Društvo

ПРОСВЕТНА ЛЕГЕНДА РАДОМИР РАШКО СТЕФАНОВИЋ

”У овој школи још се чују гласови наших професора, и наши. Још чујемо Маргиту и Драгишу, Баџа и Докмана, школска знамења наше младости. Знам да ће уз њихове гласове одјекивати и Рашков, и да ће га, сем нас, слушати и наши ученици када после много година дођу у школу да оживе живот који се одвијао под његовим знаком. И ја ћу, чини ми се, као и они, слушати његов глас и сусретати га по школи. Јер, има људи који се не заборављају.”

Наизглед једноставна игра речи и изванредан опис, кога другог, него Бошка Ћаловића, професора српског језика у чачанској Гимназији. И тек је делић онога што је написао о изненада преминулом колеги. ”Реквијем за Рашка Стефановића”, објављен је у ”Чачанском гласу”, 14. јуна 1990. Професор Рашко, тадашњи директор Гимназије, отишао је седам дана раније. После толико година, у сећањима многих генерација одјекује и глас професора Ћаловића. У незабораву.

Да ли је, најблаже речено, необичан почетак о крају? Или није, ако су врло жива сећања после 30 и више година? Шта је друго и сврха просвете за оне који се усуде да јој се препусте? Оставио је траг професор, не само српског језика, већ и новинарских предмета.

– Био нам је као трећи родитељ, никада није повисио тон, господин у оделу, кошуљи и кравати на сваком часу, а ми нисмо смели бити без кецеље, блузе и амблема. Оно што нас је научио о основама новинарства, посебно о писању вести, морали смо знати и док спавамо: ко, где, шта, када, како и зашто! Одговор на чувена питања која чине вест. И данас се сећам новинарске бележнице коју сам писала целу ноћ, а он је прегледао и оцењивао – прича о свом разредном из Гиманзије Мима Зиндовић, некада Милосављевић. Колико је тек било доживљаја из богатог живота кроз који их је провео професор Рашко. За две године на новинарском смеру, у време усмереног образовања.

Научили су и најтежу лекцију од разредног – да сачувају права пријатељства. Та генерација матураната ’86, зрели људи, родитељи, професионалци, друже се и данас.

– На почетку треће године, нисмо се сви познавали, неки од нас су дошли из других школа. Али, захваљујући разредном, постали смо, не само прави другари, него и више од тога. Била сам кума Зоци, Ивани, Гоци, а све сам их тада упознала. Има још кумстава у нашем одељењу. Наш разредни је желео да нам, осим знања, угради и развије искрено дружење које се претворило у пријатељства за цео живот – сведок је и Мима.

НАЈБОЉИ ГЛАСОВИ И „ДЕВОЈКА ИЗ ГРАДА“

Не само новинари, него и остале генерације пријатељства су се градила на кошаркашким утакмицама ”Борца”, екскурзијама, изласцима. А, у школи, како не поменути разгласну станицу коју је водио професор Рашко. Многи су имали прилику да се покажу, а поједини гласови су се далеко чули.

– Водио ме је када сам био мали, било ми је врло занимљива та разгласна станица. Увек је говорио да су најбољи гласови Мирослава Илића и покојног Петра Цока Лазовића, спортског новинара. И Мирослављеве супруге Гоце. Њима је био разредни стрешина. Упознао сам их недавно на једној свадби. Тада сам му рекао да сам читао његове писане задатке из српског језика. Он ми је одговорио: ”Не, нисте то били Ви, него мој драги професор Рашко Стефановић!” Када је сазнао ко сам, у Рашкову част је отпевао песму ”Девојка из града” – каже Братислав Брацо Стефановић, старији син професора Рашка.

НЕОБИЧНО, ОБИЧАНИ ЉУДИ

Заслужује и он да буде истакнут. Дуго је, према причи Браца Стефановића, професор Рашку чувао плаву вежбанку у којој се налазио један писани задатак Боре Ђорђевића. Њега је посебно изгвајао од свих ученика који су постали звучна имена. Бора се још у средњој школи изјаснио да неће бити ”обичан” човек, него писац или глумац.

– Није помињао да ће бити певач! Али, постао је писац. На концертима у Чачку увек је изводио мог оца на бину и захваљивао му што га је научио да лепо пише.

