Ivanjica Region

ПОРУКА КЊИЖЕВНЕ ВЕЧЕРИ У ДОМУ КУЛТУРЕ: БУДИМО КАО ПЧЕЛЕ

Библиотека „Светислав Вуловић“ у сарадњи са учитељицом Душицом Савић организовала је у уторак књижевно вече „Пчела у песми, причи и животу“. Овом приликом представљена је антологија професора Миодрага Радовића „Пчелојављење“.

-Књижевно вече (фото: Ј.С.)

Чланови Удружења „Чувари дела Вука Караџића“ из Чачка у сарадњи са Удружењем ивањичких пчелара, наставника и ученика основних школа „Милинко Кушић“ и „Сретен Лазаревић“ приредили су у уторак у Дому културе несвакидашње вече посвећено пчелама.

-Рецитал ученика Душице Савић (фото: З.Л.С.)

Вођени су идејом мултидисциплинарности, повезивања књижевности са другим областима, па је тако учитељ и пчелар Зоран Миловановић одржао презентацију о животу пчела у кошници што је побудило децу на различита занимљива питања. Истичући да је пчела четврти услов живота на планети после сунца, воде и ваздуха, председник Удружења пчелара Мирко Пантовић је говорио о њеном и значају њених производа и поручио да млади треба од малена да чувају пчеле и пропагирају пчеларство.

-Расковничари из Прилика (фото: З.Л.С.)

Други део програма био је посвећен промоцији антологије професора др  Миодрага Радовића „Пчелојављење“ коју су представили председница Удружења „Чувари дела Вука Караџића“, просветни саветник Данијела Ковачевић Микић, и песник, пчелар али и директор Библиотеке у Трстенику, Верољуб Вукашиновић. Ова књига нас образује и васпитава али и враћа на духовни препород, закључили су.

-У антологији су сакупљена дела о пчелама од најстаријих записа до савремене поезије. Сабира 253 записа (цитата, пословица, изрека, басни, делове старих текстова, савремене књижевности) које је аутор повезао у 34 песничка венца, а сваки има ужи тематски поднаслов. Почиње здравицом о пчели Добрице Ерића а завршава опоменом удружења француских пчелара која каже да ако би пчела нестала, човеку би преостало свега четири године живота. Аутор настоји да нас упути колико је важно да сачувамо пчеле не само у обичном значењу речи већ и шта она симболише у духовном смислу, духовни препород. Заправо позива човечанство да се врати природи. Да бисмо сачували пчелу и природу неопходан је наш препород, да сачувамо најпре радилицу, вредницу у себи. Зато је порука ове књиге будимо као пчеле. Будимо посвећени, радимо за друге, поштујмо организацију, не тражимо увек материјалну надокнаду, рекла је између осталог Данијела Ковачевић Микић.

У антологији су заступљене и песме госта вечери Верољуба Вукашиновића коме је недавно преминули Радовић био професор на новосадском факултету. За свог професора и пријатеља рекао је да је био потпуно необичан човек, „горостас и телом и духом“ који је говорио шест језика, предавао на Гетеовом универзитету… Из ове антологије која је рађена  деценијама прочитао је неколико својих песама.

Програм су својим наступом употпунили ученици Душице Савић из ОШ „Милинко Кушић“ и млади „Расковничари“, истраживачи и чувари народне традиције из ОШ „Сретен Лазаревић“ са наставницом Верицом Костић.

  Ј.С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.