Društvo Privreda

ПОЧЕТНИ НАГРАДНИ ФОНД – ПЕТ МИЛИОНА ДИНАРА

ЗАВРШЕНО ПРИЈАВЉИВАЊЕ УЧЕСНИКА ЗА ТАКМИЧЕЊЕ ЗА НАЈБОЉУ ТЕХНОЛОШКУ ИНОВАЦИЈУ

У конференцијској сали Научно технолошког парка Чачак недавно (28. априла), промовисано је Такмичење за најбољу технолошку иновацију у Србији за 2022. годину. О овогодишњем такмичарском циклусу, али и о досадашњим резултатима, говорио је професор др Драган Повреновић.

Такмичење за најбољу технолошку иновацију реализује се по осамнаести пут, као пројекат Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Рок за пријављивање учесника у категоријама Реализоване иновације и Иновативно село био је 5. мај, а почетни наградни фонд износи пет милиона динара. Институције задужене за реализацију такмичења су Технолошкометалуршки факултет из Београда, Факултет техничких наука из Новог Сада, Привредна комора Србије и РТС.

Професор др Драган Повреновић и заменик градоначелника Владан Милић

Такмичење за најбољу технолошку иновацију реализује се по 18. пут, са циљем да окупи све људе који имају иновативне идеје, који могу да понуде нове технологије и да на основу тога већ сутра креирају своја предузећа и изађу на тржиште. Јер, према речима професора др Драгана Повреновића, иновација је заправо оно што је тржишно вредно:   

– Свих 18 година се трудимо да окупимо људе који могу да буду храбри и успешни, а који су и довољно упорни да испуне разне обуке, задатке, провере, оцењивања у току припреме за такмичење, како би сутра били још успешнији и бољи, него што им пружа досадашњи статус.

Поред Реализованих иновација, ове године је уведена и нова категорија Иновативно село, које има за циљ да подстакне људе са руралног подручја да се пријаве са својим идејама, односно, да подстакне све оне који живе, раде и стварају на селу да буду још успешнији, да истовремено представе своје село на прави начин и да буду пример другима.   

– На Такмичењу за најбољу технолошку иновацију до сада је учествовало више од 10.000 такмичара, а имамо преко две и по хиљаде иновација, које су потврђене својим посебним моделом и не постоји ни једна једина препорука за одређену област. Дакле, све иновације, из свих области су добродошле. На пример, прошле године су прва три места заузеле иновације које су биле у области пољопривреде и прехрамбене технологије. Али, са друге стране, у те иновације је укључено и знање из информационо комуникационих технологија. Такође, информационе технологије су биле присутне и као посебна категорија. Наравно, и машинство, грађевина, технологија, медицина, било која област је добродошла, а Такмичење за најбољу технолошку иновацију је за све становнике Србије, без обзира на пол, узраст и образовање. Најбоље је да идеје буду из области у којој стварамо. Свако од потенцијалних учесника треба само да препозна у којој области је на “домаћем терену”, које су то његове предности, који су капацитети, потенцијали и да на основу тога закључи у чему може бити добар, сутра, на тржишту – нагласио је професор др Драган Повреновић, координатор Такмичења за најбољу технолошку иновацију у Србији.

Током претходних година на овом такмичењу Чачани су имали запажене резултате, а Научно технолошки парк константно подстиче младе да представе своје иновативне идеје.    

Мирко Пешић, в.д. директора НТП Чачак

– До сада је већ шест тимова из Чачка учествовало у финалима Такмичења за најбољу технолошку иновацију. Имамо чиме да се похвалимо, с обзиром на број становника, доста смо испред других градова. Можда би требало да буде већа заинтересованост млађих категорија. Организациони одбор је увео и нову категорију такмичења за средњошколске и студентске иновације. Заинтересованост је добра, али, наравно, увек може да буде боља. Надам се да ће и ова година бити успешна, да ће бити доста добрих предлога, Реализованих иновација са којима ће конкурисати тимови на такмичењу. Верујем да нас у децембру очекује одлично финале, да ћемо добити нове иновације које ће, надам се, бити реализоване кроз капацитете свих научно технолошких паркова, а не само нашег у Чачку – рекао је Мирко Пешић, в. д. директора Научно технолошког парка.

Локална самоуправа је увек подржавала све програме и пројекте, који су се бавили промоцијом иновативности и амбицијом младих људи.   

– Научно технолошки парк је укључен у такмичење које подржава Влада Републике Србије, обезбедивши новчане награде. Позив за такмичење је упућен свима, а Научно технолошки парк је језгро око кога се окупљају млади предузетници у Чачку. Циљ презентације је да подстакне људе да се пријаве за такмичење и, наравно, да покушају да своје иновације пласирају на тржиште, а ако неко добије награду то је само још један велики плус – рекао је заменик градоначелника Владан Милић.

Институције задужене за реализацију Такмичења за најбољу технолошку иновацију су Технолошко-металуршки факултет из Београда, Факултет техничких наука из Новог Сада, Привредна комора Србије и РТС.

Н. Р.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.