ПРОСЛАВИЛИ УСПЕХ И ПЕСНИШТВО
Познато је да се људи нашег поднебља окупљају разним поводима, али, ипак, није случајно настала народна мудрост да је најтеже „бити пророк у свом селу“. Знајући менталитет нашег народа, ретка је привилегија и срећа доживети признање средине у којој се живи и ради. То признање могу дати само несебични и велики људи, а има их, хвала Богу, још! У Србији постоји варош која се традиционално окупља око музике и песме, међутим, последњих 23 године и око поезије. Окупили су се Мрчајевчани, породица, сарадници и пријатељи да овога пута, уз пригодно славље у „Ерића кафани“, у недељу, 9. јула, прославе успех и одају признање и захвалност Лунету Левајцу, за добијање Вукове награде 2022. године, највећег признања Културно-просветне заједнице Србије у области културе и уметничког стваралаштва. Мрчајевчани су успех славили даривањем слике Милана Чакајца свом суграђанину на којој признање прима од самог Вука, пријатељи су га даривали стихом, неко песмом, неко лепом речју…
Можда је тешко у овим дигиталним временима, када се мало и чита, поверовати да је људе из оближњих Мрчајеваца окупила писана реч и највећа награда коју је за свој труд и постигнуте резултате, свом завичају донео њихов Луне Левајац. Иако је активни део живота провео у Београду у коме му је и данас званична адреса, Левајац је своје земљаке полако и суптилно укључио у организовање манифестације која му је и донела највећа признања. Добра идеја је заживела и остала прихваћена. У завичај се Луне радо враћа раширених руку, и даље пун идеја, иницијатива, намера и песме…
Организатор овог дружења и прославе, био је доскорашњи председник Месне заједнице Мрчајевци Љубиша Спасовић, а на иницијативу Милуна Тошића, чувеног градитеља највећег лонца за свадбарски купус, кога је представљао чак и у Паризу. Познајући менталитет свог народа, Спасовић и Тошић су желели да искажу своју радост и да се Левајцу на пригодан начин одуже за све што је урадио за свој завичај, несебично приметивши да је највећа награда за сваког човека признање које му одаје средина из које је потекао, јер такво признање има већу тежину од неких других. Тим пре што је, како наводе, први Мрчајевчанин који је добио ово високо национално признање. До „Вукове награде“, Луне Левајац је добио и друга значајна признања: Град Чачак доделио му је Децембарску награду 2016. године, Награду за животно дело 2019. добио је од Удружења књижевника Србије, добитник је „Златне значке“ Културно-просветне заједнице Србије и Ордена рада.
А пут је био дуг. Осим што бележи 85 година живота, Луне Левајац, по образовању инжењер организације рада, песник, доскорашњи председник Надозорног одбора, а сада члан Управног одбора Удружења књижевника Србије, пре 23 године основао je у свом завичају Књижевно друштво „Мрчајевци“, потом Мрчајевачке песничке сусрете, који убрзо, уз подршку Удружења књижевника Србије као организатора традиционалног Београдског међународног сусрета писаца, постају међународни. Потом је на њихову заједничку иницијативу установљена песничка награда „Повеља Мораве“, постављена Песничка стена на Илијаку која сведочи о именима свих добитника Повеље, до сада их је укупно 47 (26 домаћих и 21 инострани стваралац и поштовалац нашег језика и литературе). Сви они су и „Почасни грађани“ Мрчајеваца. Уз то, покреће песнички конкурс за младе школског узраста, мотивишући их да у себи пробуде најлепше стихове о природи, завичају, Морави, патриотизму. До сада их је награђено 66 и они су будућност поезије и сусрета. Током времена манифестација узраста, а кроз њен „Песнички маратон“ огласило се више од 3.500 стваралаца са разних меридијана, уз оне из чачанског и моравичког краја, Шумадије, престонице и региона бивше заједничке државе, ту, на извор лепе песме, музике и домаћинске Србије стигли су велики домаћи писци, академици, али и ствараоци из Русије, Енглеске, Италије, Грчке, Румуније, Бугарске, Јапана, Пољске и других земаља света, који постају најбољи амбасадори наше културе и поезије у свету. Град Чачак препознаје мисију која се одвија у Мрчајевцима и 2014. године Међународне мрчајевачке песничке сусрете проглашава манифестацијом од значаја за град.
