Grad

POČELI DA RADE KAFIĆI U ČAČKU

Na području Čačka danas je većina kafića i restorana počela da radi uz određene mere koje moraju biti ispoštovane. Vlasnici, zaposleni, gosti i korisnici usluga moraće da se pridržavaju niza mera, a nadležne inspekcije (sanitarna, tržišta) moraće da prate njihovo sprovođenje.

Mnogi su vikend iskoristili da svoje objekte pripreme, detaljno očiste i dezinfikuju sve prostorije.

Restorani će morati da izbace posude za zajedničku upotrebu poput kečapa, senfa ili slanika.

Osoblje će da nosi odgovarajuću opremu – vizire, maske, rukavice.

Bez maski u prostoru objekta mogu boraviti samo gosti dok su za svojim stolom.U svim ostalim prilikama boravka u prostoru objekta, dolaska/odlaska, naručivanja, preuzimanja, plaćanja na pultu, korišćenja sanitarnih prostorija, gosti moraju nositi masku (ili drugi vid zaštitne pokrivke za nos i usta).

Na ulazu u objekat moraće da budu postavljene dezo-barijere i dozeri za dezinfekciju ruku za obaveznu dezinfekciju pri ulasku u objekat.

Raspored stolova u zatvorenom ili otvorenom prostoru ugostiteljskih objekata moraće da se organizuje tako da razmak između gostiju koji sede za istim ili susednim stolovima ne bude manji od propisanog rastojanja od dva metra. U suprotnom, vlasnici će morati da obezbede fizičke barijere (od pleksiglasa ili drugog punog materijala) koje će deliti prostor između stolova.

Mere higijene i dezinfekcije moraće da se pojačaju u celom objektu, posebno kvaka i drugih mesta koja se dodiruju.

Obavezna je dezinfekcija svakog stola i stolice nakon odlaska gosta.

Takođe, biće potrebno da se povremeno dezinfikuje prilaz objektu.

Preporučuje se korišćenje papirnih menija za jednokratnu upotrebu, koji se bacaju posle svakog gosta ili eventualno menija za višekratnu upotrebu a koji su pogodni za dezinfekciju i moraju se dezinfikovati posle svakog gosta.

Može se koristiti i isticanje menija na površinama vidljivim gostima kako bi se smanjio kontakt sa mogućim kontaminiranim površinama.

Takođe, preporučuje se mašinsko pranje posuđa. Ako nema uslova za to, onda je obavezno pranje deterdžentom na što višoj temperaturi uz završnu dezinfekciju.

U objektu i bašti moraće da postoji mesto za odlaganje otpada – maski, rukavica. I te kante bi trebalo da budu sa pedalom za nožno otvaranje.

Kada je reč o provetravanju prostorija, ono mora biti redovno, prirodnim putem – otvaranjem prozora.

Ne preporučuje se korišćenje veštačke ventilacije zatvorenog centralizovanog tipa, kao ni klimatizacije u objektima ukoliko se radi o split sistemu (sistem u kome vazduh cirkuliše unutar prostorije prolaskom kroz unutrašnju jedinicu klima-uređaja bez razmene takvog vazduha sa spoljnim svežim vazduhom).

Preporučuje da se u svim ugostiteljskim objektima, u skladu sa mogućnostima, odvoji naplate usluga od poslova usluživanja hrane.To znači da zaposleni koji poslužuje hranu i piće ne treba da obavlja naplatu usluge.

Takođe, treba favorizovati beskontaktno plaćanje karticama.

Ako se usluga plaća gotovinom, neophodna je dezinfekcija ruku/rukavica nakon svake naplate, a pre bilo koje druge radnje.

Izvor: MNA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.