ШИРИ СЕ МРЕЖА ПРИМАРНЕ СЕЛЕКЦИЈЕ ОТПАДА
Од среде, 5. јанура, у Месној заједници Љубићки кеј у функцији су подземни контејнери, који омогућавају успешну и рационалну организацију сакупљања, одношења и одлагања комуналног отпада, унапређују рад комуналног система и значајно побољшавају квалитет животне средине. У овом великом градском насељу на десет локација, у Книћаниновој, Данице Марковић и Цигларској улици, постављена су 23 подземна контејнера.
У Месној заједници Љубићки кеј, где је деценијама отпад одлаган у класичне контејнере, од среде, 5. јануара, у функцији су подземни контејнери. У овом великом градском насељу на десет локација, у Книћаниновој, Данице Марковић и Цигларској улици, постављена су 23 подземна контејнера, што је повећало капацитет одлагања и подигло квалитет управљања комуналним отпадом. Пројекат је реализовало Јавно комунално предузеће “Комуналац”, у сарадњи са Градом Чачком.
– Значајно смо повећали капацитет, за суви рециклабилни отпад три пута, јер су уместо класичних контејнера од једног кубика, сада постављени подземни контејнери од три кубика. А за мокри отпад смо повећали капацитет два пута. Надамо се да ће грађани, на обострано задовољство, користити ове контејнере на прави начин, у складу са упутствима за одлагање отпада. Подземни контејнери су доста скупи и тешко их је уградити, а компликоване су и урбанистичке процедуре. “Комуналцу” ће међу приоритетима и даље бити систем примарне селекције у целом граду – рекао је директор Петар Домановић, апелујући на грађане да чувају, односно, правилно користе савремени систем одлагања и депоновања комуналног отпада.
Захваљујући средствима ресора екологије, из буxета за 2021. годину, било је опредељено 12.854.000 динара за реализовање овог пројекта и постављање подземних контејнера.
– То није само цена подземних контејнера, већ и цена уградње, као и геодетских услуга. Јако су скупи и контејнери и њихова уградња, и због тога је важно да их грађани правилно користе, како их не би оштетили, што би захтевало додатна улагања. Ове године је из буxета екологије опредељено 10.380.000 за постављање подземних контејнера на територији Алваџинице, а 2023. издвојићемо средства за највеће градско насеље, Авенију липа – најавила је Мирјана Ђоковић, помоћник градоначелника за област заштите животне средине.
Овом приликом Ђоковић је захвалила свим пореским обвезницима по основу еколошке накнаде, јер је наплата протекле године остварена 100 одсто.
– Протекле године смо имали прилив од 66.884.000 динара, што је за похвалу и захвалност свим пореским обвезницима. Људи који улажу желе и да виде конкретне активности на терену. Поред осталих, велики носилац активности је предузеће “Комуналац”, а наш ресор жели и даље да улаже у постављање подземних контејнера и да шири мрежу примарне селекције. Али, ове године ћемо финансирати и набавку аутоподизача контејнера. Наравно, уколико буде више средстава више ћемо пласирати и нашим носиоцима активности. А извођачи су наша предузећа, чији смо оснивачи, јер верујемо да су ефикасна у свом раду – нагласила је Мирјана Ђоковић.
Мештани Љубићког кеја сматрају да је селекција отпада веома важна, а да подземни контејнери много доприносе и очувању животне средине.
– Било је довољно контејнера и раније, али никако не могу да се пореде са подземним, посебно када је реч о утицају на животну средину. Добро је и то што је и капацитет подземних контејнера доста већи, јер је Љубићки кеј велико градско насеље. Веома ми је драго што су Град Чачак и наша Месна заједница поставили савремене контејнере – изјавио је пензионер Зоран Николић.
И пензионер Лола Чвркић, некадашњи директор ЈКП “Комуналац”, такође, је захвалио руководству Града Чачка и Месне заједнице Љубићки кеј:
– Ово је једна од најуређенијих месних заједница у Чачку. Поред постављања подземних контејнера, очекујем да ће на кеју у току ове године започети и зацевљење канала Парменац – Катрга, што је, такође, веома важно за мештане ове Месне заједнце. Када и тај део буде урађен, верујем да ће Љубићки кеј бити најлепша Месна заједница у Чачку.
Н. Р.