ПРОЈЕКАТ „ПОДРШКА ДЕЦИ У РИЗИКУ“
Пише: Јелена Савић
Друштво за церебралну и дечију парализу општине Ивањица у сарадњи са Домом здравља реализује наредних шест месеци пројекат: ,,Растимо заједно: Подршка деци у ризику”. Пројекат финансира Министарство за бригу о породици и демографију.
Циљ пројекта је формирање развојног саветовалишта за рану интервенцију деце у ризику до шест година, као и саветодавни рад са децом од шест до 14 година и њиховим родитељима. Током реализације пројекта, педијатар и дефектолог ће пружати саветодавну, инструктивну подршку и вршити оснаживање породица.
У општини Ивањица не постоје услуге које су усмерене на стимулацију раног развоја деце у ризику због малог броја новорођене деце. Због не испуњавања критеријума и услова за формирање развојног саветовалишта, деца у ризику не могу добити адекватну подршку у најинтензивнијем периоду развоја.
-Ово је програм ране интервенције код деце са већом могућношћу за развојне, здравствене, образовне или социјалне проблеме услед различитих фактора. Има кључну улогу у унапређењу квалитета живота деце и њихових породица. Пројекат омогућава правовремено препознавање и дијагностиковање развојних проблема код деце. Од посебне је важности за нашу општину где је приступ специјализованим здравственим услугама ограничен. Откривање развојних тешкоћа код деце пре треће године има дугорочну прогнозу за адекватан развој детета. Кроз овај пројекат подршка се пружа не само деци, већ и њиховим породицама. Родитељи добијају информације, савете како би боље разумели потребе свог детета и како да их најбоље подрже. Ово је посебно важно у сеоским заједницама где родитељи немају приступ релевантним информацијама или подршци, каже мастер дефектолог Мирјана Милићевић.
Наредних шест месеци, сви родитељи/старатељи деце којима је потребна подршка, могу се јавити у канцеларију Друштва за церебралну и дечију парализу, у улици „13. септембар“ бр.24, сваког понедељка у периоду од 11 до 13 часова или изабраном педијатру у Дому здравља Ивањица.
СВЕТЛАНА ГЛАВИНИЋ ДОКТОР НАУКА
Председница Друштва за церебралну и дечију парализу, Светлана Главинић, недавно је стекла звање доктора наука одбранивши на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију дисертацију на тему“ Социјалне услуге као додатна подршка инклузивном образовању“.
Основни циљ истраживања за докторски рад је утврђивање заступљености додатне подршке из области социјалних услуга у инклузивном образовању, као и ресурса за успешну имплементацију. Реализовано је у градовима/општинама: Чачак и Лозница, Ивањица, Врњачка Бања, Ћуприја, Ћићевац, Чајетина, Пријепоље, Ариље, Лучани од 2018. до 2021. године. Обухваћено је: десет редовних школа, три школеза ученике са сметњама у развоју, четири одељењаза ученике са сметњама у развоју у саставу школа за ученике типичног развоја. Укључено је 779 испитаника – наставници, родитељии ученици.
Установљено је, између осталог, да је додатна подршка подједнако заступљенаи у школама за ученике са сметњама у развоју и у школама за ученике типичног развоја. Мере подршке инклузивном образовању из области социјалне заштите су доступне јединицама локалне самоуправе и градовима у којима се реализује инклузивно образовање и позитивно утичу на социјалне компетенције ученика са сметњама у развоју. Најзаступљенији облици додатне подршке у инклузивном образовању су подршка личних пратилаца и ИОП.
Светлана је редовне и постдипломске студије завршила на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију у Београду на коме је докторанд од треће године.
Поседује лиценце: за рад у образовању, за основне стручне послове у социјалној заштити, супервизију основних стручних послова у социјалној заштити. Педагошки је саветник и судски вештак – област медицина, ужа специјалност дефектологија.
Од 2001. године до данас је стручни сарадник – дефектолог у основној школи ,,Милинко Kушић” у Ивањици. Оснивач и председница Друштва за церебралну и дечију парализу општине Ивањица је од 2002. године, а од 2014. године стручни радник у Друштву за церебралну и дечију парализу у Ивањици.