Grad Projekti ПУТ ДЕМОГРАФСКОГ ОПОРАВКА ГРАДА ЧАЧКА, ИЗАЗОВИ И ПЕРСПЕКТИВЕ

ПРЕДСТАВЉЕНИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА СПРОВЕДЕНОГ У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА „ЉУДИ ЧИНЕ ГРАД“

УСКЛАЂИВАЊЕ РАДА И РОДИТЕЉСТВА – ПРАВИ ПУТ!

Унапређење мера популационе политике и побољшање демографске слике у локалним самоуправама у Србији основни су циљеви пројекта „Људи чине град“, чији је покретач Министарство за бригу о породици и демографију у сарадњи са Програмом за развој Уједињених нација. Овај пилот пројекат је реализован у Чачку, одакле се и кренуло у подухват креирања и спровођења локалних мера популационе политике, на којима заједнички раде Министарство за бригу о породици и демографију, Град Чачак и УНДП. Резултати истраживања спроведеног током реализације овог пројекта представљени су недавно у Чачку.

Пројекат је окупио представнике свих релевантних актера на локалном нивоу – локалних самоуправа, образовања и науке, социјалне заштите, тржишта рада, младих, као и привреднике из друштвено одговорних компанија, који знају колико је за раднике важно усклађивање радних и породичних обавеза у циљу олакшавања родитељства.

– Реч је о програму подршке који је усмерен на популацију, као и решавање изазова депопулације. Чачак је први град, где је овај пројекат спроведен, јер су овде, на неки начин препознали ову врло важну тему. Кључно је да стварамо нову културу помоћи запосленима, да запослени имају избалансирано радно време – да имају довољно времена за своје породице и да адекватно одговарају на радне задатке. На тај начин јачамо породицу кроз усклађивање рада и родитељства. Држава спроводи јако важне мере популационе политике, као што су, између осталог, и субвенције за куповину прве некретнине и то је сада изузетно актуелна тема. Министарство у сарадњи са Владом Републике Србије издваја до 20.000 евра за брачне парове по основу рођења детета, како би могли себи и својој породици да обезбеде кров над главом. Потребно је да се захтев поднесе у року од годину дана од рођења детета. Поред тога, услов је и да примања родитеља не прелазе две просечне зараде на републичком нивоу, што сада износи 193.258 динара , као и да мајка нема некретнину на своје име, односно, да први пут стиче некретнину – објаснила је Биљана Ракић, помоћница министра за бригу о породици и демографију у Влади Србије.

       Биљана Ракић, помоћница министра за бригу о породици и демографију у Влади Србије

Град Чачак је од 2018. године, када је урађен Акциони план популационе политике који се ослањао на републичку Стратегију о подстицају рађања, почео интензивније да се бави демографским питањима и мерама које би могле да дају добре  резултате у подизању наталитета кроз подршку младим родитељима, деци. Неке од тих мера су део пилот пројекта „Људи чине град“, истакла је прим. др Славица Драгутиновић, градска већница задужена за здравство.

– Град Чачак је, поред свих мера за подстицај рађања које спроводи Република, увек имао и додатне мере у зависности од могућности. То су подстицаји у субвенционисању комуналних услуга, давања за биомедицински потпомогнуту оплодњу која су сада проширена и за рађање другог  детета, увећани родитељски додаци, као и мере које подржавају привредници. Чачак има и мере које су подржале наше друштвено одговорне компаније, независно од своје величине, у оквиру својих могућности. Савет за популациону политику Града Чачка је пре две године кренуо у договоре са нашим привредницима и тек тада смо схватили колико су они заинтересовани за мере усклађивања рада и родитељства. Неке од њих су и део овог пилот пројекта и оне би могле бити примењене и у другим градовима и општинама. То су: слободни дани за рођење детета или за полазак у вртић и школу, давања приликом рођења деце, слободни дани за биомедицински потпомогнуту оплодњу, помоћ мајкама након повратка са породиљског одсуства у виду скраћеног радног времена или прерасподеле рада – истиче прим. др Славица Драгутиновић, градска већница задужена за здравство. 

   Др Славица Драгутиновић, градска већница задужена за здравство

На скупу је посебно истакнуто да су усвајањем измена Закона о финансијској подршци породицама са децом значајно увећани родитељски додаци који за прво дете износе 500.000, за друго 600.000 динара плус једнократна подршка у износу од 135.000 динара , за треће дете 2.280.000 плус једнокртатна помоћ и за четврто дете 3.180.000 динара.

Министарство за бригу о породици и демографију намерава да се путем пројекта „Људи чине град“, а у сарадњи са локалним самоуправама и друштвено одговорним компанијама, истакну примери добре праксе и усвоје одређене мере, како би се родитељима омогућиле олакшице попут флексибилног радног времена, плаћеног одсуства за негу деце или болесних чланова породице, што би требало да допринесе добрим и позитивним резултатима у поправљању демографске слике Србије или барем успоравању депопулације становништва.

В. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.