Био је и професор Рашко необично, обичан човек. Попут његове браће и колега из Гимназије, Аца и Боба, који су хтели и више од рада од 7 до 15 часова…

Професор Рашко је у младости играо фудбал, а онда је победила кошарка. Био је дугогодишњи члан и председник Техничке комисије Кошаркашког клуба ”Борац”, који је значајно допринео успесима клуба, касније и савезни кошаркашки судија. Вероватно је све то надргадња младића, члана екипе која је 1949. била четврта у Југославији. Залет славе чачанске кошарке.

Био је и репортер Радио Чачка и РТВ Загреб, дописник листа ”Спорт”.

– Он је, у знаку љубави спорту, окупио многе своје ученике и окренуо их идеалу коме је и сам тежио: складу духа и тела То је онај пут, означен још у античким временима, коме човек корачајући према себи, корача и према другим људима… – опростили су се од свог колеге, те 1990, новинари листа ”Спорт”.

И како да тај његов спортски дух не остане у живом сећању савременика.

Новинари-сарадници са разредним Рашком Стефановићем

– Водио нас је на утакмице када је у Чачку играла ”Цибона”. Ми, девојчице, смо их обожавале. На једној утакмици, када су они истрчали на терен, професор Ацо Стефановић је, обраћајући се првенствено њима, рекао да се новинарке налазе у трећем и четвртом реду и да смо због њих дошле. Они су нам се приближили и бацили по цвет. Све су унапред припремили, а ми… У шоку – сећа се Мима Зиндовић. Какав велики потез великих! Била је то чувена генерација играча из осамдесетих година.

Љубав према кошарци преносила се и у породици. Брацо се одлично сећа да су некада у дворишту имали раритет – кош. Био је сачињен од старих табли из Гимназије и мрежице са ”Желовог” терена.

Он и његов брат Душан били су активни спортисти, касније и учитељи скијања. Претече нису били само деда, отац и стричеви, него и мајка Душица. Играла је кошарку још као ученица женске Гимназије у Чачку. Те генерације младих спортисткиња предводио је професор Јежо Пантелић. Касније је отишла на студије у Скопље, као и њен будући супруг Рашко. Још једна заједничка карактеристика била им је Гимназија. Душица је предавала хемију, цео радни век у тој школи, за разлику од Рашка, који је радио и у Основној школи ”Вук Караџић”. И она је једна од многих који заслужују да се нађу у посебном сећању на просветне легенде.

ИГРА РЕЧИ

Крај, односно почетак. Зато још увек нису поменута његова језичка умећа, својствена само професорима књижевности, писцима. Све је садржано и у ”Реквијему за Рашка Стефановића”. Отишао је истог дана, када је одржао опроштајни говор на сахрани професора руског језика Микице Милошевића. ”Из главе”, како кажу његова браћа Ацо и Бобо. После се вратио кући, легао да се одмори и више се није будио.

”До јуче је био ту, међу нама, и још је ту, али сада – у нама. У оба случаја тако живи. Зато нећу, и не могу да ону реч која би то оспоравала. Још чујем његов говор, јер је он био лепорек. Још нас гледају његове очи, јер је он био песмоок…

А ту моћ речи, то ”чудо и магију људског бића”, открио је у књижевности. Ту су и корени оне дивне везе између њега и нас, у њему су истакане оне златне нити које одређују неко више сродство, сродство по књизи, поз избору позива. Дуго, дуго, сећате се, носио је значку са Јесењиновим ликом, крај себе, да и тим знамењем искаже љубав према оном свету који обрадује човекову мисао вечном младошћу, коме инклинирају сви наши мостови, свету где ”царује чисти бели сјај”. Зато је често давао као своје ”вјерује”, као неку своју исповест, тему за писмене задатке: ”О како ћу једном од песама да оздравим”, записао је професор Ћаловић о Рашку Стефановићу.

Сећају се његова браћа и да је пред одлазак рекао: ”Какав дан за умирање!” Јун месец, било је врло топло. Имао је и висок притисак, лекари су му препоручивали да ради само пола радног времена, али није тај савет могао да прихвати одговорни професор и директор.

И спортиста, новинар… Ако је нешто и изостављено у подсећању на Рашка Стефановића, није у сећањима његових синова, њихове деце, браће, ђака, колега.

 ”Ако нисмо уграђени у нечију животну причу, нисмо – ни живели”. Професор Ћаловић. И то је та љубав и разумевање према човеку коју је преносио и Радомир Рашко Стефановић.     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.