Тиме Луне Левајац, као творац и уметнички руководилац манифестације започиње свој допринос процесима децентрализације и деметрополизације културе, који последњих деценија добијају на замаху и у оквиру националне културне политике, што је као посебан квалитет ових сусрета истакла потписница ових редова, као хроничар манифестације и аутор две монографске публикације „Моравски сусрети и повеље“, настале у јубиларним годинама, посвећене Песничким сусретима и добитницима овог значајног признања. Објављена су и три избора из поезије награђених. Две деценије „Сусрета“ доносе нове резултате, тако су 2020. године, уз подршку Града Чачка, изграђени Песнички трг и Песнички парк у дворишту мрчајевачке основне школе, чија ће директорка Весна Јевђенијевић наставити да предводи „Сусрете“ у будућности, како је овом приликом најавио њихов оснивач.
Живорад Ајдачић, генерални секретар Културно-просветне заједнице Србије која ово признање додељује истакао је да је то једино признање које се уручује на свечаности у Председништву Србије. Говорећи о значају „Вукове награде“, поменуо је њене добитнике сабране у књизи о 59. додели овог признања. Иако су многи ствараоци и институције из Чачка понели ово престижно признање, Луне Левајац је једини Мрчајевчанин међу добитницима.
Радомир Андрић, књижевник и новинар, први добитник „Повеље Мораве“, председник УКС у два мандата, друговао је са чачанским песницима и пре оснивања сусрета, каже: – Када погледамо Србију по себи, Мрчајевци су село које заслужује већу пажњу јавности, чак и у односу на наке веће градове и културне центре. Ми смо доводили људе у овај душевни простор, имали смо међу песницима и свештеника и генерала, народну посланицу, Немца који је дошао са предрасудама о Србима и Србији, а отишао разуверен… Без извора нема воде, ни живота без слободе. Осећам се поносним што сам био део свега тога…
О својим импресијама из Мрчајеваца као прошлогодишњи лауреати „Повеље Мораве“. Потпредседник УКС и руководилац Трибине „Француска 7“, књижевник Видак Масловарић устврдио је да ће „Мрчајевачки песнички сусрети сигурно исписавати историју српског песништва“, док је Гордана Влајић, заменик председника УКС, рекла да је Песничким сусретима „обогаћена културна сцена Србије“…
Гроздана Лучић Лалић, генерални секретар УКС истакла је, поред осталог, да је Удружење књижевника база која стоји и помаже у свему, а председница Надзорног одбора Чедна Радиновић захвалила је Лунету на свему што чини за књижевност и књижевнике. Свештеник и писац Милорад Ђорем пожелео је свима дуг ствралачки живот.
За заменика градоначелника Чачка Владана Милића, уз чију подршку су изграђени Песнички трг и Парк, „живот је постао много богатији од како је упознао пријатеља Лунета Левајца, и чак и кад не иде све лако, кад су људи са правим идејама и на првом месту, све се може урадити“. Милић је захвалио и на почасном чланству у Удружењу књижевника Србије.
Судија Зорица Миливојчевић је, честитајући Лунету „Вукову награду“, рекла да је и због тога „поносна Мрчајевчанка“, а др Вера Марковић је нагласила да је Луне „човекољубац који поштује све људе, свакога прихвата смирено, с мером и пажњом…“ Зоран Цветковић је подсетио да је прича о Песничким сусретима започела 2001. године у „амбасади“ Мрчајеваца у Београду, у ресторану код „Шуменка“
И на крају, Луне Левајац сматра да је највећа награда то што су његови суграђани пожелели да му на овај начин одају признање и истиче да је „Вукова награда“ признање не само њему, већ и средини у којој се догађају Мрчајевачки песнички сусрети, чији је оснивач.
– Сви смо ми на неки начин добитници „Вукове награде“ – рекао је Луне, чију је радост обогатило присуство породице коју чине три генерације Левајаца.
Зорица Лешовић Станојевић