Aktuelno Društvo

ПОПУЊЕНИ КАПАЦИТЕТИ ДОМА УЧЕНИКА У ЧАЧКУ

Дом ученика у Чачку место је за живот и учење ученика средњих школа са територије Моравичког округа, али и околине. Као и сваке године, тако и ове, запослени су спремно дочекали почетак нове школске године, самим тим и старе домце, али и нове који су се ове године први пут уселили. Ученици су смештени у две зграде, у Учитељској и улици Цара Душана. Према речима Иване Вукајловић, директорке Дома ученика, с обзиром на квалитет средњих школа и квалитет живота који пружа Дом ученика, сваке године све већи број деце долази у Чачак, па се указује потреба за проширењем смештајних капацитета за боравак ученика средњих школа.

–   Смештајни капацитети оба дома су 205 ученика и све је попуњено, од тога 10 одсто чини друштвено осетљиву групу. У згради новог дома борави 140 ученика, а у згради старог 65. Град Чачак има потребу за проширењем капацитета јер из године у годину више од 100 ђака остаје испод црте, а то значи да је квалитет наших услуга добар. Сваке године тражи се кревет више, тренутно је таква ситуација да немамо могућности за проширење, али надамо се да ће и држава и град у некој перспективи имати слуха да размишљају у том смеру. Зашто да можда и не дође до изградње још једног објекта, да изађемо у сусрет свима онима који желе да уче средњу школу у Чачку. Сваке године се трудимо да квалитет чинимо још бољим, занављањем постојеће и куповином нове опреме. На број деце која се пријављују за наш дом утичу и средње школе које имају карактеристичне и специфичне смерове, зато деца из околних градова долазе у Чачак. Примаран циљ свих нас који живимо у Чачку јесте да та деца остану на факултетима код нас и да остану да живе у нашем граду – рекла је Ивана Вукајловић директорка Дома ученика.

Ивана Вукајловић директорка Дома ученика

Цена смештаја и исхране формирана је од стране Министарства просвете у складу са категоризацијом дома и односи се на све домове за ученике средњих школа у Србији.

 –  Нови дом је категоризован као прва категорија и месечна цена смештаја са исхраном је 10.190 динара, стари дом је категоризован као друга категорија па је цена 8.190 динара. Није било поскупљења ове године, пре две године је незнатно поскупео смештај, па је сада то нека оптимална цена. Ми пружамо услугу смештаја, исхране и васпитног рада, оно што је најбитније јесте да дете у дому буде безбедно. Нон-стоп, односно 24 сата дете  је покривено безбедном службом, васпитач је ту у сваком тренутку, да прати његово учење, адаптацију, живот у заједници и све оно што је једном ученику који је дислоциран од примарне породице потребно. Кухињу имамо у обе зграде, тако да деца не морају да прелазе из једног дома у други, већ  имају у самом објекту кухињу и трпезарију где се хране – рекла је Вукајловић.

За упис у седам средњих школа на територији града Чачка је велико интересовање, сви они ученици који испуне одређене критеријуме прописане од стране ресорног министарства имају право на боравак у Дому ученика, било да живе на територији Моравичког или неког другог округа у Србији. Дом ученика обезбеђује поред васпитно-образовног рада, смештаја, исхране и културни, забавни и спортски живот ученика.

