МИРОСЛАВ МИТРОВИЋ, КООРДИНАТОР ЗА РОМСКА ПИТАЊА
Координатор за ромска питања Града Чачка Мирослав Митровић позвао је Роме да учествују у попису становника, јер то може помоћи у решавању многих питања и добијању прецизних података о броју незапослених и стамбено угрожених. Указујући на значај изјашњавања о националности, он је навео шта све Роми губе, уколико не учествују у овогодишњем попису:

– Неизјашњавање ствара највећи проблем код Рома, када је реч о броју, јер се не добија верна слика на терену. На тај начин се губе важни подаци – број нехигијенских домаћинстава, деце у образовном систему, запослених, број оних који су завршили средње школе и факултете, а према којима би требало да се примењују афирмативне мере – каже Митровић, истичући да је Савет Европе израдио Стратегију за смањење сиромаштва 2005. године за 104 хиљаде Рома, а процењује се да их је тада било скоро четири пута више.
Према његовим речима, и Србија је правила планове на основу података из пописа 2011, према коме је било 108.000 припадника ромске националности, а у посебне бирачке спискове уписано их је 147.000.
– Роми не треба да се плаше да се изјасне о својој националности, јер неће бити обележени у негативном смислу. Морамо знати да је мали број, мала брига. Али, ако прикажемо реалну слику колико нас је више, онда ће неко другачије размишљати. Олакшали бисмо и Граду, јер када буду правили буџет за смањење сиромаштва, узимаће статистичке податке из пописа – указује Митровић и наводи процене да је на Балкану око шест милиона Рома, у Европи од 12 до 14 милиона, а у свету око 30 милиона, без Индије.
– Најбројнији су у Румунији и Бугарској, где их има по приближено два милиона. У Србији постоји око 350 до 400 нелегалних ромских насеља – наводи податке Митровић.
В. Т.