Društvo Kultura

“ПРЕПОЗНАВАЊЕ” СА ПОГЛЕДОМ ОД НЕПУНИХ 20 ГОДИНА

У ЧАЧКУ СЕ ОДРЖАВА РЕГИОНАЛНА – МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА У ОКВИРУ УМЕТНИЧКОГ ПРОЈЕКТА

У оквиру уметничког пројекта “Препознавање”, који се реализује кроз сарадњу музеја и галерија из СрбијеКрушевца, Чачка, Краљева и Ниша, из Црне Горе и Бугарске, у нашем граду, од 4. до 6. октобра, одржава се регионална / међународна конференцијаПрепознавање. У сали Стартапа Научно технолошког парка, данас је програм конференције отворен за јавност. Конференција се реализује у сарадњи установа сарадника на пројекту “Препознавање, а организатори су: Уметничка галеријаНародни музеј Крушевац и Уметничка галеријаНадежда Петровићу Чачку, уз подршку Министарства културе Републике Србије и Града Чачка. Иначе, конференција се организује као завршни део реализованих пет циклуса пројекта “Препознавање, који је започео 2004. године, а посвећен је успостављању и промовисању партнерске сарадње галерија, музеја, кустоса и уметника у заједничком деловању на препознавању локалних уметничких сцена и видљивости савремене уметничке праксе у региону.

Биљана Грковић и Јулка Маринковић

ПРОМОВИСАЊЕ САРАДЊЕ ГАЛЕРИЈА, МУЗЕЈА, КУСТОСА И УМЕТНИКА

На уметничком пројекту “Препознавање” је кроз пет циклуса остварена сарадња 13 галерија и музеја, а поред сталног тима стручњака у реализацији је било укључено више од десет кустоса из различитих градова и установа у којима су приређиване изложбе, док је у пројекту учествовало око 70 уметника из Србије, Црне Горе, Македоније и Бугарске.

– Јако ми је драго да се дугогодишњи уметнички пројекат “Препознавање”, који је и регионални, и међународни, са низом резиденцијалних програма, управо завршава у Чачку. Посебно ми је драго што је Чачак и Национална престоница културе и што овом конференцијом можемо да допринесемо програму “Чачанска родна”. На конференцији “Препознавање” сумирамо двадесетогодишњи рад око 70 уметника и кустоса. Поред званичних сарадника на пројекту, постоји још низ галерија и музеја са којима смо у међувремену сарађивали, приређивали изложбе. Реч је о пројекту који је са резиденцијалним програмом и изложбама настојао да упозна локалне ликовне сцене и да оствари дијалог. Али, осим тога, сам пројекат отвара даље могућности за будуће сарадње у овом региону – рекла је за наш лист иницијатор пројекта Биљана Грковић, историчар уметности и музејски саветник у Уметничкој галерији – Народном музеју у Крушевцу.

ЗНАЧАЈ ПОВЕЗИВАЊА И УМРЕЖАВАЊА

Циљ конференције је да размотри и укаже на значај повезивања и умрежавања различитих учесника, институција и појединаца, као начин ангажовања у пољу савремене уметности. Полазећи од искуства рада на овом регионалном пројекту, који окупља музеје и галерије, кустосе и уметнике из Србије, Црне Горе и Бугарске, сумираће се важност успостављања сарадничке мреже и нови облици рада, место у валоризовању и подстицању локалних уметничких сцена, стварање услова за развој и промоцију савремене ликовне уметности. Акценат конференције је на новим моделима рада установа и кустоса, мобилности и повезивања, сарадничким мрежама на остваривању утврђених заједничких циљева, али и на сагледавању промена у савременој ликовној уметности, од почетка новог века, када је и сам пројекат настао.

– Пројекат “Препознавање”, сада са погледом од непуних 20 година, колико траје, кристалише неколико нивоа значења. Не само да је то повезивање уметника, градова, галерија и кустоса, већ је креативна мрежа свих тих нивоа који су се у међувремену издефинисали. Ова мрежа помаже у ишчитавању локалних сцена које делују на подручју савремене уметности у Србији, Црној Гори, Бугарској, у једном региону. Истовремено, ова мрежа омогућава уметницима пласман у неким другим просторима. На пример, уметници из Чачка могу да излажу у Нишу, као што ће следеће године Теодора Војиновић и Марко Јозовић. Или, уметници из других градова, у оквиру “Препознавања”, могу да излажу у Чачку, Краљеву, или Софији. Отвара се више могућности, више смерница, као и свака мрежа која у данашњем значењу тог појма доноси са собом – нагласила је Јулка Маринковић, кустос пројекта и Уметничке галерије “Надежда Петровић”.  

Осим кустоса, сарадника који реализују уметнички пројекат “Препознавање”, учесници конференције су и историчари уметности, стручњаци у области савремене уметности, музеологије, менаџмента у култури и уметници учесници пројекта. Поред представљања пројекта, током трајања конференције, кроз неколико сесија и панела, биће организована излагања и дискусије, на теме које проистичу из вишеслојног карактера пројекта, а у вези са местом и улогом музеја и галерија, кустоса, уметника, савремене уметности и културе.

Кустоси пројекта су: Биљана Грковић, Милица Тодоровић, Љубиша Симовић, Љиљана Караџић и Јулка Маринковић. Уметници, учесници пројекта су: Милена Максимовић и Иван Петровић из Крушевца, Ненад Димитријевић из Краљева, Перица Донков и Миљан Недељковић из Ниша, Катарина Алемпијевић и Раде Мутаповић из Чачка и Дарко Вучковић из Подгорице; а гости пројекта су: Ирина Суботић, Драган Булатовић, Зоран Ерић, Димитрије Тадић, Уна Поповић, Милица Петронијевић и Марија Радисавчевић.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.