ПОЧИЊУ ОБУКЕ ЗА ДОБИЈАЊЕ СЕРТИФИКАТА ПРОФЕСИОНАЛНОГ КОРИСНИКА СРЕДСТАВА ЗА ЗАШТИТУ БИЉА
ЗА ЗДРАВИЈУ ХРАНУ И ЧИСТИЈУ ЖИВОТНУ СРЕДИНУ
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за заштиту биља и Одсек за средства за заштиту биља, у сарадњи са пољопривредним саветодавним и стучним службама у Србији, спроводе обуку пољопривредних произвођача за безбедну примену пестицида. Након завршене обуке, произвођачи који се баве комерцијалном производњом добиће сертификат и звање професионалних корисника средстава за заштиту биља. Обуке су једнодневне и за пољопривреднике са територије рада Пољопривредне саветодавне и стручне службе (ПССС) Чачак биће организоване по подношењу њихових захтева, након чега ће бити формиране групе полазника.
Сва пољопривредна комерцијална газдинства која своју робу пласирају на тржишту дужна су да поседују сертификат професионалног корисника средстава за заштиту биља, који издаје Министарство пољопривреде, шумарства и пољопривреде, што је предвиђено Законом о средствима за заштиту биља.
– Према законској регулативи, средства за заштиту биља у пољопривредним апотекама могу да купују само физичка лица која поседују сертификат професионалног корисника, издат у складу са Законом, као правно лице, односно предузетник који има запослено лице које има поменути сертификат. Управо због тога, сви пољопривредници, који своје производе пласирају на тржишту, мораће да прођу ову обуку, како би наставили да се баве производњом – истиче Љиљана Стојковић Јовановић, саветодавац за заштиту биља ПССС Чачак.
Професионалним корисником се сматра свако лице које користи средства за заштиту биља у оквиру својих професионалних активности, као и у случају пласирања својих пољопривредних производа на тржишту. За разлику од комерцијалних пољопривредних газдинстава, корисници који употребљавају средства за заштиту биља на малим површинама (окућњице, баште, вртови и слично) на биљу или производима од биља које производе за сопствене потребе, не сматрају се професионалним корисницима.
Обука траје један дан и одржаће је стручна лица из ПССС Чачак. Након завршетка обуке и положеног теста, полазници добијају потврду о завршеној обуци, односно, сертификат професионалног корисника средстава за заштиту биља, што је, како истиче Стојковић Јовановић, врло важно за безбедну примену пестицида.
На обуци ће се говорити о правилном руковању, складиштењу и транспорту средстава за заштиту биља, одлагању пестицидног отпада, али и о неправилној употреби пестицида неретко присутној у нашој пољопривредној пракси, која може да угрози живот и здравље људи и животиња, као и животну средину. Тема обуке ће бити и уређаји за примену средстава за заштиту биља, њихово одржавање, калибрација и периодични прегледи. Такође, важно је напоменути да се најављује да ће у наредним годинама субвенције за пољопривредна газдинства бити везане за поседовање сертификата професионалног корисника.
Пољопривредна саветодавна и стручна служба Чачак ће прикупљати захтеве корисника и организовати едукације. За ближе информације о овој теми, неопходно је да се пољопривредници обрате ПССС Чачак.
Два најважнија фактора у производњи хране су пчеле и пестициди. Примена пестицида у заштити гајених биљака је неминовна. Међутим, многи произвођачи заборављају да су пестициди јако отровни не само за оне који рукују њима, већ и за пчеле. Њихова прекомерна и нестручна употреба може угрозити здравље људи и животиња и загадити животну средину, истиче проф. др Светомир Стаменковић, председник Удружења пчелара „Чачак“.
– Остаци пестицида у пољопривредним производима су опасни за све људе који једу такву храну. Према томе, веома је значајно да се пестициди правилно користе, по препорукама хемијских индустрија које их производе. Нажалост, многи произвођачи не поштују препоручене дозе хемијских средстава за заштиту биља, повећавају их за 20 до 30, па чак и 50 одсто, а поред тога, по свом нахођењу, без икакве потребе повећавају и број хемијских третмана. Због тога је СПОС још пре неколико година покренуо иницијативу да се одрже одређени курсеви у нашој земљи – да се произвођачи хране упознају са начином примене, механизмом деловања и штетним последицама од нестручне примене пестицида. Веома су значајне такве обуке и биће добро ако буду спроведене у овој години. Највеће проблеме проузрокују аматери у пољопривреди – воћари, ратари и повртари, који третирају своје воћне засаде, њиве и баште када дођу на село током викенда и то, углавном, беспотребно, не водећи рачуна о томе да ли је то право време. Најчешће третмане обављају у периоду цветања воћа, не водећи рачуна да ли је то штетно за пчеле и производе који излазе на тржиште. Управо због тога би било добро да имамо пољопривредну службу која прикупља пољопривредне производе у маркетима, на пијацама и другим местима где се они продају и врши испитивање остатака пестицида у њима, након чега би се прекршиоцима изрицале строге казнене мере. Тада би се, сигурно, још више и боље водило рачуна о правилној примени пестицида у заштити гајених биљака – поручио је проф. др Стаменковић.
В. С.