ПОЧИЊЕ ПОПИС ПОЉОПРИВРЕДЕ
НА ТЕРИТОРИЈИ ГРАДА ЧАЧКА 50 ПОПИСИВАЧА
Попис пољопривреде ће, како је планирано, бити реализован у периоду од 1. октобра до 15. децембра. На територији Града Чачка у попису ће учествовати 50 пописивача. Као и у претходном, и у овом попису се према адресама власника пописује и регистровано земљиште у склопу газдинства и нерегистровано.
Од 50 одабраних кандидата, 14 ће обављати попис у Чачку и Љубићу, док ће осталих 36 пописивати газдинства на сеоском подручју. Прва обука за пописиваче је организована од 18. до 22. септембра и њу јо прошло око 30 пописивача, док је друга почела 25. септембра и завршена је у петак. Обуке су трајале по пет радних дана, по осам сати дневно. Координатори из Републичког завода за статистику, из Филијале у Краљеву, задужили су пописиваче рачунарима, а на крају обуке су потписани и уговори.
Узимајући у обзир структуру пописног обрасца, планирано је да сваки пописивач има од 230 до 260 пописаних власника земљишта, јер сва земља није регистрована у пољопривредна газдинства. Подаци ће бити прикупљени методом интервјуа на терену, од 1. октобра до 15. децембра, на основу Адресара пољопривредних газдинстава. Пописивачи ће податке уносити директно у електронски Упитник на лаптопу.
Како наводи Владимир Гојгић, председник Комисије за попис пољопривреде на подручју Града Чачка, поступак обухвата евидентирање газдинстава, као и оних пољопривредних земљишта која нису регистрована у оквиру газдинстава. Истовремено напомиње да Чачак има око 12.500 регистрованих пољопривредних газдинстава и да су најбитније ставке приликом пописа: радна снага, земљиште, механизација, сточни фонд.
– Попис је веома значајан, једино на тај начин можемо да утврдимо чиме то наши пољопривредници располажу и да видимо за које мере подршке је потребно да се определи највише средстава, како би произвођачи могли да опстану и да се и даље баве пољопривредом, као што су то чинили и до сада. Подаци из пописа су нам неопходни да видимо у ком смеру идемо, да ли више треба да улажемо у сточарство, воћарство, ратарство или повртарство, јер ћемо поуздано знати шта је заступљеније у ком делу Србије. Уствари, сврха пописа и јесте да се добију одређени резултати које ће ресорно министарство и локална самоуправа узимати у обзир приликом одређивања подстицајних средстава или форсирања одређених мера у овој области – објаснио је Гојгић.
У предстојећем попису пољопривреде у нашој земљи ће учествовати око 3.000 пописивача, 300 општинских и 16 регионалних координатора. Након спровођења пописа пољопривреде 2012. године и анкете о структури пољопривредних газдинстава 2018, реализација пописа пољопривреде 2023. обезбедиће континуитет у прикупљању структурних података из области пољопривреде. Прикупљени подаци осликаће стање у пољопривреди и као сумарни користиће се за статистичке анализе које ће омогућити доношење одговарајућих одлука за подршку пољопривредној производњи и њеном развоју.
Попис пољопривреде припрема, организује и спроводи Републички завод за статистику, у складу са Законом о Попису пољопривреде 2023. године („Службени гласник РС“, бр. 76/21 ) и у оквиру пројекта претприступних фондова Европске уније ИПА 2018 (Инструмент Пре-аццессион Ассистанце 2018).
Први прелиминарни резултати пописа биће објављени до 31. јануара наредне, а они коначни би требало да се обнародују до почетка 2025. године.
В. С.