Инстит за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ недавно је објавио да су у Србији потврђена четири типа вируса грипа и то у 16 управних округа. Заводи за јавно здравље у свим окрузима у Србији, њих укупно 24 свакодневно прате активности разних вируса. Повећан број оболелих приметан је и на територији Моравичког округа.
– Завод за јавно здравље Чачак свакодневно има извештаје из свих домова здравља, болница и амбуланти које се налазе у селима на територији Моравичког округа. Од њих добијамо податке колико је оболелих од разних вируса, респираторних инфекција, а на основу тога вршимо процену наших епидемиолоших мера, односно шта ћемо предузети за спречавање настанка алармантних ситуација. Од почетка ове године до данас приметан је пораст новооболелих и од вируса грипа, али и других врста вируса – рекао је др Аксентије Тошић, директор Завода за јавно здравље Чачак.
Према речима др Тошића, грађани углавном имају средње тешку или лакшу клиничку слику, а има и оних који се због благих симптома не јављају лекару, баш из тог разлога сматра се да је број оболелих већи него што показују подаци. Бол у грлу, začepljenje nosa, malaksalost и температура најчешћи су симптоми са којима се грађани јављају.
– Када неко дође да се тестира и има симптоме сличне грипу, а не докаже се да има грип, онда претпостављамо да има или параинфлуенцу или респираторни синцицијални вирус или можда чак и Ковид. Неко се тестира на Ковид, а неко не, у зависности од клиничке слике. Број новоинфицираних је већи од онога који ми имамо, јер се неки грађани због благе клиничке слике и не јаве лекару, јављају се људи са средње тешком и тешком клиничком сликом. Тренутно, грађани углавном имају лакшу и средње тешку клиничку слику која се често манифестује кашљем, не неком високом температуром, наравно, јављају се и малаксалост и неке друге тегобе – казао је др Тошић.
С обзиром на то да смо у протеклом периоду имали неколико празника, када је било доста окупљања и прослава, то је погодовало ширењу и преношењу вируса. Проветравање просторија, уношење витамина и течности, савети су које лекари дају када је реч о превенцији, како не би дошло до заразе.
– Пораст боја новонфицираних није прешао границе које би захтевале максимално ангажовање противепидемијских мера, што не значи да у неком блиском наредном периоду неће доћи до тога. Још увек не предузимамо одређене противепидемијске мере, као што су забрана посета болесницима у две болнице у Моравичком округу или неке друге мере које се тичу радних организација, јер тежа клиничка слика није много заступљена. Противепидемијске мере уведене су у Клиничком центру у Београду. Ми пратимо ситуацију у Ужицу, Краљеву, Крушевцу и Крагујевцу, с обзиром на то да су нам близу и тамо је готово иста ситуација као код нас – казао је др Тошић.
Имајући у виду то да се школски распуст завршава почетком наредне недеље, очекује се пораст боја новоинфицираних, посебно у млађој популацији.
Виолета Јовичић