Društvo

РАЗБУКТАВА СЕ ЕПИДЕМИЈА АФРИЧКЕ СВИЊСКЕ КУГЕ

Сваки дан се појаве два, три нова случаја. У чачанском крају забележена је у Мрчајевцима, Бечњу, Мојсињу, Заблаћу и, по свој прилици, у Доњој Горевници. Оболела грла се униште, закопају, а објекти у којима су боравили прописно дезинфикују. Како кажу ветеринари, болест није зооноза, не преноси се на човека.

Афричка куга свиња је врло заразна, нема лека, ни вакцине. Врло брзо се шири, вирус може пренети и човек на одећи и обући. Зато је врло важно да произвођачи воде рачуна о личној и хигијени објеката у којима су животиње биле смештене.

– Болест се у нашем крају први пут појавила 4. маја у Мрчајевцима. Тада је званично проглашена епидемија. И таман је пролазило два месеца, требало је да буде укинута, забележени су нови случајеви. Најпре у Мрчајевцима, онда у Бечњу. Добра околност је да се, за сада болест није појавила у другим општинама Моравичког округа, а евидентирана је у 32 локалне самоуправе у Србији. Уништено је више ид 20 хиљада свиња – навео је Александар Максимовић, координатор активности на сузбијању афричке куге свиња у чачанском крају.

За сада нема прецизних података колико је свиња уништено у чачанском крају, пошто се сваког дана зараза открива у појединим домаћинствима. Један од драстичнијих примера је газдинство из Бечња у коме је за дан уништено, 16 крмача. Све су имале око 250 килограма. У првом нелету епидемије у једном домаћинству је уништено 150 прасића.

Решењем Управе за ветерину забрањен је рад сточних пијаца, као и транспорт животиња из зараженог и угроженог подручја, осим у посебним случајевима, подсетио је Максимовић, као и да су Министрство пољопривреде и остале надлежне службе предузеле неопходне мере у сузбијању епидемије.

 – Еутаназија заражених животиња се обавља без одлагања, на лицу места. Лешеви се закопавају, а објекти и опрема детаљно дезинфикују. Помажу нам наша јавна комунална предузећа, а посебно бих похвалио ”Моравац”. Такође, евидентирају се домаћинства у којима се узгајају свиње, ажурира постојећи регистар и региструју се необележена грла. Сваку сумњу на појаву афричке куге одмах пријавити ветеринарским инспекторима, без одлагања – напоменуо је Максимовић.

Важно је поменути и да се зараженим подручјима сматрају села која су удаљена у полупречнику од три километра од извора епидемије. Код нас, са леве стране Мораве то су: Заблаће, Трнавска Балуга, Вапа, а са десне Мрчајевци, Бечањ, Доња Горевница, Остра, Станчићи и Мојсиње.

Александар Максимовић указује и на то да су угрожена подручја удаљена у полупречнику од десет километара. Реч је о Чачку, Љубићу, Коњевићима, Прељини, Доњој Трепчи, Љубићској Балузи, Катрзи, Трнави, Кулиновцима, Лозници, Атеници, Виљуши, Јежевици, Жаочанима, Премећи, Рајцу, Бањици, Кукићима, Лионици, Мршинсцима, Слатини и Горичанима.

– За сада нема поремећаја на тржишту свињским месом и не треба га очекивати у скорије време, али ће се последице, вероватно осетити на цени у наредном периоду. Надлежни у Министрстви пољопривреде обећавају да ће сваки килограм уништених свиња власницима бити надокнађен по тржишним ценама – изјавио је Александар Максимовић.

Пошто афричка куга свиња није зооноза, ветеринари сматрају да није опасна за човека. Ипак, препорука је да не би требало јести месо заражених животиња. На снази је и забрана уласка и изласка и других домаћих животиња из газдинстава, без одобрења ветеринсрских инспектора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.