ПРИЈАВЕ СУ ОТВОРЕНЕ ДО 30. НОВЕМБРА
Од недавно сви заинтерсовани послодавци који желе да се укључе у модел дуалног образовања за наредну школску годину могу поднети пријаву. Послодавци се пријављују путем посебног веб портала Привредне коморе Србије, на којем креирају профил компаније и на једноставан начин подносе пријаву за укључивање у модел дуалног образовања. Пријаве послодаваца биће отворене до 30. новембра, подсећа за наш лист Горана Танасковић, руководилац Организационе јединице Чачак Регионалне привредне коморе Моравичког и Рашког управног округа.
Почела је пријава послодаваца за пријем ученика по дуалном моделу образовања за наредну, школску 2022/2023. годину. Послодавци који желе да приме нову генерацију ученика, могу поднети пријаву путем веб портала Привредне коморе Србије.
– Пријаве послодаваца биће отворене до 30. новембра, а приликом пријављивања подносе изјаву о спремности за укључивање у дуално образовање и захтев за акредитацију. Односно, уколико је компанија акредитована за учешће у дуалном образовању, послодавац подноси само изјаву о спремности за образовни профил за који има акредитацију. Уколико жели да се пријави за образовни профил који до сада није реализован и за који нема потврду о акредитацији, потребно је да послодавац, поред изјаве, поднесе и нови захтев за акредитацију за тај профил/е, а додатно и пратећу документацију, која је наведена у захтеву. Документацију је потребно доставити најкасније до 15. децембра, електронским путем (gorana.tanaskovic@pks.rs), или путем поште на адресу: Регионална привредна комора Моравичког и Рашког управног округа ОЈ Чачак, Скадарска 15, канцеларија 207, са назнаком “Документација за акредитацију” – наводи Горана Танасковић, руководилац Организационе јединице Чачак РПК Моравичког и Рашког управног округа.
Према њеним речима, од следеће, школске 2022/2023. године, у понуди за реализацију по дуалном моделу, поред постојећа 52 образовна профила, наћи ће се и седам нових: електротехничар телекомуникација, руковалац пољопривредне механизације, кулинарски техничар, водоинсталатер, техничар индустријске роботике, галантериста и израђивач хемијских производа.
Иначе, за учешће у дуалном образовању, неопходно је да послодавци имају и довољан број лиценцираних инструктора. Уколико у компанији не постоји лице са лиценцом за инструктора у дуалном образовању, или уколико послодавац жели да обучи додатне инструкторе, путем портала може поднети и захтев за обуку инструктора.
Све пријаве које садрже потпуну документацију биће обједињене у план потреба привреде, који Привредна комора Србије званичним путем доставља Министарству просвете, науке и технолошког развоја.
– На бази прикупљених изјава, Привредна комора Србије формираће предлог о потребама привреде за будућим кадровима и доставити га Министарству просвете, науке и технолошког развоја, на основу кога ће бити донета одлука о структури уписа у средње школе за дуални модел образовања – броју ученика и одељења за сваку општину и град на територији Републике Србије. Коначну одлуку о структури уписа и одобреним дуалним профилима донеће Министарство просвете, науке и технолошког развоја, објављивањем конкурса за упис ученика у средње школе, који се очекује крајем марта 2022. године – рекла је Горана Танасковић.
Н. Р.