Сваки град јесте прича за себе, када је реч о сарадњи институција у систему заштите жртава насиља, како је рекла мр Надежда Сатарић из београдске „Снаге пријатељства“ – Amity, осврнувиши се на радионицу коју је ово и чачанско удружење „Ларис“ организовало у уторак, 8. фебруара. Али, како се могло чути од бројних учесника – образац насиља над старијим женама (неко је додао и чињеницу да је често и над старијим мушкарцима) готово је исти. Насилници су најчешће најблискији чланови породице, насиље се понавља, жртве трпе годинама или када и проговоре, у ретким случајевима остају при својим оптужбама… Бројни су разлози – срамота, различити страхови, економска зависност, незнање, осећај кривице, нада да ће то престати…
Радионица на тему “Обезбеђивање услуга за старије и заштита од насиља над старијим женама у условима пандемије“, окупило је у чачанском Дому глувих велики број оних којима се жртве обраћају ради заштите – стручни радници Центра за социјални рад, представници Управе криминалистичке полиције, правосуђа, здравства и организација цивилног сектора.
Чињеница је да су старије жене у већем ризику од насиља, у односу на старије мушкарце. Према најновијим истраживањима 16 одсто жена старих између 65 и 74 године је доживело неки облик насиља у претходних 12 месеци. Према извештајима центара за социјални рад 2020. године од 36.656 пријављених случајева насиља у породици, 4.400 су пријаве за насиље над особама старијим од 65 година, а 2.805 су пријаве за насиље над старијим женама.
Како се могло чути и на скупу у Чачку, нека законска решења нису довољно рестриктивна и ефикасна, када је реч о насиљу у породици. У систему заштите веома је важна сарадња и координација свих учесника.
– У Чачку добро функционише и група за координацију на локалном нивоу, која је у обавези да се састаје једном петнаестодневно и да анализира сваки пријављени случај насиља. Ову групу чине представници полиције, судства, тужилаштва, Центра за социјални рад и по потреби здравства. На радионици смо чули да се ово тело, за време пандемије, прошле и претпрошле године, састајало више пута недељно. То, доиста, даје резултате и показује озбиљност актера да приступају свакој пријави – рекла је мр Сатарић.
Она је навела и податак који је на радионици изнео представник Министарства унутрашњих послова, да је на нивоу Србије, од примене Закона о спречавању насиља у породици 2017, смањен број кривичних дела насиља у породици, али је повећан број изречених хитних мера. Односно, за пет година примене новог закона изречено је скоро 130.000 хитних мера!
Посебне похвале за сарадњу од других учесника радионице добила је чачанска полиција, која веома брзо реагује на сваки пријављен случај. Али, то није довољно.
– Старије особе, а посебно жене, тешко препознају насиље, ретко се одлуче да га пријаве. Често, после прве изјаве, одустају већ на наредном кораку, када треба да оду код тужиоца и да се покрене предистражни поступак. Већином, тада поричу сопствену пријаву – навела је мр Сатарић и пренела мишљење стручњака са скупа, да посебно недостају програми подршке не само за жртве, већ и починиоце насиља који су у ресоцијализацији, пре свега програми за њихово економско оснаживање.
– Старије жене најчешће немају где да оду, а посебно је тешко када су економски зависне. И насилник, када истекне изречена хитна мера забране приласка 48 сати, враћа се кући и насиље се убрзо наставља. Па и када изађу из затвора, немају више где, завршавају у прихватилиштима, постају бескућници или после неколико месеци постају повратници у насиљу или почине неко друго кривично дело, свесно, јер им је затвор једино склониште – изнела је мр Сатарић неке закључке.
Организације цивилног друштва су важне, пре свега у превенцији, али и повећању саосећајности стручњака из система заштите од насиља, као и целог друштва.
В. Т.
Радионица у Чачку је део пројекта „Промоција недискриминације и заштите од насиља над старијим женама у условима пандемије“. Пројекат, који спроводе „Amity“ из Београда, „Ларис“ из Чачка и Црвени крст из Крагујевца, подржан је од стране Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у оквиру програма „Спровођење антидискриминационих политика у Републици Србији за 2021. годину“, који се финансира из буџета Републике Србије.
ПРЕДАВАЊА У КЛУБОВИМА ПЕНЗИОНЕРА
Ило Михаиловски, потпредседник Удружења уједињених пензионера, сматра да су радионице о насиљу и дискриминацији у породици веома значајне. Он је најавио да ће оваква предавања бити организована у постојећим клубовима пензионера у Чачку.
– Веома је важно да старе особе препознају насиље и да знају коме могу да се обрате за помоћ. Наравно, недостају домови за старе, геронто-центри, још клубова, да старијима омогићемо да се друже, да размењују информације – рекао је Михаиловски.