Društvo

ПОВОДОМ 21. СЕПТЕМБРА, СВЕТСКОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ АЛЦХАЈМЕРОВЕ БОЛЕСТИ

САОПШТЕЊЕ

Сутра је 21. септембар – Светски дан борбе против Алцхајмерове болести. Српско удружење за Алцхајмерову болест, придружени члан Међународне асоцијације за Алцхајмерову болест (АДИ), већ трећу годину заредом, део је глобалне акције подизања свести и са својим партнерима обележава овај дан. Жеља нам је да скренемо пажњу и стручне и опште јавности на изазове и проблеме са којима се суочавају особе са деменцијом, породице које брину о њима и заједнице у којима они живе и позовемо на акцију за промену стања. Јер…

Време је да се делује по питањима деменције!

Процењује се да данас има преко 55 милиона људи који живе са овим стањем у свету, од којих у Србији више од 140.000, а за нешто више од пет година ова цифра ће се повећати на 78 милиона на глобалном нивоу.

Глобално, 75 одсто оних који живе са деменцијом остаје недијагностиковано. Низак ниво свести, трајна стигма, дезинформације и дискриминација ометају напоре за решавање овог стања, што значи да многи игноришу знаке упозорења о болести. Уз благовремену дијагнозу људи могу приступити постдијагностичкој подршци како би им се омогућило да живе дуже самостално, квалитетније и достојанственије.

„Нисмо на време схватили. Имали смо предрасуде да је заборавност нормална у позним годинама, па смо деменцију приписивали старости. Тек после три године патње и сумњи одвели смо мајку лекару, добила је праву  дијагнозу и лекове који су јој помогли да смањи агресивност и немир“, ово су речи госпође С. С., која 15 година брине о мајци, која живи са деменцијом.

Деменције су један од главних узрока инвалидитета и зависности старијих људи, а наши системи, на првом месту здравствене и социјалне заштите, нису спремни за садашњи, а камоли будући број оболелих. Деменција је и седми водећи узрок смртности на глобалном нивоу. Ово има и озбиљне економске последице. Тренутно процењени годишњи трошкови деменције на светском нивоу износе 1,3 билиона долара, али се до 2030. очекује да ће се трошкови удвостручити на 2,8 билиона долара.

Фото: В. Т.

Подаци говоре да 85 одсто људи који живе са деменцијом није у могућности да приступи подршци након дијагнозе. Правовремена дијагноза и пратећа постдијагностика могу омогућити онима који живе са овим стањем да живе самостално дуже и достојанственије.

Међутим… Недостају нам дневне услуге у заједници (дневни боравци, предах смештаји, групе подршке, саветовалишта за оболеле и сроднике који брину о њима, едукативне радионице за породице и систематско образовање здравствених и радника у социјалној заштити). Сродник који негује одраслог оболелог члана породице не може да добије више од  недељу дана боловања годишње. Запослени сродник, неформални неговатељ нема могућност рада у фирми на пола радног времена, тешко се приступа праву оболелих на пелене, на новчани додатак за туђу негу и помоћ. Слободних капацитета у државним установама социјалне заштите за смештај оболелих углавном нема…

И зато: Време је за одлучне акције за промену стања!

Стога, АДИ и Српско удружење за Алцхајмерову болест позивају Владу Републике Србије, локалне самоуправе и појединце да препознају хитност ситуације и предузму одлучне мере за подизање нивоа свести и смањење стигме која и даље остаје препрека за дијагнозу, лечење, негу и неопходну подршку оболелима и њиховим породицама.

Потребно је да Влада РС хитно направи Стратегију или План за решавања питања деменција, на шта се и обавезала Светској здравственој организацији 2017. године, и да у њих укључи снажне кампање за подизање свести јавности и иницијативе које негују инклузивне и подржавајуће заједнице.

За више информација: nada@amity-yu.org

тел.063/8108-600

У Београду,

20. септембар 2024. године мр Надежда Сатарић, председница Управног одбора

О Светском дану борбе против Алцхајмерове болести:

Овај дан је први пут обележен 1994. године, када су се удружења за борбу против деменције и друге организације ујединиле у напорима да се подигне свет о болести и њеном утицају на породице, заједнице и нације. Године 2012, Светска здравствена организација (СЗО) је ову болест прогласила за јавно здравствени проблем и као приоритет јавног здравља. У Србији овај датум се обележава од 2012. године.

Фото: print skreen из видео записа (youtube) Дневног боравка за особе са деменцијом који је снимљен у оквиру реализације пројекта „Подршка породицама оболелих од деменције и пилотирање Саветовалишта за неформалне неговатеље”, који су Amity i СУАБ реализовали уз подршку Министарства за бригу о породици и демографију

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.