Društvo Grad

ПОРЕМЕЋАЈИ И ВЕЛИКА ПОСКУПЉЕЊА НА ТРЖИШТУ ЕНЕРГЕНАТА

МЕНАЏМЕНТ ЈКП ЗА ГРЕЈАЊЕ “ЧАЧАК” О ЦЕНИ И ИНВЕСТИЦИЈАМА

Сви топлотни извори којима газдује ЈКПЧачакјош у септембру су били припремљени за предстојећу грејну сезону, која је званично почела 15. октобра. Уговор о снабдевању основним енергентом са ЈПСрбјагаспотписан је и обезбеђене су довољне количине природног гаса до 30. септембра 2024. године, када ће уговор бити продужен. Сви топлотни извори и топловоди су у добром стању. Проблеми се могу јавити на старом горионику у ТопланиЉубић кеји појединим краковима топловода, као и на топлотној опреми купаца. Ови кварови отклањаће се према потреби у најкраћем року. Сви главни топлотни извори и 65 топлотних подстаница повезанису на даљински систем управљања и надзора (SCADA), који је пуштен у рад.    

УПРКОС ОТЕЖАНИМ УСЛОВИМА, СТАБИЛНО ПОСЛОВАЊЕ

У последњој деценији Јавно комунално предузеће за грејање “Чачак” је знатно променило начин пословања, а изграђена постројења обезбеђују основну делатност и имају изузетно висок степен корисности, раде потпуно аутоматски са применама мера енергетске ефикасности и заштите животне средине, што је довело до великог смањења утрошка примарног горива. У претходном периоду ЈКП “Чачак” остварило је основну функцију грејања града, упркос дугогодишњим отежаним условима пословања, наглашава директор Данко Ћаловић и подсећа да предузеће већ шест година спроводи оштре и свеобухватне мере штедње на свим нивоима.

Чачанско предузеће за грејање је у протеклом периоду пословало финансијски стабилно, јер је из редовног прилива и кредитног задужења измиривало текуће и обавезе по плану отплате кредита. 

– Због рестриктивне политике наплате својих потраживања, коју спроводи “Србијагас” још од 2017. године, наше предузеће је предузело мере кредитног задужења да би омогућило сигурно снабдевање гасом, стабилно функционисање предузећа и пружање услуга грејања, као и да би спречило блокаду текућег рачуна. Ова мера је омогућила анулирање камата према предузећу  “Србијагас” у односу на трошкове камата по основу кредитног задужења код пословних банака. На основу овога, измириване су обавезе према “Србијагасу” у валутном року до 15. у месецу за претходни месец, а наплатом од корисника услуга грејања предузеће ће измиривати обавезе према кредитном задужењу банке. Трошкови текућег и инвестиционог одржавања су у овом периоду смањени захваљујући кредитном задужењу за улагања у инвестиције за изградњу и реконструкцију топловода, које је реализовано 2014. године од Немачке банке за обнову и развој. На основу тога, предузеће има обавезе отплате дугорочног кредита до краја ове године – објашњава Ћаловић.

Према речима директора, наплата корисника услуга грејања је повећана и поново је на нивоу наплате какав је био пре пандемије вируса ковид-19. Менаџмент предузећа предузима неопходне мере наплате, попут слања обавештења, опомена, поравнања, као и склапања репрограма на одложено плаћање до 12 месеци, а све у циљу да не би дошло до утужења и стварања додатних трошкова корисника услуга грејања.

– На жалост, услед ратних дејстава и велике енергетске кризе у Европи, дошло је до поремећаја и великих поскупљења на тржишту енергената. Природном гасу, који је основни енергент за све топлотне изворе којима газдује ЈКП “Чачак”, од 2021. године константно се повећава цена, што је случај и са електричном енергијом, а што се одражава и на цену услуге грејања. У току ове године природни гас поскупео је већ два пута, а ЈП „Србијагас“ најављује још једно поскупљење од новембра – напомиње Ћаловић.

АКТУЕЛНЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ

Директор као најважније актуелне инвестиције наводи реконструкцију дела магистралног топловода на траси нове саобраћајнице (Булевара војводе Путника), од Страхињића Бана улице до корита Лозничке реке, а у наредом периоду биће измештене цеви из корита Лозничке реке ради изградње моста. Крак старог топловода у Булевару војводе Путника је и даље у функцији до завршетка изградње новог и реконструкције топловода у кориту Лозничке реке, код будућег моста.   

– Следи и изградња топловода за прикључење три нова стамбено-пословна објекта код Медицине рада и по један објекат у Светозара Марковића и Цигларској улици. Средствима Града и из донације Владе РС проширен је капацитет нове котларнице код Агрономског факултета са 3МЊ на 6МЊ, односно, уграђен је још један високо ефикасан гасни котао од три мегавата. У току је израда планске документације за повезивање овог топлотног извора са топловодом у центру града, дуж Улице цара Душана, чиме ће се створити услови за наова прикључења у овом делу града на систем даљинског грејања. У старом градском језгру, на систем даљинског грејања већ су повезани објекти нове спортске хале код Прекршајног суда и Уметничке галерије “Надежда Петровић”. Завршени су и прикључни краци нових топловода за Историјски архив, Народни музеј и Затворску јединицу. Топлотне подстанице у Затворској јединици и Народном музеју су повезане, док је у Историјском архиву у току реконструкција секундарне инсталације и повезивање. Изграђен је и прикључак за будући Музеј кошарке, а испорука топлотне енергије отпочеће након изградње унутрашње инсталације. У фази изградње је и крак топловода за вртић “Бисери” на Љубић кеју, за који је већ набављена и инсталирана нова савремена топлотна подстаница. Школа на градском подручју која користи мазут, а која је предвиђена за конверзију са мазута на гас у овој години је Машинско-саобраћајна школа. У прошлој години извршена је препарцелација и обезбеђена је парцела за изградњу нове котларнице на гас, израђен је пројекат котларнице и пројекат мерно-регулационе станице, па је Град Чачак конкурисао за средства из “Зеленог фонда” за суфинансирање пројекта за модернизацију грејања, управо за котларницу у овој средњој школи – наводи Ћаловић.

Поред ових активности пажња се посвећује и алтернативним изворима који би у будућности могли смањити зависност од гаса, као основног енергента и тиме допринети сигурности снабдевања топлотном енергијом грађана. Министарство за јавна улагања Владе Републике Србије помогло је у изради пројектног решења за изградњу постројења на дрвну биомасу у кругу Градске топлане, у Кључкој улици, које би могло бити супститут гасу у неком наредном периоду, након доношења нових планских аката.

Н. Р.

ЦЕНА ГРЕЈАЊА ПОВЕЋАНА ОКО 14 ПРОЦЕНАТА

У складу са Уредбом Владе о утврђивању методологије за одређивање цена услуга за наступајућу грејну сезону и на основу Одлуке Надзорног одбора, ЈКП за грејање “Чачак” поднело је оснивачу захтев за одобравање цена за наступајућу грејну сезону, која је почела 15. октобра и трајаће до 15. априла наредне године.  

– У складу са свим елементима и стеченим условима за повећање цене наших услуга, пре свега, због повећања цена енергената гаса и електричне енергије, морали смо да урадимо корекцију цене грејања. У овом кварталном периоду цена гаса је повећана за осам процената и електричне енергије за осам одсто. Такође, и повећање свих других материјалних трошкова који су последица повећања цене енергената, довели су до повећања цене варијабилног дела цене наших услуга од 13,5 процената и фиксног дела за 18,7 одсто. Дакле, у просеку укупна цена услуге грејања биће повећана око 14 процената. За просечан стан од 50 квадрата, рачуни за грејање ће бити увећани од 800 до 1.400 динара, што ће зависити од потрошње сваког корисника – каже Тања Тодоровић, финансијски директор ЈКП за грејање “Чачак”.

Уколико се стекну услови у току грејне сезоне, а у складу са Уредбом, предузеће ће имати могућност да изврши корекцију цене услуга, ако уследи ново повећање цена енергената за више од три процента.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.