ЂАЦИ УМЕТНИЧКОГ ОДЕЉЕЊА ПОСТИГЛИ ОДЛИЧНЕ РЕЗУЛТАТЕ НА ПРИЈЕМНИМ ИСПИТИМА
Ученици Уметничког одељења већ годинама у веома јакој конкуренцији постижу запажене резултате на пријемним испитима на Факултету примењених уметности у Београду. Тако је било и ове године. Даница Утвић, Тијана Ивановић, Сара Поледица су међу првима у својој генерацији, а ништа мањи успех постигла је Силвија Савић, која је уписала Српски језик и књижевност.
– Даница Утвић је на пријемном испиту на модулу Конзервација и рестаурација слика и уметничких дела на папиру остварила најбољи резултат и била прва на ранг листи. Она је ове године била трећа на Републичком такмичењу у конкуренцији десет уметничких школа из целе Србије. Исти успех, односно прво место на ранг листи, постигла је и Тијана Ивановић на модулу Графика и књига. Сара Поледица, о којој сте већ објавили чланак као о ђаку генерације Машинско-саобраћајне школе, била је друга на ранг листи на смеру Дизајн ентеријера и намештаја. Силвија Савић била је пета на ранг листи на Филолошком факултету у Београду на модулу Српски језик и књижевност, што је немали успех с обзиром на јаку конкуренцију и велики број кандидата – написала нам је о својим ученицама Ана Дамљановић, организатор Уметничког одељења Машинско-саобраћајне школе.
Питали смо Силвију и Тијану да нам кажу нешто више о томе колико је Уметничко одељење у Чачку допринело њиховом успеху, које су њихове поруке будућим ђацима ове школе, да ли себе виде у Србији и шта Чачку недостаје да младим људима родни град буде на мапи жеља. Ово су њихови одговори:
Силвија Савић
– Оно кроз шта сам прошла у Уметничкој школи јако пуно ми значи и изградило ме је у особу каква јесам. Поред образовања и заната у рукама, најзначајнија су осећања слободе, испуњености и задовољства бављења оним што волим, али и радости због успеха и среће што сам део школе пуне могућности и школе пуне талентованих младих људи који те могућности користе и узвраћају школи, остварујући одличне резултате у различитим сферама.
Свима који хоће да упишу Уметничку школу саветујем да слушају и прате своје срце, да буду истрајни, да што више опажају, обраћају пажњу на детаље и уложе труд, рад и пре свега вољу у оно што раде и резултат ће доћи и постаће видљив.
У сећању ће ми највише остати одељење, сам простор у којем смо имали часове и наградно путовање на Крф са „Светосавским звонцем“.
Себе видим у области културе, у делатностима везаним за језике и уметност, у Србији.
Младим, образованим и креативним људима потребно је више културних и уметничких садржаја и разумевања, подршке и поштовања, којих је данас и претходних година више него раније, али треба да их буде још више. Такође, потребно је да се мишљења младих чују и уважавају и они ће оно што им је указано и дато искористити на најбољи начин.
Тијана Ивановић
– Уписати Уметничку школу није била лака одлука, али ми је драго да је ово одлука коју сам донела. У овој школи сам научила много о уметности, као и бројним опцијама које она пружа. Онима који су креативни, радни и имају страст за ову делатност препоручујем Уметничку школу у Чачку. Она им, поред образовања, пружа и чврсту основу за даље бављење уметношћу, као и пуно креативне слободе. У будућности себе видим у иностранству због већег броја могућности и опција, али ако ми се пружи прилика волела бих да останем у Србији и да своју љубав за графику као и друге гране уметности делим са својом родном земљом.
В. Т.
„ЧАЧАНСКИ ГЛАС“ УЗ ТАЛЕНТОВАНЕ, ВРЕДНЕ, УСПЕШНЕ…
У серијалу о ђацима генерације пишемо о онима који су захваљујући одличним оценама, успесима и резултатима на такмичењима, али и многим другим квалитетима, изабрани за најбоље. Ова иницијатива „Чачанског гласа“ наишла је углавном на добре реакције и похвале. Баш како је то написала Ана Дамљановић, организатор Уметничког одељења Машинско-саобраћајне школе, желели смо да овим текстовима укажемо на то да у генерацијама које долазе има много талентованих, успешних, добрих, вредних, а цело друштво треба да им помогне да се развију и покажу све своје потенцијале.