Društvo

ПРЕДАВАЊЕ ДР ИКЕ ПЕШИЋ О НОВИМ ДУВАНСКИМ ПРОИЗВОДИМА – ОПАСНОСТИ, ИСТИНЕ И ЗАБЛУДЕ

Нова законска решења у многим државама „пољуљала“ су темеље дуванске индустрије. У неким земљама дошло је до драстичног пада броја пушача (Србија није међу њима), тако да су, управо због профита, дуванске компаније „осмислиле“ нове производе, које често представљају као мање штетне, мање опасне, па чак и безопасне! Ово је једна од највећих и најчешћих заблуда о којима је прошлог петка, 5. априла, у чачанском Стартап центру говорила др Ика Пешић из Друштва за борбу поротив рака, која је била и члан Комисије за контролу дувана. Често је докторка Пешић долазила у Чачак, где је одржала и бројна предавања о овој теми. Али, увек са новим подацима, на актуелан и адекватан начин, због чега свако њено излагање буди посебно интересовање.

„Нови дувански производи, опасности, истине и заблуде“, назив је предавања, које је било посебно значајно за младе, али их је, нажалост, било веома мало у Стартап центру. Докторка Пешић један је од „првобораца“ против пушења и дуванског дима. Давних седамдесетих година, заједно са још неколико колега, покренула је саветовалишта за одвикавање од пушења, која су имала добре резултате.

Др Ика Пешић

– Били смо ентузијасти, али смо имали велику вољу да успемо. Министарство здравља 2003. је препознало значај борбе, формирана је Национална комисија за контролу дувана, а онда је и законодавство промењено, односно 2010. је забрањено пушење на свим јавним и радним местима, осим, нажалост, у угоститељским објектима, што се показало као лоше решење… Комисија је укинута прошле године из нама непознатих разлога, али сви који смо били чланови и даље смо веома активни, кроз контакте са колегама, грађанима, младима, јер желимо да помогнемо подизању свести о опасностима свих дуванских и никотинских производа, природних и вештачких, нарочито нових. Сви они утичу лоше на здравље пушача, посебно младих и деце, као и оних који су изложени, не само диму, већ и испарењима – рекла је др Ика Пешић у изјави за „Чачански глас“, непосредно пре почетка предавања.

Последња у низу „замки“ дуванских компанија су вејпови, који су посебно популарни код младих, па и деце. Велики део предавања др Ике Пешић био је, управо, о штетности ових производа, који се масовно користе широм света.

– Дуванска индустрија је ове производе циљано направила и прилагодила младима, па их има разних укуса, боја, дизајна… Први вејпови су били са 600 удаха, а сада их има са 10.000! И већ су на нашем тржишту! Најновије су никотинске „врећице“, опет „прилагођене“ младима, са разним су аромама, а могу их користити на местима где је пушење забрањено… Произведене су електронске цигарете, наргиле, луле, које изазивају зависност као и цигарете и нису средство за одвикавање од пушења. Ови уређаји стварају пару температуре од 110 до 1000 Целзијусових степени! На тржишту су кондиторски производи са никотином… Све је то убрзан развој нових дуванских и никотинских производа, јер је јавност, пре свега стручна, на челу са Светском здравственом организацијом, добро проучила све аспекте штетности и опасности. Сви ови производи су штетни и смртоносни! У државама у којима је добра контрола мера, за које је доказано да доприносе смањењу пушења, значајно је смањено оболевање, а нарочито смртност од болести које пушење изазива – навела је, поред осталог, др Ика Пешић, која је међу првима на овим просторима докторирала на теми штетности пушења и која је 35 година радила у Клиници за плућне болести и водила Саветовалиште за одвикавање од пушења.

Резултати су, рекла је она, били одлични! Кроз саветовалиште је прошло више од 25.000  пушача, а две трећине их је оставило дуван! Данас су то срећни и захвални људи, а према речима докторке Пешић, многи од њих јој се и сада јављају, препоручују је другима. Осим у приватној ординацији, др Ика Пешић је ангажована и у Друштву за борбу против рака, које има отворену телефонску линију за све заинтересоване (011 268 62 44, сваким радним даном од 9 до 13 часова).

– Још постоје саветовалишта у неким градовима, Новом Саду, Београду, Крагујевцу, Нишу, али је све то мало, будући да се у Србији повећао број пушача, не само одраслих, већ и деце и младих. На седмом месту смо у свету по броју пушача. „Прешли“ смо проценат од 40 одсто пушача, а то нисмо имали ни пре 20 година! Према подацима који су објављени 25. септембра 2023, а истраживање су урадили Институт „Батут“ и Интернационални програм Уједињених нација за развој СЗО, у Србији је те године умрло скоро 20.000 људи од болести изазваних пушењем… – навела је др Ика Пешић, која сматра да је последњи тренутак да надлежни у држави предузму ригорозне мере!

Наравно, у одбрану здравља мора стати и целокупно друштво, а докторка Пешић је истакла улогу родитеља, који су деци први модел понашања. Иако се чини да је дилема „пушење или здравље“ лако решива, и докторка каже да је „замка“ на менталном пољу, односно у снажним емоцијама које пушач осећа, од среће, туге, љутње, страха, изненађења, до гађења, али и у социјалном окружењу.

– Средина може много да помогне, али и да одмогне! Постављам реално питање: колико људи за своју крсну славу, прославу Божића, Васкрса, рођендана и других славља, замоле своје госте да не пуше у затвореном простору?!

В. Т.

УПОЗОРАВАЈУЋИ ПОДАЦИ

Публици се обратила и др Нада Лазовић у име Српског лекарског друштва – Подружнице Чачак, која је уз чачански Ротари клуб, организатор предавања. И она је навела упозоравајуће податке до којих је дошла током свог истраживања:

– Скоро половина ученика у основним школама користи нове дуванске производе! То су ученици седмог и осмог разреда, а верујем да их има и у петом и шестом разреду!

ЧАЧАК ЧУВА ТРАДИЦИЈУ ДРУЖЕЊА

У Чачак др Ика Пешић долази скоро 45 година. Често је била у посети диспанзеру за плућне болести, а када је почела да води Саветовалиште за одвикавање од пушења, бар једном годишње држала је предавање у нашем граду, навела је др Нада Лазовић, која је гошћи уручила поклон – слику Чачка.

– Волим Чачак, осећам се као да сам ту одрасла. Људи су позитивни, весели и за разлику од многих градова у Србији, у Чачку и даље негују дружења, сусрете, чува се та лепа традиција. Дружења су нам свима веома потребна, а све их је мање – рекла је др Ика Пешић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.