Društvo Privreda

ПРОИЗВОЂАЧИ ХРАНЕ ИЗ ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ ПРЕДСТАВИЛИ СВОЈЕ ПРОИЗВОДЕ НА САЈМУ „EXPO 2022“ У БАЧКОЈ ТОПОЛИ

ДРАГОЦЕНА ИСКУСТВА – НАЈВЕЋИ БЕНЕФИТ УЧЕШЋА НА САЈАМСКОЈ СМОТРИ

Представници Локалне акционе групе „Драгачево – Јелица – Западна Морава“ су и ове године добили позив да учествује на 18. Сајму привреде и пољопривреде „EXPO 2022″ у Бачкој Тополи, који су оборучке прихватили, пре свега, због добрих примера пољопривредне праксе који могу бити примењени и на подручју Западне Србије. У Бачку Тополу су отпутовали са представницима Удружења сеоских жена Драгачева из Гуче, „Евгеније“ из Јежевице, “Ариљки“ из Ариља, Пољопривредно – сточарске задруге “Моравка“ из Брезовица, Центра за развој пољопривреде “Органско село“ из Горјана код Ужица и фирме “Поло“ из Чачка, који су на овој престижној манифестацији представили своје производе.


Штанд Удружења сеоских жена Драгачева на Сајму у Бачкој Тополи

На недавно одржаном 18. Сајму привреде и пољопривреде „EXPO 2022″ у Бачкој Тополи су учествовали пољопривредници и привредници из различитих сектора производње из Бачке Тополе и са севера Бачке, али и шире. Главни организатор сајамске смотре је Удружење пољопривредника Бачка Топола, а главни покровитељ Општина Бачка Топола.

Како је истакао Душан Р. Ивановић, председник Управног одбора ЛАГ-а „Драгачево – Јелица – Западна Морава“, сви излагачи производа из Западне Србије су понели сјане утиске из Бачке Тополе.

– Удружење пољопривредника Бачке Тополе, које је, иначе, један од организатора Сајма, већ другу годину за редом позива Еколошко друштво „Драгачево“ и Локалну акциона група „Драгачево – Јелица – Западна Морава“ да учествују на Сајму у Бачкој Тополи. Прошле године смо из Бачке Тополе донели сјајне утиске, па смо одлучили да и овога пута искористимо прилику и заједно са представницима драгачевских, чачанских и ариљских пољопривредних удружења и задруга, са којима, иначе, имамо одличну сарадњу, поново учествујемо на Сајму, јер то је најбољи начин да се упознамо са новим трендовима у пољопривреди. На Сајму смо остварили бројне контакте и обавили разговоре са бројним излагачима пољопривредних производа, као и представницима војвођанских пољопривредних удружења и организација, о могућностима даље сарадње – истакао је Ивановић и уједно изразио уверење да овакви непосредни контакати могу трасирати пут некој здравој иницијативи и побудити интересовање за реализацију неких будућих заједничких пројеката.


Штанд Удружења жена „Евгенија“ из Јежевице

Мица Јанковић из Удружење сеоских жена Драгачева из Гуче оцењује путовање у Бачку Тополу као добро искуство, јер је на Сајму „EXPO 2022“ имало много тога да се види:

– Приредили су нам изузетан дочек у Бачкој Тополи. Разговарали смо са њиховим произвођачима и разменили искуства, али продаја и наших и њихових производа није била тако добра, јер је очигледно опала платежна моћ грађана. Ипак, драго ми је што сам била у прилици да посетим један такав сајам, упознам нове људе и стекнем нова искуства.

Наташа Вујашевић, потпредседник јежевачког Удружења „Евгенија“ сматра да је учешће на Сајму у Бачкој Тополи било изузетно поучно, пре свега због размене искустава и успостављања нових контакта који могу бити покретачка снага за увођење корисних новина у производњи.

– Много тога смо видели у Бачкој Тополи, али сматрам да су и њихови излагачи били пријатно изненађени колико су добри наши производи из Западне Србије које смо изложили на Сајму, почев од ајвара, домаће ракије, ликера, џемова, домаћих сапуна, ручних радова… Успоставили смо одличне контакте са мађарским удружењима жена. Без обзира на сјајно гостопримство, стечена сазнања и нове контакте, разочарала нас је чињеница да је пласман пољопривредних и прехрамбених производа и на њиховом подручју доста отежан. Уочили смо да се посетиоцима сајма свиђају домаћи производи, али се мало њих латило новчаника да обави неку озбиљнију куповину. Од њихових излагача смо сазнали да и они имају много проблема у пласману робе и да се паралелно са тим боре и са недостатком радне снаге, јер млади одлазе са села – рекла је Наташа Вујашевић.


Подолска говеда у Еколошко-пољопривредном газдинству Тружински

Излгачи производа из Западне Србије су имали прилику да посете Еколошко пољопривредно газдинство породице Тружински у селу Његошеву, поред Бачке Тополе, које се бави еколошком пољопривредом и гаји аутохтоне сорте биљака, као и старе расе животиња. Еколошко-пољопривредно газдинство Тружински на површини од 64 хектара узгаја: соју, јечам, бели кукуруз, сунцокрет, детелину, орасе, рен и аутохтоне сорте пшенице (спелту, пир двозрнац и пир једнозрнац). У сточарској производњи узгајају: 60 говеда подолске расе, свиње мангулице и моравке, око 400 кокоши, 100 морки и 50 гусака. Производе више од 30 разноврних и веома вредних еколошких производа, почев од брашна од спелте, пира двозрнца, гриза од спелте, преко органских тестенина, рена, домаћих јаја, па све до јунеће паштете, говеђег нареска и шунке од подолског говеда. У циљу развоја старих раса говеда, основали су Удружење одгајивача говеда подолске расе Србије са седиштем у Бачкој Тополи, чији председник је управо Саболч Тружински.

По речима Саболча Тружинског, домаћина Еколошко пољопривредног газдинства Тружински, први пут су 2002/2003. године сертификовали газдинство за еколошку производњу и данас су на путу биодинамичке производње, све у складу са биолошком разновршношћу и у хармонији са природом.

Судећи према утисцима које су нам пренели учесници ове сајамске смотре са подручја Моравичког округа, вредело је отићи у Бачку Тополу и отуда се вратити са добром енергијом и новим сазнањима која се могу применити и у Западној Србији.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.