Актуелна правописна питања интригирају и оне који се не баве правописним нормама. Од најранијег школског узраста, писања првих реченица, диктата и писмених задатака школарци се упознају са начелима правописа која су нераскидиво везана са садржајима о којима уче.
Градска библиотека Чачак својим прегалачким радом уврстила је у свој јануарски програм рада и радионице именоване као „Мала школа правописа”, које су организоване у у уторак, 16. новембра и среду, 17. новембра. Реч библиотекара, примери који су честа језичка недоумица, разрешења правописних зачкољица били су посластице за све радионичаре!
Наведено потврђују и запослени у Градској библиотеци својом вешћу о овом празнику правописа у њиховој установи:
„Током зимског распуста школарци су у фиоке (а не фијоке) својих радних столова одложили свеске и школске обавезе, а из њих извадили добру вољу и жељу за дружењем и знањем. Да се распуст може провести на другачији или друкчији, а занимљив начин, показали су старији основци који 16. и 17. јануара нису остали код куће (а не кући), већ су дошли у нашу „Малу школу правописа”. Неко је дошао сам, а неко са другом из одељења, али нико није стигао са аутомобилом, већ само аутомобилом.”
Поред осталих, радионици су се и великом броју одазвали ученици ОШ „Филип Филиповић” који су утиске о овом догађају уврстили у веома драгоцене успомене са зимског распуста!
Радионичарско искуство школараца било је на корист писаној комуникацији у којој је, нажалост, преовладало и одсуство правилног писања великог слова, неправилна употреба знакова интерпункције и многа друга огрешења о ортографију.
„Мала школа правописа” потврдила је да је велика школа знања, другарства и непоновљивих доживљаја која бележе правописно исправно записане странице успомена са зимског распуста!
Овај празник правописа био је на корист новим, будућим белешкама школараца, које су унапређене вођством библиотекара у Градској библиотеци, симболично, под окриљем установе која носи име нашег Диса!
Фото: Градска библиотека Чачак
Милица Матовић