Uncategorized

Повећан број позива Хитној помоћи, апел за грађане да буду опрезни на екстремно високим температурама

На екстремно високе температуре, које трају већ данима уназад, реагују како здраве особе, тако и пацијенти који имају одређена обољења, то су, пре свега, хипертоничари и кардиоваскуларни пацијенти, пацијенти са респираторним тегобама. Како је и поновљено више пута, преорука за грађане је да се придржавају савета које дају лекари, како не би дошло до већих проблема. Радници службе Хитне помоћи у Чачку ових дана, имају више позива него иначе, а обично је реч о дехидратацији.

 –  Најчешће интервенције које се дешавају у овом временском периоду, када је реч о јавим местима, су колапсна стања, где услед дејства високих спољашњих температура долази до ширења крвних судова, пада крвног притиска, губитка свести. Први вид помоћи када грађани осете вртоглавицу, омаглицу, или неку нестабилност, потребно је да се поставе у лежећи положај, са уздигнутим доњим екстремитетима. Јако је битно, да се узима адекватна количина течности, са друге стране важно је пити доста воде јер долази до губитка течности, такође, може доћи до дехидратације, а постоји и ризик од шлога и инфаркта миокарда. Када говоримо о узимању течности, пре свега, требало би да то буде обична вода, наравно, избегавати кофеин и алкохол. Моја препорука је да дневно треба унети осам до 10 чаша воде, а да особе које тренирају повећавају ту количину и оне би требало да уносе једну до три чаше на сат активности – рекао је др Дејан Филиповић, начелник службе Хитне помоћи.

Препорука послодавцима од стране државе и одређених министарстава је да у овим врелим данима организују радно време тако да између 11 и 16 сати радници паузирају, или раде у затвореним деловима зграде, или евенутално у зградама које се налазе у сенци, што се пре свега односи на грађевинске раднике, али и све оне чији послови захтевају боравак напољу.

 – Требало би избегавати најтоплинији део дана од 10 до 17 часова, носити адекватну одећу, шешире са широким ободима, качкете. Посебна опрезност се саветује старијим особама и деци до две године, због неразвијености терморегулационог центра – рекао је др Филиповић и додао да на Градским базенима, као и на плажи постоје дежурни здравствени радници. За сада није било неких учесталних позива Хитној помоћи, што значи да су се грађани придржавали савета.

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.