MИНИСТАРКА ЗА РАД ПОСЕТИЛА ИВАЊИЦУ
ПРИМЕР ГРАДА БЕЗ БАРИЈЕРА
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања проф. др Дарија Кисић Тепавчевић посетила је Ивањицу у среду, 24. новембра. Овом приликом је одржала састанак са руководством општине и представницима удружења особа са инвалидитетом. Након посете Удружењу „Голија“ присуствовала је свечаној академији поводом 30 година Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије у хотелу „Президент“.
На састанку у општини било је речи о унапређењу положаја особа са инвалидитетом и реализованим активностима у области приступачности. Како је истакао председник општине Момчило Митровић, општина је у протеклом периоду имала велику помоћ од Министарства за рад, борачка и социјална питања, а ово је била прилика да се разговара и о будућим пројектима како би Ивањица била узор другим срединама.
Министарка је обишла приступне рампе постављене у оквиру пројекта „Ивањица без баријера“, које је финансирало Министарство за рад. Приликом посете Удружењу параплегичара и квадриплегичара „Голија Ивањица“ она је председнику овог удружења Маринку Маринковићу уручила награду „Ј=ДНАКИ” за остварене резултате у области приступачности у локалној заједници, као и један лаптоп. Маринковић се захвалио за помоћ којом су изграђене четири рампе за приступ јавним објектима у Ивањици.
Кисић Тепавчевић је овом приликом изразила задовољство што је у прилици да види резултат заједничког рада.
„Задовољство ми је што сам овде где смо заједно успели да изградимо још један град без баријера са циљем да читава Србија буде таква, са једнаком приступачношћу и могућностима за све њене грађане. Ивањица је пример сарадње државе, локалне самоуправе и цивилног сектора, како заједничким снагама можемо да дођемо до циља. Морам да истакнем ентузијазам и енергију Удружења параплегичара које је имало одличан пројекат. Подржали смо га са око два милиона динара. За друга два удружења, активности Удружења за МНРО и Удружења за дечију и церебралну парализу, издвојили смо ове године око 1,5 милиона динара. Поносна сам што видим да је оно што је и замишљено овде и реализовано“, рекла је министарка.
ОБЕЛЕЖЕН ЈУБИЛЕЈ СПИКС
Ивањица је била домаћин обележавања 30 година постојања и рада Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије. Свечана академија је одржана у хотелу „Президент“ у присуству представника министарстава, локалне самоуправе, НСЗ, удружења, донатора, сарадника којима су уручене захвалнице и признања. Рад Саваза представио је председник Михаило Пајевић али и кратак филм и приређена изложба.
Честитајући јубилеј министарка Дарја Кисић Тепавчевић је нагласила да су протекле три деценије биле тешке за све, а посебно за особе са инвалидитетом.
„Показали сте нам за ово време да сте храбри, снажни, истрајни. Представљате пример многима од нас како психичком и физичком снагом можете да превазиђете све баријере. Управо то је показало овдашње удружење и желим да цела Србија буде таква. Надам се да је Министарство бар делимично помогло да остварите континуитет у раду“, изјавила је министарка.
Министарство за рад је кроз пројектно финансирање обезбедило ручне команде за аутомобиле 57 чланова СПИКС-а. Овом приликом министарка Тепавчевић је уручила ваучер за бесплатну уградњу ручне команде најмлађем возачу Невени Јевтић из Ужица. Она је повреду задобила у саобраћајној несрећи. Данас завршава Правни факултет. Возачки испит је положила пре годину дана и успела да купи аутомобил.
ПОМАЦИ У ЗАПОШЉАВАЊУ И ИНФОРМИСАЊУ
Мере активне политике запошљавања које спроводи Национална служба запошљавања упошљавајући особе са инвалидитетом мењају неповољан положај најугроженије категорије на тржишту рада. По речима директора НСЗ, Зорана Мартиновића, примећени су видни помаци од 2009. године доношењем Закона о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом.
„До тада смо регистровали 200 до 300 запошљавања особа са инвалидитетом а након тога тај број се повећава тако да последњих година имамо између 5000 и 6500 особа које се запошљавају. Ове године до краја октобра око 4.800 особа са инвалидитетом је добило посао. Укључујемо их кроз све наше програме. До овог тренутка близу 2000 особа са инвалидитетом или послодаваца који их запошљавају добили су финансијске подстицаје од Националне службе запошљавања. Ми свакако јесмо једна од институција која ради на отклањању предрасуда код послодаваца и актера на тржишту рада како би се особе са инвалидитетом третирале као једнаке. Важно је да их не гледамо из угла ограничења већ њихових могућности“, нагласио је директор НСЗ.
Производња медијских садржаја је важна за оснаживање особа са инвалидитетом али и сензибилизацију становништва. Значајну подршку за ове активности пружа Министарство културе и информисања кроз пројектно финансирање. Циљ је унапређење инклузије ових особа и борба против предрасуда и дискриминације услед инвалидности, истакла је помоћница министра културе и информисања Славица Трифуновић.
„Предложићемо повећање износа подршке за суфинансирање пројеката. У току су измене Закона о јавном информисању и медијима и у томе учествују и удружења и савези. Циљ нам је да се повећа број информативних садржаја, али и образовних, културних, забавних који се пласирају на различитим платформама и да буду приступачни особама са инвалидитетом“, казала је Трифуновић. Она је позвала све да се укључе у јавну расправу и помогну у дефинисању законских норми.
У Србији постоји 29 удружења параплегичара и квадриплегичара у исто толико градова.
Текст и фото: Ј. С.