Kultura

ПРЕДСТАВЉЕНА ИЗУЗЕТНА НАЦИОНАЛНА РЕВИЈА „СРБИЈА“

МОНОГРАФИЈА У НАСТАВЦИМА – ЛЕПО ЛИЦЕ СВОЈЕ ЗЕМЉЕ

Национална ревија „Србија“, луксузно издање ИК „Принцип Пресˮ из Београда, широко постављена као геопоетички магазин,чувар и репрезентнационалног наслеђа у свим сегментима, предстaвљења јеу четвртак, 25. новембра, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дисˮ. О издањима су говорили Мишо Вујовић,директор издавачке куће „Принцип Пресˮ и главни уредник, Бранислав Матић, уредник часописа и Небојша Петровић,уредниктелевизијске емисије „Од злата јабукаˮ, која је по речима уредника штампаног, заправо, телевизијски формат ове нациналне ревије.Национална ревија „Србија“ излази већ 15 година и представља лепо лице своје земље, њене културне,туристичке, историјске, природне, привредне и друге потенцијале, а стиже на све меридијане света, рушећи лоше стреотипе о Србији. Учеснике програма представила је библиотекар Тања Вуковић.

Мишо Вујовић, Бранислав Марковић, Небојша Петровић и Тања Вуковић

– Национална ревија „Србија“, колико је мени познато, једини је часописсрпске штампе који излази у одвојеним истовременим издањима на три језика, ове године на два. Тоније само часопис, већ један шири подухват око којег се разгранала особена издавачка продукција на дест језика, као и телевизијски формат „Од злата јабука“, емисија на РТС, коју ми правимо, мислимо и доживљавамо као телевизијско издање Националне ревије. Широко постављена као геопоетички магазин, Национална ревија је хибрд часописа и књиге из кога проистичу многе особености, жанровске, у уредничком писму и друге, а наши пријатљи из Чешке и Русије кажу да је то, заправо, монграфија у наставцима. Енглеском кованицом речено то је магазин-бук, отприлике, нешто слично што са својим чувеним часописом ради Франко Марија Ричи.

Зато Национална ревија „Србија“ представља лепо лице своје земље, њене културне, туристичке, историјске, природне,привредне и друге потенцијале. Обједињује многе особене ауторске личности, људе од имена и дела,на путу који није увек лак, али је леп. Националну ревију покренула је група ентузијаста пре 15 година, сви су из света медија, новинарства, књижевности, све су то наше колеге, ту нема никаквог великог капитала, мистификација, не стоји иза тога држава или не знам ко,касније су многи схватили о чему се ту ради, па је било и спорадићних подршки од неких државних институција, неке компаније су помагале маркетиншки што је нама доста значило да опстанемо, али у сваком случају и даље су у језгру часописа писци, новинари и њихов труд је у основи ове приче – рекао је уредник часописа Бранислав Матић.

Матић је навео и нека од имена сарадника Националне ревије, међу којима су Момо Капор, академик Драган Недељковић, Милоје Павић, Рајко Петров Ного, Радослав Братић, Милош Ковић, Владимир Пиштало, Слободан Деспот, Милош Шобајић, Љубица Мркаљ итд.

– Наравно, у свему томе најважнији су наши читаоци и због тога смовечерас у овом лепом граду, јер овај град одувек доживљавам као једну од најдубљих Србија до које се може допрети.За овај часопис се каже да је ненаметљив, да не виче и не размеће се,али софистицираним путем стиже до правих читалаца–нагласио је уредник Бранислав Матић.

Часопис је и излазио на српском руском и енглеском језику, а одове године на српском и енглеском. Стиже на многе адресе у земљи и иностранству, добија га цео дипломатски кор, сви акредитовани дописници, стране компаније, а труде се да дође и дошто већег броја читалаца у иностранству, пре свега, оних од утицаја, до центара где се доносе важне одлуке за нашу земљу.

– Реакције странаца су изванредне, преко сваког очекивања, има великог изненађења, јер многи нису подлегли пропагандним стереоптипимао Србији, који се негују већ дуго и врло су подмуклии срачунати, а онда када се суоче са документимао доброти, о вредностима ове земље, кад виде да је то благородна земља племенитих људи, са високим дометима у култури, уметности, науци, духовности, привреди, спорту, онда доживе један позитиван шок.У комуникацији са нама они се не либе да то и искажу. Шта ће они да раде када оду, ми то не знамо, али важно је да ми њима озбиљно уздрмамо пропагандне представекоје стекли о овој земљи.

Одељење периодикечачанске Градске библиотеке, такође, већ годинама прибавља, чува и издаје Нацоналну ревију “Србија“ накоришћење члановима у својим читаоницама. 

Мишо Вујовић, директор издавачке куће „Принцип Пресˮ (која постоји 20 година) и главни уредник захвалио је Градској библиотеци из Чачка на позиву да Национална ревија представи концепт овог луксузног магазина који има амбицију да мења национални имиџ у афирмативном промовисању земље у свету, и у том смислу је и организована једна кампања под називом „Лепо лице Србије“.

– До сада је објављено близу 90 бројева Нациналне ревије „Србија“, паралелно на већ поменутим језицима, и она је део ширег издавачког комплекса међу којима су луксузна издања на десетак светских језика о Србији. Сама чињеница да долазимо на један заиста топао пријем код стране публике, ту су искуства и са неких међународних манифестација и сајмова, симпозијума, туристичких манифестација, људи чак мисле да је то неки велики државни пројекат, имајући у виду каква је штампа, избор тема, садржаји, превођење на стране језике… То би и у неким богатијим друштвима био велики подухват.

Финансирамо се из сопствених извора, од маркетинга, нешто мало добијамо од пројеката, у принципу смо потпуно аутономни у том домену – истакао је Вујовић.

Први број Националне ревије представљен је 2007. године,одражава спој традиционалног и модерног. До сада је објављено више од 6.000 различитих текстова, око 30.000 фотографија, а читаоцима и читавом свету открива све лепе пределе Србије и људе, тако да је истовремено и својеврсни документ о лепоти.

Већ шестгодинана РТСсе емитује емисија колажног типа „Од злата јабукаˮкоју „Принцип Пресˮ подржава за све који нисуу прилици да прочитају сваки број часописа. Кроз видео презентацију одабраних сегмената овеемисије своје место имала је ирепортажа изОвчарско-кабларске клисуре.

О емисији је говорио Небојша Петровић,уредник ТВ издања истакавши као њну.

– Кроз емисију се преплићу људскесудбине, приче о необичним, често први пут снимљеним пределима уСрбији, а то што би неко испричао ми би требало да дочарамо сликом нанајбољи начин. Особност овеемисије је и чињеница да њен ауторски тим све своје програме лично проживљава и доживљава заједно са својим саговорницима и актерима сваке приче – навео је Петровић.

Зорица Лешовић Станојевић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.