Društvo Grad Kultura

ПРЕДСТАВЉЕНИ УКУСИ ЧАЧАНСКОГ КРАЈА

“ХЛЕБ НАШ НАСУШНИ”

У оквиру 7. Међународног фестивала фолклораЕтнофест”, Етнолошко одељење Народног музеја Чачак, у понедељак 24. јула, представило јеУкусе чачанског краја”. Програм и изложбу под називомХлеб наш насушни”, који су организовани на Градском тргу, отворила је Данијела Филиповић из Центра за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду. “Сачувати вредност традиционалне кухиње илистарих огњишта”, како наводи Вук Караxић, део су обавеза и одговорности садашњих и будућих покољења”, може се прочитати, поред осталог, на изложби која ће бити постављена до 14. августа.

У оквиру програма “Националне престонице културе – Чачанска родна” и фестивала “Етнофест” представљена је традиционална српска храна, под називом “Хлеб наш насушни”. У овом програму, који су реализовали Туристичка организација Чачка и Народни музеј, своју националну храну представила су и сва културно уметничка друштва из иностранства, из Чилеа, Босне и Херцеговине, Грузије, Мексика, Грчке, Палестине, Колумбије, Турске и Бугарске, која су учествовала на 7. “Етнофесту”.  

– Гастрономију нашег краја, односно, традиционалну српску трпезу, уз конзумацију специјалитета коју припремају, представиле су жене из удружења “Евгенија” из Јежевице, “Катржанке” из Катрге, као и Црвеног крста. Представнице Радионице за израду торти и колача “Дезерт” показале су нашу традиционалну кухињу, све што се вековима уназад налази на српској трпези, почев од купуса у земљаном лонцу, преко печења, које је обележје нашег краја, разних пита и пецива, пуњених паприка и пасуља, до наравно посластица, традиционалних, старинских колача, који су се некада припремали за свечане догађаје, славе и свадбе. Чачане су посебно одушевиле жене Удружења “Етно домаћица” из Лазаревца, које су се поносиле “струганом погачом”, као важним делом традиције Срба са Косова и Метохије. Иначе, аплицирали су да “стругана погача” буде уписана на Националну листу нематеријалног културног наслеђа, а меси се за специјалне прилике, у знак добродошлице за госте. Погача се ломи уз изговарање добрих речи, здравица, са жељама за благостање, слогу, љубав, мир, умножавање и окупљање породице. Жене са Косова и Метохије су представиле разне врсте пита савијача у великим тепсијама, што симболизује велику и богату породицу. Имали смо и гошћу из Велике Хоче, која је желела да буде са Чачанима и представи своје умеће – каже Снежана Шапоњић Ашанин, етнолог Народног музеја.

Посебан гост био је кувар Ненад Гладић, познат као “Лепи брка”, а за публику је припремао питу од старог хлеба и торту. Wегова порука је да хлеб не сме да се баца, јер сваки комад може да се искористи на различите начине и направе слана и слатка јела. Иначе, Гладић прикупља рецепте, не само у Србији, него и широм света, па их прилагођава нашим намирницама и прави веома укусну храну.  

Полазници радионице Удружења “Креативна јазбина”, као и деца из ОШ “Ратко Митровић” припремали су славски колач са Иваном Кнежевић. И Ана Селаковић из фирме “Дезерт” је, такође, реализовала радионицу за децу, где су правили украсе за славски колач, који имају лепу симболику.

Марина Лукић Цветић, историчар уметности и кустос Музеја слатка – куће Цветића из Краљева, одржала је предавање у хотелу “Београд”, под називом “Хлеб на српским средњовековним фрескама”.

– Урадила је веома лепу презентацију и представила хлеб на фрескама у манстирима широм Србије. Сама је умесила све хлебове који се налазе на фрескама и на крају предавања их поделила гостима – наводи наша саговорница.

Изложбу о традиционалној српској храни “Култура исхране – Хлеб наш насушни” припремило је Етнолошко одељење Народног музеја, односно, етнолози Ивана Ћирјаковић и Снежана Шапоњић Ашанин. Монтажна изложба која је постављена испред Културног центра, биће отворена до 14. августа.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.