Društvo

„ПОНОВО СНАЖНА И ВАЖНА“

УДРУЖЕЊЕ „ЛАРИС“ ПОМАЖЕ ЖЕНАМА ИЗ ЧАЧКА И КРАГУЈЕВЦА БУДУ ЕКОНОМСКИ ЈАЧЕ

У наредних годину дана 200 жена из Чачка и Крагујевца, из теже запошљивих категорија, проћи ће радионице и обуке за развој вештина и стицање практичног знања, а затим ће имати прилику да бесповратно добију опрему и материјал како би саме покренуле посао. То је главни циљ пројекта „Поново снажна и важна“ који реализује чачанско Удружење „Ларис“, у сарадњи са удружењима „Евгенија“ из чачанске Јежевице и „Путоказ“ из Крагујевца. Свечана додела грантова уприличена је 27. јула у Конаку кнегиње Љубице у Београду.

Додела грантова, Конак кнегиње Љубице

Једна од занимљивих идеја које ће бити остварене је повезивање жена са сеоског и градског подручја, баш из категорија теже запошљивих, оних које су остале без посла, пре свега у време пандемије, самохране мајке, жене са инвалидитетом, оне које немају радног искуства… Љиљана Петровић из „Лариса“, руководилац пројекта, објашњава да је спроведени конкурс био у контексту санирања последица корона епидемије, јер по статистикама, жене су углавном остајале без радног места или су код куће бринуле о другим члановима породице.

– Жене су у великом броју запослене у секторима који су претпели највеће штете у време короне – туризму, угосититељству… Током радионица, у истим групама ће бити жене са села и из града, што ће допринети да размене идеје и искуства, да стекну нова знања и вештине, а онда се можда и повежу кроз неки заједнички посао или да га саме покрену – наводи Петровић.

Чињеница је да женама у селу често недостаје знање о савременим технологијама, о начину како да преко интернета побољшају пласман својих производа. Жене из урбаних средина, којима су доступније надлежне установе и послодавци, немају „ресурсе“ за покретање посла, а које најчешће имају жене на селу. Зато Петровић сматра да ће заједнички рад дати добре резултате.

Ускоро ће бити организоване прве едукативне радионице у области стартапова, а планиран је и индивидуалан рад.

– Током реализације сарађиваћемо са Националном службом за запошљавање, информисаћемо учеснице о државним и локалним мерама за (само)запошљавање. Такође, предвиђена је и сарадња са надлежним у Градској управи, Школом за образовање одраслих, као и са привредницима и свим другим актерима који су важне карике за постизање циља, односно да се учеснице запосле или покрену свој бизнис – каже Петровић.

Када у првој половини следеће године прођу едукативне радионице, учеснице ће моћи да конкуришу и за грантове, пре свега за куповину опреме, у вредности од 60 до 130.000 динара. Пројетком, који траје до 15. јула 2022. предвиђено је формирање сајта за онлајн продају производа учесница пројекта. Сајт ће остати у власништву удружења „Евгенија“ и „Путоказ“. Завршна активност је Регионална конференција, која ће бити одржана у Чачку.

В. Т.

Фото: Координационо тело за родну равноправност

ПРИЈАВЕ НА ТЕЛЕФОН ИЛИ ЛИЧНО

Све заинтересоване за учешће у пројекту, без обзира на године старости, могу се пријавити телефоном на број 064 13 37 144 или лично у просторијама „Лариса“, Улица Светозара Марковића 83, радним данима од 10 до 14 часова.

ПОДРШКА ЗА 1.000 ЖЕНА

Пројекат „Лариса“ један је од пет у Србији који је подржала Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women) у оквиру пројекта „Кључни кораци ка родној равноправности, фаза II“, који финансира Европска унија. Пројекат у Србији реализује Координационо тело за родну равноправност, у сарадњи са Министарством за европске интеграције. Укупна вредност средстава која су додељена на јавном позиву женским организацијама цивилног друштва износи 17,3 милиона динара. Циљ одобрених пројеката је да 1.000 сеоских и жена из магинализованих група у Србији буду економски оснажене.

Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић рекла је, приликом доделе грантова, да је стопа запослености жена 42 одсто, а мушкараца 58 одсто, а да је у неформалном сектору стопа запослености жена готово 65 одсто.

„Просечна зарада жена је скоро 10.000 динара нижа… Око 70 одсто жена покренуле су свој посао, јер нису могле да се запосле, а само око три одсто жена успело да добије кредит за отпочињање посла – навела је Михајловић. (Извор: Координационо тело за родну равноправност)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.