Društvo Obrazovanje

ПОЧЕТАК НОВЕ ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ

ОСМЕСИ УЧЕНИКА И ЗАХТЕВИ ПРОСВЕТНИХ РАДНИКА

Школску 2024/2025. годину, на територији Моравичког округа, започело је укупно 21.130 ученика, од којих 14.206 ђака похађа основне школе, а 6.924 су ученици средњих школа. – У ОШВук Караџићу Чачку значајан пораст броја ученика првог разреда у поређењу са прошлом годином. Приметно смањење основношколске популације у готово свим сеоским срединама. – У најави увођење националне читанке за ученике првог и другог разреда, а на регулативи о безбедности запослених у образовноваспитном систему у овом тренутку се још увек ради. – Предлог Владе је да просветни радници од 1. јануара 2025. године имају процентуално двоцифрено повећање плата. – Измене Кривичног законика требало би да буду усвојене у Народној скупштини Србије до краја године

Слађана Парезановић, руководилац Школске управе у Чачку

ШКОЛЕ ТРЕБА ВАСПИТНО ДА ДЕЛУЈУ У САРАДЊИ СА ПОРОДИЦОМ

У Граду Чачку основне школе похађа 8.294 ученика, од којих је 1.247 ђака првог разреда и 4.670 ученика средњих школа, од којих 1.229 ученика првог разреда. Основне школе на територији Општине Горњи Милановац похађа 2.849 ученика, односно, 341 ђак првог разреда, а 1.156 ученика похађа средње школе, од којих је 315 ученика уписано у први разред средње школе. На територији Општине Ивањица у основне школе кренуло је 2.015 ученика, односно, 227 првака, а средње школе у овој школској години похађа укупно 809 ученика, од којих је 219 ђака првог разреда. На територији Општине Лучани у школским клупама од 2. септембра седи 1.048 ученика, односно, 168 ђака првог разреда и 289 ученика средњих школа, од којих је 86 ученика у првом разреду СШ “Драгачево”, наводи податке Слађана Парезановић, руководилац Школске управе у Чачку и додаје:

– Збирно гледано, то је број ученика који не варира значајно у односу на претходну школску годину. Али, у појединим школама, као што је ОШ “Вук Караџић” у Чачку, имамо значајан пораст броја ученика првог разреда у поређењу са прошлом годином, чак цело одељење више. Иначе, приметно је смањење основношколске популације у готово свим сеоским срединама.

Фото: Р. З.

Говорећи о новим правилима за основце и средњошколце у предстојећој школској години, наша саговорница каже да је реч о правилима која се на друштвеним мрежама представљају као нова, односно, о прописима донетим у фебруару ове године, а у вези су оцењивања ученика у основним и средњим школама.   

– У најави је увођење националне читанке за ученике првог и другог разреда, а на регулативи о безбедности запослених у образовно-васпитном систему, према речима министарке просвете, у овом тренутку се још увек ради. Школе имају права да донесу своје кодексе облачења и правила понашања, што се од њих и очекује, али документа те врсте у јединственој званичној форми нема. Школе су јавне установе које треба и васпитно да делују у сарадњи са породицом и да промовишу културу облачења и опхођења на сваком јавном месту. Школе, такође, имају аутономију да уведу своја правила о коришћењу мобилних телефона и других дигиталних уређаја у току боравка ученика у школи, као и да санкционишу сваку употребу ових средстава на часу која не служи достизању образовних исхода – наглашава Слађана Парезановић.

Ове године је повећан број категорија ученика који су остварили право на бесплатне уџбенике, потрвђује наша саговорница.

– Као и ранијих година, у категорији деце која добијају бесплатне уџбенике су деца из социјално и материјално угрожених породица, ученици са тешкоћама у развоју и инвалидитетом који се образују по ИОП-у 1 и 2, ђаци са изузетним способностима који се образују по ИОП-у 3, ученици којима су, без обзира да ли се образују по ИОП-у или не, потребни прилагођени уџбеници (Брајево писмо, увећан фонт, електронски формат), ђаци из породица у којима се троје или више деце налази тренутно у систему образовања, с тим што уџбенике добија дете које је прво започело основношколско образовање. Ове године право на бесплатне уџбенике у основним школама остварују и деца која болују од ретких болести, деца која остварују право на туђу негу и помоћ, као и деца из породица у којима је носилац бриге само један родитељ – објашњава Слађана Парезановић.

