Kultura

ПРИЗНАЊА И ЗА ЧАЧАНЕ

НА ГОДИШЊОЈ СКПШТИНИ ВУКОВЕ ЗАДУЖБИНЕ У БЕОГРАДУ

Међу добитницима традиционалних признања Вукове задужбине у Београду, ове године били су и Чачани. Захвалнице за допринос у остваривању програма Вукове задужбине у последњих годину дана добили су Владан Милић, заменик градоначелника Чачка и Милкица Милетић, уредница Књижевног програма Дома културе. Награде су уручене на свечаности 35. Годишње скупштине Вукове задужбине у уторак, 29. новембра, у Народној библиотеци Србије у Београду. Традиционална признања додељена су и великим добротворима и добротворима.

Инсистирајући на принципу континуитета председник Скупштине Вукове задужбине професор др Бошко Сувајџић, уједно и главни уредник часописа „Даница“, уз поздравну реч учесницима 35. Годишње скупштине Вукове задужбине, међу којима су били и представници огранака и фондација са свесрпског културног простора, осврнуо се на темељне вредности на којима Вукова задужбина заснива своје вишегодишње активности и трајање.

– Вукова задужбина своје активности темељи на делу Вука Караџића у оквиру области српског језика и писма, историје, књижевности, усменог народног стваралаштва, етнологије, етнографије и етномузикологије. Посебну пажњу посвећује унапређивању културе српског језика и ширем окупљању и укључивању младих у програме којима се негују српски језик и писмо, штити наш културни и духовни идентитет и чувају трајне Вукове поруке.

Минутом ћутања одата је почаст преминулим великим задужбинарима, Радмили Милентијевић и песнику Рајку Петрову Ногу, који је био члан Савета ове националне установе.

У ширем обраћању Сувајџић је истакао да су почасни гости овогодишње Скупштине ВЗ представници Фондације Вукове задужбине из Градишке. Потом је говорио и о капиталним пројектима које ова установа годинама реализује, један од таквих је и објављивање преписке Вука Караџића у 13 књига, од којих је до сада објављено десет. Ову едицију управа Вукове задужбине дефинише као енциклопедију српске културе. Такође, капиталним, истиче се и дело посвећено академику Дејану Медаковићу и његовој улози у раду Вукове задужбине, објављено на иницијативу саме задужбине и новосадског „Прометеја“, а поводом обележавања стогодишњице рођења еминентног историчара уметности. Посебан осврт начињен је поводом формирања, такође, капиталне дигиталне изложбе „Вук и Немци“, коју је Вукова задужбина остварила под покровитељством Министарства културе и информисања РС, а која представља изузетно сведочанство о културној сарадњи и уважавању Вука Стефановића Караџића и знаменитих Немаца попут браће Грим, Гетеа и других културних делатника пре више од 200 година. Изложба је представљена у Бечу, студентима славистике у Јени, овог децембра ће се наћи у Хамбургу, а биће виђена и у Берлину и Халеу наредне године, навео је др Бошко Сувајџић.

Др Бошко Сувајџић и Владан Милић, заменик градоначелника Чачка

У својој беседи академик Светислав Божић изговорио је својеврсну оду раду и дометима задужбине и дао образложење Одбора за награду Вукове задужбине у области уметности која је ове године припала академику Горану Петровићу. Награда ВЗ у области науке припала је Драгољубу Перићу.

Управник Вукове задужбине Славко Вејиновић, прочитао је извештај о реализацији програма рада за период октобар 2021. до новембра 2022, а Бранко Златковић, председник Управног одбора Вукове задужбине план и програм за наредну годину. Вејиновић је потенцирао и бројне активности и допринос раду Задужбине огранака и фондација из земље и расејања: Лознице, Баваништа, Удружења „Чувари дела Вука Караџића“ из Чачка, Ниша, Новог Сада, Моштанице, Фондације из Градишке у Републици Српској, Фондације Жабљак, Шавник, Плужине из Црне Горе, Огранка у Љубљани…

Славко Вејновић

Сувајџић је у претходном оцењивању рада огранака изразио наду у оснивање огранка и у Вуковару, а за квалитетне и на научни ново подигнуте активности чачанског Огранка на челу са Данијелом Ковачевић Микић рекао да ће „Вукова задужбина ускоро постати подружница своје подружнице“. Колико је за матичну установу значајна мрежа огранака и њихове активности додатно је потврдила Душица Матицки, секретар, речима да „Вукова задужбина постоји захваљујући задужбинарима“. Посебан акценат био је посвећен и публикацији „Даница за младе“, као капиталном издању које би требало да баштини свака библиотека и школа, управо због циљева на којима Вукова задужбина темељи своје активности.

Захвалница и за Милкицу Милетић, уредницу Књижевног програма Дома културе

Огласили су се представници и следбеници Вуковог дела са свесрпског духовног простора. Дирљиве су биле беседе и поруке које су пренели професор др Валентина Питулић из Косовске Митровице, у којој је иницирано оснивање Огранка Вукове задужбине, а она је предложила да други буде основан у Штрпцу, јужно од Ибра, где је наша народ посебно угрожен. О нечувеним страдањима, борби за опстанак и патриотизму српског народа у Градишки говорили су професорка Радана Вила Станишљевић, Сњежана Миљковић, председница Фондације Градишка, док је Бојан Вујачић потресним речима и цифрама представио Зборник из ове српске крајине.

Зорица Лешовић Станојевић

One thought on “ПРИЗНАЊА И ЗА ЧАЧАНЕ

  1. E bas vam je jaka vest. Kako to da niste i Mutavdzicki dali zahvalnicu? Ili ste joj vec dali! Zahvalnice jedni drugima dajete kako biste sebe istakli a svi znamo ko koliko vredi. Kako vas nije sramota! Privatizovali ste Cacanski glas za ispoljavanje vase sujete i lecenje kompleksa. Uspehe onih koji zaista nesto vrede i imaju rezultate precutkujete ili minimalno objavljujete u vestima, a vase prijatelje i partijske poslusnike forsirate. Necete dugo cekati taj trenutak kada ce se neke stvari promeniti i vrednosti i kvalitet postaviti na svoje mesto. Naravno da cete izmedju sebe ovu poruku prepricavati, da necete objaviti, ali zna se sta radite i ljudi su vas provalili. Nastavite da zadovoljavate jedni druge dok jos mozete. Bruka!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.