У Уметничкој школи у Чачку настоје да искористе сваку прилику да својим ђацима омогуће да се опробају и у неким другим креативним техникама, ван оних у редовној настави. Њих осморо одабрало је да научи макраме – уметност плетења чворова, и то од врсног мајстора ове технике Владимира Радуловића. И сада, као и на многим радионицама које је Владимир одржао, не само у Чачку, влада посебно расположење, јер макраме захтева креативност, а пружа опуштеност и уживање…
Ана Дамљановић, организатор Уметничке школе при Машинско-саобраћајној школи, каже да је идеја да ученици науче традиционалне технике (поред макрамеа протекле седмице одржавала се и радионица ткања), потекла од етнолога Снежане Ашанин, која је била покретач многих сличних радионица у Народном музеју.
– Трудимо се да нашим ученицима понудимо што више ваннаставних активности, које ће им помоћи да развију своја знања и умења из области везаних за нашу традиционалну уметност. Сада смо се први пут одлучили за макраме и ткање и ђаци су одушевљени. Нажалост, школа је мала, тако да немамо простора да ове радионице буду бројније и дуготрајније. Раније смо у сарадњи са Удружењем „Светосавске свечаности“ организовали радионицу иконописа, која ће бити и ове године. Свакако, увек влада велико интересовање ученика, а нама значи да школа превазиђе стереотипе формалног образовања, да и на овај начин будемо један културни центар за младе – каже Дамљановић.
Радуловићу, дизајнеру у пензији, представља велико задовољство што своја знања о техници, којом он деценијама ствара, може да пренесе на оваквим радионицама. Ова, у Уметничкој школи, каже, има посебну драж, јер су његови ученици надарени и лако су савладали основе у „плетењу“ чворовима.
– Пријатељ радионице је Удружење „Страцимиров запис“, које је обезбедило материјал. Ово је лепа идеја, јер макраме у склопу израде уметничких таписерија користе многи наши уметници, попут Јагоде Бујић, Весне Бугарски… У Европи се ова техника доста више примењује, па тако у школи за дизајн текстила у Лондону раде дипломске макрамеом. Код нас, многи и не знају за ову технику – каже Радуловић.
Док траје „час“, многи долазе у учионицу, разгледају и питају како се и шта ради са чворовима. Осим што је креативна, захваљујући непрестаној размени енергије са предивом, ова техника је и опуштајућа, што потврђују Катарина, Гала, Миа Јована, Милица, Жана, Бојана и Андрија.
– Желео сам да искористим и ову шансу да научим нешто ново. Био сам мало нервозан када смо почињали, али ово је, признајем, веома забавно искуство. На мене је, заиста, деловало опуштајуће. Веома је примењиво, јер се може радити било где, а може бити и корисно, као поклон за рођендан… Није тешко, брзо се схвате чворови, а све остало зависи од наше креативности – рекао је Андрија, трећа година на смеру клесар.
Радуловић је држао више бесплатних радионица у Чачку, Новом Саду, Кикинди, чак и у Загребу, а недавно и у оквиру манифестације „Музеји за 10“ у Рашки… Каже да је до сада кроз радионице прошло више од 250 полазника, углавном младих. Неки су „загризли“ чворове и сада сами израђују разноврсне предмете. А могућности су безбројне – огрлице, торбице, каишеви, накит, уметнички или кућни предмети, таписерије…
Макраме се ради искључиво ручно са два основна чвора: четвртастим и ребрастим (морнарским), а постоје и помоћни и украсни чворови. Ова техника је веома корисна, посебно за децу, јер се ради истовремено са обе руке, чиме се, каже Радуловић, подстиче моторика, а самим тим и активност обе стране мозга. Зато му је идеја да ове радионице понуди чачанским основним школама.
В. Т.