Фото: М. М.

Иначе, 64.000 малишана широм Србије ове године дочекали су Плазма пакетићи у клупама, како би ђацима првацима додатно улепшали полазак у школу, што потврђује да Министарство просвете, науке и технолошког развоја и компанија “Бамби” настављају успешно партнерство. Школску авантуру, 2. септембра у ОШ “Ратко Митровић”, започела је и Дуња Зарић, која је одушевљена школом и новим другарима, а осмех на лице измамио је и  Плазма пакет. Радосно и несебично је желела да подели брендирану торбу, свеске, распоред часова, као и Плазму “Мини Мини”.

ОД ЈАНУАРА ВЕЋЕ ПЛАТЕ И БОЉА ЗАШТИТА

За разлику од насмејаних ученика, посебно ђака првака, почетак школске године бележе и захтеви просветних радника у вези зарада и безбедности у школама. Недавно су представници синдиката просвете разговарали са председником Владе Милошем Вучевићем о побољшању материјалног статуса запослених у овој области. Предлог Владе је да просветни радници од 1. јануара 2025. године имају процентуално двоцифрено повећање плата, које ће бити за 50 одсто веће од повећања плата осталих запослених у јавном сектору. Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић, која је присуствовала састанку, за медије је изјавила да би се тиме значајно приближило циљу да почетна плата у просвети буде изједначена са просечном платом у Републици Србији, што је један од захтева синдиката. Како је најављено, у октобру би требало да почне јавна расправа о изменама Кривичног законика које предвиђају увођење кривичних дела напада на лица запослена у образовним и здравственим установама. Измене Кривичног законика требало би да буду усвојене у Народној скупштини Србије до краја године.  

Фото: М. М.

“ПОЧЕТАК ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ СА ВЕЛИКОМ НЕИЗВЕСНОШЋУ”

Срећан почетак нове школске године и много успеха, стеченог знања и одличних оцена свим ђацима и њиховим родитељима пожелео је и Александар Винић, председник Синдиката образовања Чачак. У изјави за “Чачански глас” каже да “за просветне раднике и ова школска година, нажалост, почиње са великом  неизвесношћу и гомилом нерешених проблема”.

– Конкретне мере за унапређење безбедности ученика и наставника  у школама, решавање питања прекомерне администрације, као и материјални  положај запослених кључне су тачке Протокола, који смо потписали са Владом Републике Србије још у октобру прошле године. Највећи део тог споразума није реализован и, како нам је речено, неће ни бити током ове године. Своје незадовољство оваквим односом власти према професији која образује будуће генерације сви репрезентативни синдикати исказаће протестом упозорења. Синдикат образовања Чачак, као део Уније синдиката просветних радника Србије, истрајаће у захтевима да се оно што је потписано од стране представника Владе у потпуности реализује – наводи Александар Винић.

Ускоро следи наставак разговора Владе и представника синдиката, а ученицима, родитељима и професорима желимо срећан почетак нове школске године.

Нела Радичевић

ЧЕСТИТКА ГРАДОНАЧЕЛНИКА МИЛУНА ТОДОРОВИЋА ПОВОДОМ ПОЧЕТКА ШКОЛСКЕ ГОДИНЕ

Драги ђаци,

Свака нова школска година и сваки полазак ушколу нова су искуства, битно је да будете вредни, да пажљиво слушате своје наставнике и професоре и марљиво учите. Стичите нова знања, градите своју личност, учите шта су љубав и толеранција, и немојте заборавити да ђачке дане, поред петица, испуните осмесима и радошћу.

Честитам и свим родитељима, а свим учитељима, наставницима и професорима желим да уживају у свом послу и подучавају нашу децу правим вредностима.

Срећан полазак у школу!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.