Добитник престижне „Децембарске награде Града Чачка “ за 2022. годину је и инжењер Слободан Спасовић, власник и оснивач породичног предузећа „Цини“. Читав свој радни век посветио је изналажењу техничких решења и конструисању бројних патената, по којима је ово приватно предузеће било и остало препознатљиво на домаћем и светском тржишту. Друштвено одговорно понашање било је карактеристично, како за овог посвећеног чачанског привредника, тако и за његову фирму током свих година пословања.
„Цини“ је током свих 45 година постојања, баш као и њен власник инжењер Слободан Спасовић, био оријентисан на развој и производњу сопствених оригиналних иновативних решења, што је за сваку похвалу, тако да је „Децембарска награда“ заиста отишла у праве руке. На почетку је пословао као занатска радионица за пружање услуга у галванотехници, да би временом постао компанија препознатљива у свету. Одмах након оснивања фирме, њен власник, заједно са сарадницима, почиње да се бави пројектовањем и реализацијом напредних технолошких линија, што се задржало током свих година рада овог напредног чачанског колектива.
– Не може човек да буде равнодушан када добије једно овакво признање, посебно ако је рођен у овом граду и читав свој радни век овде провео. То је највише признање које може Град Чачак да додели, а то значи да нису улудо потрошене све те године . Много сам поносан и захвалан онима који су то предложили и одборницима који су то изгласали, јер то је својеврсна потврда за свих мојих 46 година радног опуса, а уједно и показатељ да то није баш прошло незапажено – рекао је за „Чачански глас“ инжењер Спасовић.
Сопствена техничка решења и патенти су једини извор прихода Компаније „Цини“, на основу којих се она развија и послује. По Спасовићевој технологији CART, потпуно оригиналној на светском нивоу, у „Цинију“ се производе алуминијумски и биметални радијатори. Доказ квалитета је и пласман ове технологије ван граница наше земље, тако што је „Цини“ своју лиценцу продао фирми АЛПРОФ из Казахстана, где је, такође, покренута серијска производња. Пласман знања ван граница Србије је пример који се ретко среће у нашој привреди, па је тим пре и успех Компаније „Цини“ и њеног власника већи.
Међу бројним производима на којима је радио Спасовић је и чувени радијатор МЕК 2000. Током 30 година, у „Цинију“ је произведено и продато готово 700.000 грејача тог типа. Мање је познато да је у склопу обележавања 30 година постојања овог предузећа произведен највећи радијатор на свету који се налази у Гинисовој књизи рекорда.
„УВЕК НЕШТО НОВО“ – ГЛАВНИ МОТО КОМПАНИЈЕ
Оријентација на нове производе је и данас главна карактеристика ове компаније, а корпоративни слоган „увек нешто ново“ на најбољи начин промовише њен иноваторски и стваралачки дух. Од 15 до сада пријављених и регистрованих патената, 11 су патенти инжењера Спасовића, који се, иако је у пензији, и данас са истим еланом бави конструисањем нових производа из термотехнике.
– Иноваторски и стваралачки дух је нешто што човек носи у себи. Реч је о неком инату да се докаже да нису све смислили Немци и Јапанци. Овде људи имају добре идеје, само је питање колико је ко био у могућности да их оствари. Имао сам задовољство да радим приватно, тако да су бројне иновације на којима смо радили у „Цинију“ успешно реализоване. За ових готово 46 година, направили смо преко 200 потпуно оригиналних производа, са нашим решењима. Било је задовољство радити на тај начин – све о сопственом трошку, јер нисам морао да зависим од других – објашњава наш саговорник.
„Цини“ је недавно патентирао електрични радијатор – котао, који представља јединствен производ на свету. Овај новитет ће се појавити на тржишту следеће године.
Питали смо угледног чачанског привредника колико се променила пословна клима у Чачку у поређењу са годинама када је ушао у предузетничке воде.
– Тих година када сам почињао није се баш благонаклоно гледало на приватни сектор. Људи су некако зазирали од предузетништва. За мене су у комшилуку говорили: „Штета, Анђа школовали сина, а он отишао у приватнике!“ Ипак, предузетништво се брзо развијало, јер је у Чачку постојала Занатска задруга „Универзал“, која је стварно била један истински бизнис инкубатор, тако да се приватни сектор јако брзо развијао и захваљујући томе, добро поднео критичне деведесете године прошлог века – рекао је Спасовић и додао да да привредници данас имају далеко повољнији амбијент за пословање и и да локална самоуправа данас има много више слуха за потребе привреде.
ДОБАР ПРИМЕР ДРУШТВЕНО ОДГОВОРНОГ ПОСЛОВАЊА
Инжењер Спасовић је оснивач и активан члан Пословног удружења „Градац 97“, првог приватног удружења привредника у региону Балкана. Компанија „Цини“ и њен власник су одличан пример друштвено одговорног понашања и пословања, јер су учествовали у многобројним хуманитарним акцијама, а активни су донатори и великог броја спортских и друштвених догађаја у граду на Морави.
– Сматрам да свака фирма, када мало поодрасте, треба да има слуха да од својих прихода одвоји део средстава за локалну заједницу у којој ради. Нико од нас није порастао преко ноћи као печурка, све нас је неко школовао, лечио кад је требало, градио нам асфалт и све друго што се подводи под неки друштвени стандард и сматрам да апсолутно није у реду да свако од нас све што заради стрпа искључиво у сопствени џеп. Део тога мора да се врати заједници, како би нам свима било боље – категорично каже овај угледни чачански привредник.
Спасовић је, иначе, и добитник више признања од привредних новинара, ПКС-а, независних институција и организација, као и многобројних награда и медаља на домаћим и страним сајмовима и изложбама у домену индустријске својине и иновација.
В. С.