Društvo Privreda

ПОКРИВЕНОСТ УВОЗА ИЗВОЗОМ 80 ОДСТО

ДОБРА СПОЉНОТРГОВИНСКА РАЗМЕНА МОРАВИЧКОГ ОКРУГА  У ПРВИХ ДЕСЕТ МЕСЕЦИ 2022. ГОДИНЕ

Поред тешких услова пословања почетком 2022, ипак, можемо бити задовољни позитивним резултатима, односно, спољнотрговинском разменом, коју су чачански и привредници Моравичког управног округа (без Ивањице) остварили за првих десет месеци ове године. Укупна спољнотрговинска размена је повећана за око 30 одсто на територији округа, за 20 процената је повећан извоз, који је износио око 502 милиона евра, а увоз је повећан за 30 одсто, у вредности од 629 милиона. Остварена покривеност увоза извозом за Моравички управни округ је 80 процената, што је на завидном нивоу. И даље у спољнотрговинском пословању доминира чачанска привреда, која је остварила извоз од 314 милиона евра, што представља повећање од 31 одсто, док је увоз износио 455 милиона, или 25 процената више, него претходне године у истом периоду. Остварена покривеност увоза извозом у Чачку је 69 одсто, рекла је за наш лист Горана Танасковић, руководилац Организационе јединице Чачак РПК Моравичког и Рашког управног округа.

Горана Танасковић

– Без обзира на то што је реч о дефициту у спољнотрговинској размени, чачанска привреда је остварила највеће покриће у последњих десетак година, извоз је повећан за 31 одсто, а увоз за 25 процената. Чачански привредници највише су извозили производе од гвожђа, челика, бакра, алуминијума, котлове, машине, уређаје, као и електричне машине, који учествују са 44 одсто у укупном извозу. Потом следе каучук и производи од каучука и гуме са 11 процената, прехрана са десет одсто, пластичне масе и средства за хигијену, као и остали производи хемијске индустрије, такође, са десет одсто, хартија и картон са седам процената учествују у укупном извозу. Затим производи од тканине, одећа и обућа са девет одсто, возила и делови возила са пет одсто учествују у укупном извозу – наводи Горана Танасковић.

И у увозу су доминантни производи од гвожђа, челика, алуминијума, котлови, машине са 30 одсто и возила и делови возила са 23 процената. Такође, хемијски производи и пластичне масе са 14 одсто, а прехрана са пет процената. Чачански привредници су суфицит остварили са Немачком, Босном и Херцеговином, Црном Гором и Француском, а дефицит са Чешком, Турском, Италијом, Кином. Највећи спољнотрговински партнер чачанске привреде је Немачка, која учествује у укупном извозу са 35 одсто, док се највише увози из Чешке, са којом остварујемо, традиционално, дефицит у спољнотрговинском пословању са 17 одсто.

– У Горњем Милановцу је, такође, забележен значајан пораст извоза, око 23,5 одсто, у поређењу са истим периодом претходне године, који износи 114 милиона евра, док је увоз вредан 121 милион, при чему је остварена изузетно велика покривеност увоза извозом, 94 одсто. Производи који највише учествују у извозу горњомилановачке привреде су од пластичних маса и из хемијске индустрије са 35 одсто, производи од метала и машине са 22 одсто, затим прехрана, свеже воће и поврће, са 20 процената. Углавном се увозе производи од пластичних маса и хемијске индустрије, који чине чак 44 одсто укупног увоза, затим производи од метала и машине, око 19 процената. Горњомилановачки привредници су највише извозили у Босну и Херцеговину, Северну Македонију и Црну Гору, а увозили из Немачке, Италије и Турске – каже Танасковић.

Општина Лучани је једина остварила суфицит у спољнотрговинској размени на територији Моравичког округа. У извозу највише учествују производи за бојење и штављење и за хемијску индустрију са 44 одсто, затим прехрана, свеже воће и поврће са 35 процена, а највише се увозе пластични и производи за хемијску индустрију, око 72 одсто. Покривеност увоза извозом износи чак 140 одсто. Извезено је робе за 74 милиона евра, што је за 30 одсто више, него у истом периоду претходне године, а увезено је робе у вредности од 53 милиона, што је 47 процената више, него у посматраном периоду 2021. Најзначајнији спољнотрговински партнери у извозу су Босна и Херцеговина и Француска, а у увозу Немачка, Кина и Турска.

– И поред изузетно тешке ситуације, која прати и ову годину, украјинска криза, повећање цена сировина и репроматеријала, отежан транспорт, чачанска привреда је забележила позитивне резултате у спљнотрговинској размени. Посебно је важно да је привреда Моравичког округа задржала своје купце, добру пословну сарадњу, квалитетан ниво производње. Такође је битно што је и у овој години задржан исти ниво спољнотрговинског пословања са Руском Федерацијом, а извоз у ту земљу се одвија без већих проблема – нагласила је Горана Танасковић.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.