–  Дом је награда за добре ђаке, добре по успеху, такође гледају се и примања родитеља. Стари домаци добијају додатне бодове јер су стари домци, учешће у секцијама које дом има дају додатне бодове и могућност да ученици за наредну годину када аплицирају за дом буду боље рангирани. У дому постоје дневне рутине, постоје правила понашања и кућни ред дома и тога се сваки ученик мора придржавати, наравно, како ученик, тако и родитељи и запослени. За сада све функционише како треба и надам се да ће тако остати и у будућности. Није се десило да неки домац који је дошао са одређеним успехом, да ту годину није завршио са бољим успехом, што је највећа сатисфакција свих нас који радимо са децом, то нам је циљ и задатак. Има деце из свих округа, из целе Србије, наравно, највише из Моравичког округа, али долазе нам и из Златиборског округа, из Новог Пазара. Имају ближа места где могу да похађају домове, али изабрали су наш град, наш дом и наше средње школе. Ми функционишемо као тим од 64 људи, да нисмо сви један тим не бисмо имали ни оволико ђака. Наш дом када за време лета нема ученика ради као хостел, тако да се ми цело лето трудимо да направимо и сопствене приходе од којих можемо улагати у дом за боље услове боравка деце у њему – истакла је Вукајловић.

С обзиром на то да су ученици километрима одвојени од родитеља и својих кућа, особље дома се труди да поред професионалног дела, који је подељен у четири сегмента, деци пружи љубав. Васпитачи, заједно са осталим запосленима труде се да испрате све сегменте живота ученика, па су тако поред безбедности, учења, заступљене и актуелне теме које могу утицати на животе деце. Као и у школи, тако и у дому, добра сарадња родитеља, васпитача и наставника кључна је дечији успех и здраво одрастање, посебно у периоду адолесценције.

Драгана Ћусловић координатор васпитне службе у Дому ученика

–  Ми смо овде тим од 11 васпитача, свакодневно се сусрећемо са разним изазовима, али на најефикаснији начин све то успевамо да решимо. Данашња времена су пуна изазова, ера информационих технологија, ученици који долазе из неких руралних средина овде су додатно пред изазовом градске средине, све им је ново град, дом, окружење, институције од значаја. У школама се сусрећемо са разним облицима насиља, у дому смо тога поштеђени, разним методама и техникама покушавамо све то да каналишемо и да немамо озбиљнијих проблема. Стављамо акценат на школску успешност, на адаптацију, ми као васпитачи имамо 87 ученика који су први пут у дому. Они овде улазе у дом на основу успеха, тако да гледамо да се то задржи и да се то унапреди, пролазимо заједно кроз неке методе и технике учења са ученицима који немају радне навике. Друге две области су животне вештине и живот у заједници, са децом се обрађују актуелне теме. Трудимо се да покријемо све оно што је актуелно, а са чим се један адолесцент може сусрести, то су наркоманија, бон-тон, вршњачко насиље, дигитално насиље које је сада најактивнији. Циљ нам је да они своје слободно време усмере на неке лепе ствари,  да се друже, социјализују, уче, имају културно-уметничке секције, спортске. Радимо на томе да сарадња са родитељима буде обострана, да је другачије не бисмо могли ни да функционишемо овако. Школа, односно разредни старешина, родитељи и дом, то је тим да би једно дете било покривено у свим областима – рекла је Драгана Ћусловић координатор васпитне службе у Дому ученика.

Нина Савић из Ивањице недавно је кренула у четврту годину Медицинске школе, претходне три године провела је у Дому ученика и како каже иако јој је у почетку било тешко, стекла је нове пријатеље, научила доста тога и данас дом за њу има посебно значење.

–  У почетку, у првој години било је стресно, тешко, одвајање од родитеља, ново окружење, нови људи, али временом сам упознала доста људи и мислим да је то предност живота у дому, касније је било све лакше, са другарима. Мени се живот у дому свиђа, ту си са људима који имају исту муку као ти, исте проблеме, исте обавезе, ту су васпитачи који су нам увек доступни, много је лакше него када неко живи сам у приватном смештају. Имамо различите секције на којима се дружимо једни са другима, на којима проводимо време – рекла је Нина Савић из Ивањице.

Дом Ученика у Чачку изграђен је давне 1930. године, како тада, тако и данас, постоји само један циљ, а то је да деца из њега изађу научена да буду добра, вредна, поштена, весела и срећна.

Фото: Дом ученика Чачак

Виолета Јовичић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.