Aktuelno Društvo Grad Privreda

ПОКРЕНУТА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ЗАШТИТУ ГЕОГРАФСКОГ ПОРЕКЛА ЧАЧАНСКОГ ВОЋА

БРЕНДИРАЊЕ МИОКОВАЧКЕ КАЈСИЈЕ

Дугогодишња иницијатива произвођача кајсије из Удружења „Миоковачка кајсија“, окупила је у уторак, 03. децембра, на консултативном састанку представнике више релевантних институција у циљу сагледавања могућности заштите географског порекла „Миоковачке кајсије“ и брендирања не само овог воћа, већ и производа од кајсије са овог подручја, које би покренуло домаће предузетништво.  Реч је о другом по величини подручју са засадима кајсије на територији Републике Србије, које покрива око 200 хектара.

координациони одбор за брендирање миоковачке кајсије

У име Привредне коморе Србије састанку је присуствовала Нермина  Љубовић, која је обећала помоћ у организацији састанка са Заводом за интелектуалну својину РС. Регионалну привредну комору Моравичког и Рашког управног округа представљала је Горана Танасковић, самостални стручни сарадник канцеларије Коморе, која ће координирати иницијативу. Регионалну привредну комору Лесковац, представљао је директор Горан Јовић, који је поделио искуства ове РПК у брендирању производа из лесковачког краја, указао на могуће препреке, али и на предности брендирања, које се огледају у повећању продаје брендираних производа, њихову цену, као и на неопходност промоције. Лесковац  је заштитио, чак шест својих производа. У име Института за воћарство био је присутан директор Дарко Јевремовић, а представници Удружења „Миоковачка кајсија“  Војкан Талић и Зоран Јелић и у име Центра за неговање традиције, Чачак, директор Зоран Рајичић, истакли су и значај манифестације „Дани српске кајсије“, као и предлог за измену њеног назива у „Дани миоковачке кајсије“ и радити на промоцији бренда. Град Чачак заступале су Миљана Бежанић и Службу ЛЕР-а Весна Павловић.

На иницијативу Привредне коморе Србије и Завода за интелектуалну својину РС, 23. априла 2024. године на Институту за воћарство Чачак, одржан је састанак на тему „Улога интелектуалне својине у брендирању пољопривредних и прехрамбених производа“, након чега је разматрана могућност заштите бренда пољопривредних и прехрамбених производа чачанског краја. Неопходност заштите географског порекла миоковачке кајсије препознале су поменуте институције и донета је одлука да се крене у процедуре, први сусрет  ће бити са Заводом за интелектуалну својину РС.

Формиран је Радни тим који ће радити на промоцији и изради елабората о „Заштити географског порекла миоковачке кајсије“. Удружење „Миоковачка кајсија“ окупља произвођаче овог воћа из неколико суседних села: Миоковци, Милићевци, Пријевор, Горња Горевница, део Вранића и део Ракове. Сви произвођачи кајсије са овог подручја би носили бренд „Миоковачка кајсија“. Представљени су подаци о површини и производњи кајсије на нивоу Србије и Чачка, са посебним акцентом на могућностима прераде и извоза, који је тренутно занемарљив. Миоковачка кајсија се још од 1900. године узгаја у региону који је други по величини у Србији. Миоковачка кајсија има значајан проценат суве материје и нутритивне вредности које превазилазе кајсије са других подручја, чему погодују микроклима и само тло, што јој даје аутохтон статус.  Укус и мирис ову кајсију издвајају од других, што је препознато на тржишту Србије и заслужује да буде боље позициониран и заштићен као бренд чачанског краја, закључено је на овом састанку.

Закључено је да носилац пројекта буде Удружење „Миоковачка кајсија“, уз подршку свих наведених институција, а на челу свега је Град Чачак. Стручни елаборат ће урадити чачански Институт за воћарство.

З. Л. С.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.