Општина Горњи Милановац и ове године поклања пуну пажњу пољопривредницима и пољопривредним субвенцијама. Већ пету годину за редом, средства намењена поспешивању пољопривреде се повећавају. Поред локалних, пољопривредници горњомилановачког краја све више конкуришу и за подстицаје Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Ипард фондова, као и неких других програма који су усмерени на унапређење домаћег аграра.
Општина Горњи Милановац има 63 насељена сеоска места и око 5.000 регистрованих пољопривредних газдинстава. Значајна средства улаже у пољопривредне субвенције, јер горњомилановачки крај има одличне услове за пољопривредну производњу. Осим тога, надлежни у локалној самоуправи велику пажњу посвећују младим пољопривредницима, покушавајући да им пруже подршку у њиховим настојањима да заснују одрживу производњу и опстану на селу.
Како наводи Милка Недељковић, шеф Канцеларије за пољопривреду Општине Горњи Милановац, пољопривредници су почетком године највише заинтересовани за набавку механизације, односно, куповину нових трактора:
-Ове године је наша општина издвојила 66 милиона динара за област пољопривреде. Највећи део средстава ће бити директно усмерен на субвенције, како би наши пољопривредници уз подршку локалне самоуправе могли да унапређују своју производњу. Поред локалних подстицаја, пољопривредници аплицирају за државна средства подршке, као и из неких других домаћих и страних фондова. У зависности од инвестиције, могли су да конкуришу за средства подршке по три основа. Први позив је био на нивоу локалне самоуправе – за мање инвестиције, до 600.000 динара, за набавку мањих трактора. Недавно је затворен и јавни позив у оквиру пројекта Светске банке „Конкурентност привреде“, где су сточари са подручја Републике Србије имали могућност да аплицирају за средства подршке за набавку трактора до 80 КW. Висина повраћаја износи 50 одсто вредности инвестиције са ПДВ-ом, 40 посто је обавезан кредит, а 10 процената је лично учешће пољопривредника. За ову меру је владало велико интересовање, али су постављени и високи критерујуми за рангирање. Проходност су имали произвођачи млађи од 40 година, жене, пољопривредници који живе у отежаним условима рада, а такви су услови у 23 села на подручју наше општине, чланови задруга… За ову меру је испољено јако интересовање и очекујемо да ће велики број пољопривредних произвођача са подручја наше општине испунити услове за набавку нове механизације – објаснила је Недељковић..
Јавни позив за набавку механизације из Ипард програма је расписан 17. фебруара и траје до 22. априла. За овај позив пољопривредници аплицирају својим пројектима, а од ове године власници великих пољопривредних газдинстава, уколико прођу на ранг листи, могу да рачунају на повраћај авансних средстава и до 65 одсто, напомиње Милка Недељковић.
В. С.