У сали Скупштине града, а у организацији Града Чачка, потписан је споразум о сарадњи у области науке и просвете између чачанских факултета и Научно-технолошког парка, са једне стране, и средњих школа Моравичког округа, са друге стране.
Сарадња чачанских факултета и Научно-технолошког парка са средњим школама које се налазе на територији Моравичког округа, успоставља се ради проактивног и континуираног укључивања свих учесника из система формалног предуниверзитетског образовања у рад факултета са циљем додатног, неформалног, али и формалног образовања у областима одговарајућих научних дисциплина.
– Циљ споразума је да се формализују стручне посете ученика и њихових наставника факултетима, што значи да ће ученици долазити на факултет, односно, на појединачне часове и организовану блок наставу. Наставу из појединих предмета, које ученици већ имају у средњим школама, држаће сарадници и наставници факултета. То ће за ученике бити интересантно, ново окружење, нови професери, другачији кадар и манир наставе истих наставних јединица. На пример, Агрономски факултет може понудити сарадњу у области биологије, хемије, опште-образовних предмета, а с друге стране, Факултет техничких наука сарадњу из предмета из свог домена, физике, хемије, математике, електротехнике… – објашњава Милош Папић, градски већник задужен за област образовања, науке и културе.
Осим ученика, споразум о сарадњи предвиђа укључивање свих учесника из система средњошколског образовања.
– Дакле, и наставници ће добити стручно усавршавање, јер ће бити заједно са ученицима на часовима које ће држати универзитетски професори. Споразумом је предвиђено да школе у своје интерне правилнике уврсте стручне посете факултетима и да се наставницима валоризује рад кроз бодове, односно, сате стручног усавршавања у надлежним установама. Овај вид стручног усавршавања се примењује у најбољим образовним системима Европе, као што је фински, који је на првом месту по заступљености, односно, по учинковитости. Стручно усавршавање, као што су стручни скупови, симпозијуми и семинари су на петом месту. И то је један од разлога зашто смо направили овај споразум – рекао је Милош Папић.
С обзиром на образовне профоле, Техничка школа је усмерена на сарадњу са школским установама, као што је Факултет техничких наука и институција Научно-технолошки парк Чачак, каже Милош Васиљевић, помоћник директора Техничке школе:
– Имамо вишегодишњу добру сарадњи са овим установама, кроз реализацију блок наставе наши ученици са својим наставницима посећују Факултет техничких наука и Научно-технолошко парк. Кроз овакву сарадњу ученици могу видети оно што не можемо обезбедити у нашој школи, неке ствари које прате најновија технолошка достигнућа. Такође, претпостављам да су ове установе препознале потенцијал у нашим ученицима, јер многи од њих уписују природне и факултете техничких наука, како у Чачку, тако и ван града. Сарадња са Научно-технолошким парком се реализује кроз разне панеле, радионице и такмичења.
Дарко Василић, в.д. дитектора Научно-технолошког парка Чачак, наглашава да НТП, као институција која представља спону између науке, просвете и привреде, односно, врши трансфер знања и технологија, радо отвара врата за све ученике средњих школа Моравичког округа:
– Ученици имају прилику да виде шта Научно-технолошки парк пружа, какве су могућност за стварање стартапова. Пре свега, мислим на лабораторије и конференцијске сале где ће са наставницима моћи да изведу часове практичне наставе и да уз стручну подршку запослених у НТП-у схвате шта значи предузетнуштво и оснивање малих предузећа.
Професор Агрономског факултета Владимир Курћубић сматра да је за све потписнике споразума о сарадњи важно боље упознавање.
– То је полицентрична прича, где би требало да се повежемо још боље. Факултет већ три године ради и путем каталога наших пракси, реализујемо практичне наставе за средњошколце из читаве Србије. Просечно, у години имамо око 650 ученика који прођу кроз наше лабораторије, упознају се са радом факултета и студијским програмима. Агрономски факилтет већ јесте у наставним плановима Прехрамбено хемијске школе у Нишу, Пољопривредне школе у Краљеву и Пољопривредне школе у Пожеги. Сматрамо да је овакав споразум одлична идеја и да ће дати добре резултате, јер имамо велике потенцијале, и као град, и као факултет – нагласио је професор Курћубић.
Н. Р.