Društvo

ПОСЛОВИ ДИГИТАЛНЕ (БЛИСКЕ) БУДУЋНОСТИ

„4.0 FEST“ – ПРОМОЦИЈА НОВЕ ПЛАТФОРМЕ И ВИРТУЕЛНОГ ФЕСТИВАЛСКОГ ПРОСТОРА

Коју професију одабрати, према знању, способностима и афинитетима, који су изазови у предузетничким водама, куда води дигитализација, без којих знања се у наредних пет година неће моћи, који ће послови бити најтраженији… О овим темема говорило се, или боље рећи, виртуелно присуствовало, на „4.0 FEST“-у, одржаном данас у просторијама Научно технолошког парка у Чачку. Догађај је изазвао велико интересовање ученика Медицинске, Машинско-саобраћајне и Техничке школе, генерације који одраста уз дигитализацију и виртуелну реалност.

Андријана Сајко из „Sajko Media&Events“ тима, један је од аутора пројекта „4.0 FEST“, рекла је да догађај организује већ три године, уз подршку Кабинета министра за иновације и технолошки развој Србије, као и уз подршку спонзора. Прошле године исти тим је организовао и први потпуно виртуелни фестивал у Србији, сада су направили надградњу у виду мултимедијалне платформе  4.0 COMPASS-а.

Андријана Сајко

– Овај софтвер је осмишљен да представља упитник вештачке интелигенције (AI упитник), а који служи као каријерни саветник у оквиру 12 области пословања. Кроз упитник млади могу тестирати своје афинитете и склоности и сазнати које вештине ће им бити потребне за различита занимања… Свесни смо да иста каријера 40 година, односно толико дуго бављење истим послом више неће бити могуће, већ је потребна стална надградња вештина и знања. Све то заинтересовани могу видети на нашој платформи – објаснила је Сајко.

Како предвиђа тим „Sajko Media&Events“, у наредних пет година дигиталне вештине ће се бити неизоставни део функционалне писмености. За оне млађе, рођене у последњих 15 година, уколико желе да се баве било којим послом који није физички, уз рад на рачунару, то ће значити и знање програмских језика.

Тако размишљају и млади. Лука Поповић из Медицинске школе, сматра да су ово праве теме за његову генерацију.

– Овај свет не стагнира, иде се ка бољем и све ће, пре или касније, бити дигитализовано. Много тога дигитализација олакшава, ако се користи на прави начин… Многи послови су незамисливи без ових знања. Конкретно, у медицини много зависимо од апарата. Мислим да ће у будућности бити још боља ситуација, бар када је реч о медицини. Часове информатике имали смо само једну годину, тако да нам овакве презентације много значе, можемо се упознати са новинама које нисмо имали прилике да научимо – рекао је Лука.

Милица Ђоковић

Милица Ђоковић, координаторка НТП Стартап центра Чачак, рекла је да је ово идеална прилика да се млади упознају са могућностима које им послови будућности нуде. Циљ оваквих догађаја је и стварање високотехнолошке заједнице која ће јачати иновациони, стартап екосистем.  

В. Т.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.