Grad

Подељене Борачке споменице учесницима последњих ратова

Посебно национално признање намењено је борцима, ратним војним инвалидима и породицама погинулих бораца. У Чачку их је више од 650… Борачке споменице су им додељене данас у Културном центру.

Додела Борачке споменице, специјалног признања за борце, ратне војне инвалиде и породице погинулих, установљена је прошле године Уредбом Владе Србије. Припадају учесницима последњих, односно, ратова деведесетих. Више од 650 споменица у Чачку су борцима или члановима њихових породица доделили Миле Росић и Страхиња Ерац, државни секретари Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Претходно су посетили неколико породица погинулих бораца.

– Били смо и код мајке која је изгубила сина јединца. Испоставило се да је погунуо 4. децембра, када смо посетили његову мајку. Обишли смо и породице ратних војних инвалида, чији чланови нису могли да присуствују додели Борачких споменица у Културном центру. И даље ћемо одлазити у кућне посете – напоменуо је Миле Росић, у име Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, главног организатора доделе Борачких споменица.

Миле Росић

И он је најавио поједине привилегије које би требало да добију учесници последњих ратова и њихове породице. Министарство које представља ускоро би требало да потпише споразуме са више приватних здравствених ординација које ће им омогућити попусте за лекарске прегледе. Исто тако, имаће одређене попусте и за куповину у појединим трговинским радњама. То није све, али, како је рекао, о појединим повластицама је рано говорити.

Миле Росић је један од учесника рата. Као војник, борио се на Кошарама 1999. Тада је имао свега 20 година. И остали учесници ратова у Хрватској, Босни, Косову и Метохији, углавном, тада су били млади, можда мало старији од Росића.

– Имао сам 23 године. Нисмо тада могли да знамо шта нас чека. Велика подршка, те 1999. на Косову сам нам били старији борци. Сећање на те дане изазива посебне емоције… Држава нас је удостојила да нам, после 25 година, додели Борачке споменице. Само, у међувремену многи наши саборци су умрли или су извршили самоубиства. Жао ми је што они нису ово доживели – каже Владимир Ружић, некада припадник 252. Краљевачке оклопне бригаде.

Владимир Ружић

Некадашњи официр Војске Југославије Драгомир Грујовић подсећа да многи борци ратова деведесетих живе у врло тешким условима.

– Наша држава би требало да се угледа на Хрватску. Они су својим бранитељима који су у рату учествовали и неколико месеци доделили по 400, 500 евра. Многи имају и та примања и редовне пензије. Наша држава мора више да поведе рачуна о херојима – сматра Грујовић.

Драгомир Грујовић

Претпоставља се да у Србији има око 62 хиљаде бораца и око 11 хиљада ратних војних инвалида и породица погинулих. Те бројке нису коначне, зато државни секретар Министарства за рад Миле Росић позива све учеснике ратова да се пријаве и узму легитимације. Тако би прецизније могао да буде одређен број учесника последњих ратова и да стекну борачки статус да би добили заслужене привилегије.

Поред Министрства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, организатор доделе споменица је и Град Чачак.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.