Данас је одржан састанак ком су присуствовали помоћник градоначелника, Милош Стеванић, представницима ЈКП „Водовод“ Чачак, ЈКП „Моравац“ Чачак, Завода за јавно здравље Чачак и председници Савета месних заједница у којима је отежано снабдевање водом са локалних система водоснабдевања. Локална самоуправа заједно са комуналним предузећима ангажоваће се да грађанима помогне, па ће тако, већ данас, почети допуњавање постојећих резервоара у најугроженијим селима. Иако је због кавлитета воде веома несигуран начин да се у појединим Месним заједницама постави стабилна цистерна, председници неких МЗ су то тражили, као решење које би колико толико решило тренутну ситуацију. На територији града Чачка, за сада је све под контролом и уредно је водоснабдевање.
– Чачак просечно троши 413 литара секундних, од чега са система „Рзав” 313 и око 100 литара је просечно наша производња, сада је повећано трошење, па је самим тим и наша производња повећана. Ми поред градског дела, где смо надлежни за водоснабдевања, имамо 19 подсистема, то су углавном села, Рошци, Пријевор, Трбушани и тако даље. Сви ти подсистеми троше дупло више,. него што је то нормално, али је још увек уредно водоснабдевања, још увек није проглашена рестрикција, нису уведене мере забране коришћења, да ли ће до тога доћи, то не зависи од водовода, већ од кретања хидроолошке ситуације на „Рзаву”, става града – рекао је Зоран Пантовић, директор ЈКП „Водовод“ Чачак.
Проблем недостатка воде, који имају становници на сеоском подручју последица је несавесних потеза њихових комшија који воду користе за заливање својих башта.
– Ми и даље морамо да апелујемо, иако знамо да нема много ефекта. Протеклог викенда имали смо великих проблема на подсистему Пријевор, који просечно троши 4,7 литара секундних, сада добијају девет литара у секунди пута два, сву воду потроши прва висинска зона, тако да они грађани који се водоснабдевају са трећег резервоара немају довољно воде, а водовод је ту немоћан. На допис Месне заједнице, у појединим деловима дана смањили смо протоке са тих првих висинских зона, односно вршимо прерасподелу количине воде коју добијамо са „Рзава“. Грађани морају да схвате да ова вода није предвиђена за заливање. Пре десет дана у том месту долазила је мања количина воде за 30 одсто и сви су имали довољно воде, сада долази већа количина, а поједини грађани немају воде. Уочили смо да се у раним јутарњим часовима, нагло повећава потрошња, што показује да се вода користи за заливање. Морамо сви бити солидарни и покажaти максималну озбиљност – рекао је Пантовић.
Како је закључио Пантовић, сва механизација и људство ЈКП „Водовод“ укључени су и труде се да своје радне задатке испоштују најбоље што могу, а све у циљу да становници не буду угрожени.
Опширније у наредном издању „Чачанског гласа“.
Виолета Јовичић