Društvo Privreda

ПРЕЗЕНТАЦИЈА О АЕО СЕРТИФИКАЦИЈИ

СТАТУС ОВЛАШЋЕНОГ ПРИВРЕДНОГ СУБЈЕКТА, ИЛИ ПОУЗДАНОГ ПАРТНЕРА

У циљу едукације предузећа о новим царинским процедурама, омогућеним увођењем система АЕО у царинске процедуре Републике Србије, Милшпед групација је у сарадњи са Регионалном привредном комором Моравичког и Рашког управног округа, у понедељак, 14. октобра, организовала презентацију о АЕО сертификацији, коју могу добити привредни субјекти који се придржавају стандарда Светске царинске организације или еквивалентних стандарда безбедности ланца снабдевања. На презентацији, коју је одржао Бранко Тодоровић, директор царинског сектора Милшпед, било је речи о процесу сертификације, укључујући типове АЕО сертификације, односно, овлашћеног привредног субјекта, бенефите, предности које сертификација доноси производним компанијама и о условима које је потребно да компанија испуни за добијање ове сертификације.

Горана Танасковић, Звонко Туфегџић и Бранко Тодоровић

АЕО сертификат омогућава бржи, једноставнији, лакши проток робе, мање задржавање на царини, повећану сигурност ланца снабдевања, као и безбедност процедура у самом процесу и доставу до крајњег одредишта. Дакле, АЕО сертификат представља највиши степен поверења царинских органа у један привредни субјект, што доноси бројне погодности. Реч је о институцији која у Србији постоји од 2014, а први сертификати су издати годину дана касније. Управа царина је 2015. године компанији Милшпед доделила сертификат који потврђује статус овлашћеног привредног субјекта. Иначе, Милшпед групација је регионални логистички лидер који нуди интегрисане услуге, укључујући царињење и посредовање, организацију међународног и домаћег транспорта и дистрибуције, најсавременији систем за складиштење и припрему наруџбина, потпуно интегрисану логистичку платформу за е-трговину и разноврсна складишна решења.

– АЕО сертификат омогућава препознавање клијента, односно, носиоца сертификата, као неког ко ради на исправан и поуздан начин, ко је успоставио своје процудере на потребном нивоу да би процес завршио на најједноставнији и најбржи начин. Овај поступак омогућава лакше и брже спровођење процедуре, уз мање документације, него у редовном поступку – нагласио је Бранко Тодоровић, директор царинског сектора Милшпед.

Захтев за издавање сертификата АЕО свака фирма може да поднесе Управи царина, односно, надлежној царинарници којој територијално припада, а потребно је да испуни одређене услове у пословању. Управа царина формира комисију која испутује и проверава да ли компанија испуњава услове или не. Уколико испуњава услове, Управа издаје сертификат који фирма користи за даље процедуре.

– Не могу баш све фирме да га добију. Сертификат значи да је препознато да неко ради на исправан и поуздан начин, да нема царинских прекршаја, да нема великих фаулова. Потребно је да се уради контрола, дубља анализа од стране царине и других институција. Кад се утврди да неко испуњава услове, издаје се сертификат. Законски оквир за издавање сертифаката је 120 дана од дана подношења, с тим што рок из одређених разлога може да се продужи на још додатних 60 дана. Дакле, 180 дана је максималан рок за добијање сертификата – објашњава Тодоровић.

Од осталих бенефита АЕО сертификата треба поменути мање губитака и закаснелих пошиљки, бољу услугу за клијенте, већу лојалност и безбедност, ниже трошкове добовљача и бољу сарадњу, као и већу сигурност и бољу комуникацију између партнера у ланцу снабдевања. Институција АЕО у Србији постоји десет година, али свест о њеном бенефиту није толико присутна. Бенефити који су законски омогућени, нису могли да се примене због недостатка техничке, процедуралне и инфраструктурне подршке. У последње време се ужурбано отклањају сви недостаци, навео је Тодоровић.    

– Истина је да АЕО сертификат постоји већ десет година, али сведоци смо да није постојала логистика у Управи царина, превасходно, као и у предузећима која су расла. Наравно, последњих десет година имамо значајно повећање извоза и велико загушење царинских испостава на нашем подручју и морамо да промовишемо овај сертификат. Сами привредни субјекти треба да схвате да ће уз АЕО сертификат, са статусом овлашћеног привредног субјекта, бити лакши проток робе према иностранству – нагласио је Звонко Туфегџић, директор РПК Моравичког и Рашког управног округа.

У Србији постоји АЕО асоцијација, али ни поред свих иницијатива и активности о подизању свести о значају овог сертификата, ситуација након десетогодишњег постојања није на очекиваном нивоу, па се због тога и организују скупови на којима се потенцијалним корисницима представљају бенефити поседовања сертификата. У Србији има нешто више од 60 сертификата, али је питање колико компанија испуњава услове да добије сертификат који је потребан, превасходно, фирмама које обављају међународну трговину. Постоје три врсте сертификата, за безбедност, за царинска поједностављења и трећи који обухвата и царинска поједностављења и безбедност.     

АЕО у Европској унији представља привредни субјект који се бави активностима у оквиру царинских закона и који је поуздан на нивоу целе заједнице, те ужива одређене предности. У свакодневном говору, АЕО је компанија којој је одобрен статус поузданог партнера, након што је утврђено да испуњава одређене критеријуме.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.