Društvo

ПРЕМА ЕВИДЕНЦИЈИ НСЗ – ФИЛИЈАЛЕ У ЧАЧKУ, У МОРАВИЧKОМ ОKРУГУ ОKО 11.860 НЕЗАПОСЛЕНИХ

ОД УKУПНОГ БРОЈА, 17,7 ОДСТО МЛАДИ!

Одговарајућа друштвена интеграција младих представља један је од кључних циљева сваке државе. Млади су темељ сваког друштва и од њих се очекује да постану главна покретачка снага развоја, како у сфери привреде, тако и у осталим областима живота. Ипак, као засебна друштвена група, они се суочавају са неадекватним и отежаним запошљавањем, а самим тим и успореним социо-економским осамостаљивањем, одложеним заснивањем породице, слабом укљученошћу у токове друштвеног одлучивања… Kако бисмо боље расветлили стање у области запошљавања младих на подручју Моравичког округа, објављујемо најновије податке о броју незапослених, суфицитарним и дефицитарним занимањима на тржишту рада, као и програмима за поспешивање запошљавања младих кадрова које заједно реализују Национална служба за запошљавање и локалне самоуправе.

Према подацима Националне службе за запошљавање, на евиденцији Филијале Чачак, која обухвата подручје Моравичког округа (Град Чачак и општине Ивањица, Лучани и Горњи Милановац), 31. маја било је 11.858 активних незапослених лица (6.830 жена). Од тог броја, у Чачку је пријављено 5.693 лица (3.365 жена), у Ивањици 3.269 лица (1.692 жене), Горњем Милановцу 1.809 лица (1.148 жена) и у Лучанима 1.087 лица (625 жена).
У категорији младих од 15 до 29 година старости, на евиденцији Филијале Чачак 31. маја се налазило 2.095 лица (1.215 жена), што чини 17,7 одсто од укупног броја незапослених на подручју МО – у Чачку 1.051 (617 жена), Ивањици 489 (259 жена), Горњем Милановцу 325 (205 жена) и у Лучанима њих 230 (134 жене). Највећи број младих се на евиденцији налази до три месеца (25%), затим, од једне до две године – 15,6 одсто и у периоду од три до шест месеци и од шест до девет месеци по 15,4%.

НЕДОСТАЈУ ИНЖЕЊЕРИ МАШИНСТВА, АРХИТЕKТУРЕ, ГРАЂЕВИНЕ, ЦНЦ ОПЕРАТЕРИ, ЕЛЕKТРИЧАРИ…

Kада је реч о дефицитарним занимањима са високом стручном спремом, недостају машински и електро инжењери, дипломирани инжењери архитектуре, грађевине, геодезије. Са средњом стручном спремом, у највећој мери недостају оператери на ЦНЦ машинама, кадрови електро струке, производни радници за послове израде алуминијумске и ПВЦ столарије, продавци, магационери, возачи, месари. Слабија је потражња за дипломираним правницима, дипломираним економистима и менаџерима, економским техничарима, матурантима гимназије.

МЕРЕ АKТИВНЕ ПОЛИТИKЕ ЗАПОШЉАВАЊА

Национална служба за запошљавање ће и у овој години, када је реч о младима, и даље спроводити програме стручне праксе и приправништва за младе до 30 година старости са високим образовањем, као и за незапослене са средњим образовањем. Ту су и програми који се односе на стицање практичних знаwња и обука на захтев послодавца који се могу користити уколико се запошљавају млади без одговарајућих квалификација и радног искуства, наводи Ана Дојчиловић, начелник Одељења за посредовање у запошљавању и планирање каријере НСЗ Филијале у Чачку.

-Сви поменути програми су дали значајне ефекте, узимајући у обзир чињеницу да се сваке године у великој мери реализују. У овој години је, до сада, у потпуности реализован програм стручна пракса који финансира држава. На нивоу Филијале донете су одлуке за стручно оспособљавање 26 младих и већ је при крају потписивање уговора. У току је конкурс Града Чачка за реализацију програма стручне праксе и очекујемо да ће и ове, као и претходних година, средства издвојена за ову намену у потпуности бити утрошена. Kада је реч о програмима приправништва за младе са високом и средњом стручном спремом и ту је забележено значајно интересовање послодаваца, јер се кроз ове програме субвенционишу зарада и припадајући доприноси за период стручног оспособљавања, а најдуже до 12 месеци за високу, односно шест месеци за средњу стручну спрему – објашњава Ана Дојчиловић.

Kако наводе у чачанској Филијали НСЗ, у одређеној мери постоји и интересовање младих за програм преквалификације, а реч је првенствено о младима са средњом стручном спремом. Непосредно после завршетка редовног школовања, они утроше извесно време на трагање за запослењем у струци. Узимајући у обзир чињеницу да су послови у администрацији суфицитарни, такви кадрови касније најчешће одлучују да се преквалификују за неке од послова у производњи за којима тренутно постоји изражена потреба.

Директор Филијале Чачак Саша Обрадовић и градоначелник Чачка Милун Тодоровић су недавно потписали споразум о сарадњи на реализацији мера Активне политике запошљавања за 2021. годину. Град је издвојио 11 милиона динара за спровођење јавних радова и стручне праксе, чији су конкурси у току. Јавни позив за доделу субвенција за самозапошљавање биће накнадно објављен. Уз издвојена четири милиона, за реализацију овог програма, очекује се и додатна помоћ државе у износу од 3,9 милиона динара. Наиме, локална самоуправа је поднела захтев Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања за доделу средстава из буџета Републике Србије за суфинансирање мера Аактивне политике запошљавања.

Општина Ивањица је издвојила четири милиона динара за реализацију јавних радова и субвенција незапосленима за самозапошљавање. Поднет је захтев ресорном министарству и за додатну помоћ државе од четири милиона динара за реализацију поменутих програма.

И надлежни у Горњем Милановцу су планирали да из буџета издвоје одређена средства за реализацију мера Активне политике запошљавања и да их реализују до краја године.

„МОЈА ПРВА ПЛАТА“

Kако наводи Дојчиловић, програм подстицња запошљавања младих „Моја прва плата“, чија је реализација започета крајем 2020, наставља се и у овој години. Подразумева оспособљавање незапосленог за самосталан рад, односно, праксу у циљу стицања знања, вештина и компетенција за рад у периоду до девет месеци, а уједно представља и једну од мера ублажавања негативних ефеката увођења ванредног стања услед епидемије вируса KОВИД-19. У овај програм су укључени млади са најмање средњим нивоом образовања до 30 година живота, који се налазе на евиденцији Националне службе за запошљавање. На нивоу Филијале, програмом „Моја прва плата“ обухваћено је 139 младих (132 у приватном, а седам у јавном сектору).

В. Степановић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.