Држава, Кине, Русије, Исланда, Јерменије, Француске, Немачке, Мађарске, Аустрије, Израела, Кореје и друге. Реализовано је око 800 радова, организовано 85 изложби и оформљен документациони центар о уметности папира са више од 1.800 докумената. Пројекат “Уметност и папир” је представљен 2006. године на Међународном конгресу културе у Греноблу и Паризу, под насловом “Нове културне иницијативе на Балкану”, рекао је, поред осталог, оснивач и уметнички руководилац манифестације Божидар Плазинић, отварајући изложбу поводом 31. Међународног симпозијума “Уметност и папир”.   

– Пројекат, односно Међународни симпозијум “Уметност и папир” започет је давне 1993. године у Овчар Бањи, а 1995. се преселио у Фабрику хартије “Божо Томић”. Тада смо маштали о зеленом граду, о екологији. С једне стране, ова манифестација је у вези са екологијом, путем рециклаже, а с друге стране, у вези са привредом, где се реализује један њен сегмент. Сматрам да недостаје јача веза између привреде и културе. Упркос многим друштвеним дешавањима, Симпозијум  и даље наставља живот у правом амбијенту, у Фабрици картона “Умка”. Овогодишњи Симпозијум је карактеристичан и због тога што је претходне године Чачак био Престоница културе, када је урађена велика ретроспектива ове манифестације. Ове године смо поделили учеснике у две групе, део екипе, односно колоније је у Чачку, а део из земаља окружења, због временских услова, ради у својим атељеима – рекао је Плазинић, наглашавајући да ће следеће године сви радови бити у Чачку.

На овогодишњој изложби у Ликовном салону Културног центра посетиоци ће моћи да виде уметничка дела настала од рециклираног папирног материјала уметника из осам земаља, из Канаде, Јапана, Аустрије, Бугарске, Румуније, Босне и Херцеговине, Хрватске и Србије.  

– Концепт изложбе је уобичајен, пошто се ми бавимо рециклажним материјалом, као уметничким. Подржавамо концепт да се уметност и екологија сусрећу, да се рециклажно појављује као уметнички материјал. Све што загађује природу може бити употребљено за неки нови производ. Ми то показујемо на креативан начин, показујемо како се може приступити папирном отпаду, не као загађивачу, него као материјалу за настанак неког уметничког дела. Задржали смо досадашњи ниво и квалитет рада, упркос временским и финансијским неприликама – нагласио је Плазинић, руководилац Центра за визуелна истраживања и развој визуелне културе “Круг”.

Уметница Гордана Олујић Ђошић, која живи и ради у Београду и Торонту, сваке године учествује на Симпозијуму и излаже своје радове.  

– Реч је о изванредној, интересантној и вредној изложба која окупља људе из разних земаља. Папир је веома популаран у савременој уметности, врло је разноврстан у изразу и флексибилан. Ја истражујем папир већ више година. Драго ми је што сам и ове године заступљена на овој изложби – изјавила је Гордана Олујић Ђошић.

Организатор Међународног симпозијума “Уметност и папир” је Центар за визуелна истраживања и развој визуелне културе “Круг”, а оснивач и уметнички руководилац је Божидар Плазинић, академски сликар, док је Културни центар пружао подршку овом пројекту, а од пре неколико година је и званично постао суорганизатор. Симпозијум се реализује под покровитељством Министарства културе Србије.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.