ОДРЖАНА КОМЕМОРАЦИЈА ПРОФ. ДР МИЛИЋУ ЂЕКИЋУ
Факултет техничких наука у Чачку се опростио од цењеног колеге и пријатеља, професора др Милића Ђекића. Професор је преминуо 2. септембра, а после комеморативног скупа, одржаног у среду, 4. септембра, сахрањен је на Чачанском гробљу. Сећање на уваженог проф. др Милића Ђекића живеће кроз његову породицу, пријатеље, колеге са којима је сарађивао, студенте који су имали част да их подучава и академску заједницу коју је непроцењиво обогатио својим знањем и искуством.
НЕИЗБРИСИВ ТРАГ…
У присуству чланова породице, бројних колега, сарадника и пријатеља, на Факултету техничких наука у Чачку, у среду, 4. септембра, одржана је комеморација пензионисаном професору др Милићу Ђекићу, некадашњем декану факултета. Професорка др Данијела Милошевић, декан факултета, нагласила је да одлазак професора оставља дубоку празнину у срцима колега и целокупној академској заједници.
– Професор Ђекић је био више од универзитетског професора, био је ментор, инспирација и пријатељ. Његова стручност и посвећеност образовању младих нараштаја оставили су неизбрисив траг на генерације студената нашег факултета. Његова предавања нису била само пренос знања, већ истинско повезивање науке и праксе, чиме је студенте водио кроз будући свет идеја, изазова и могућности. Као члан Матичне комисије дао је велики допринос оснивању Педагошко-техничког факултета, данашњег Факултета техничких наука – рекла је проф. др Данијела Милошевић и позвала присутне да минутом ћутања одају пошту професору Ђекићу.
ВЕРА У МОЋ ЗНАЊА И НАУКЕ
Породица, колеге и пријатељи су се окупили да одају почаст изузетном човеку, колеги и, пре свега, пријатељу професору Милићу Ђекићу, који је свој професионални пут посветио науци, образовању и напретку, истакао је професор Милан Плазинић, продекан за наставу на ФТН.
– Као редовни професор Факултета техничких наука и својевремено декан оставио је неизбрисив траг у академској заједници и дао немерљив допринос у области електротехнике. Професор Ђекић је био више од научника и професора, био је визионар који је својим радом обликовао будућност. Кроз ангажман на Факултету техничких наука и као главни уредник научног часописа “Serbian journal of electrical engineering” поставио је високе стандарде у истраживању, бављењу науком и континуираном успону у образовању, подстичући све нас да тежимо том циљу. Његова страст према образовању и истраживању инспирисала је многе генерације студената и истраживача. Увек је био спреман да подели своје знање и искуство, дајући несебично своје време и енергију како би подржао развој својих колега и ученика. Професор Ђекић је веровао у моћ знања и науке, истичући да они побољшавају свет око нас и то је била нит која је проткала читав његов живот и каријеру. Богата академска каријера професора др Милића Ђекића, коју је провео са великом посвећеношћу према свему што је радио, завршила се само формално одласком у заслужену пензију. Након пензионисања, сарадња са професором се наставила, јер се његова воља према раду и жеља да дели своје богато искуство нису смањиле ни после пензионисања. Напротив, и даље је био присутан пружајући подршку колегама, сарадницима и пријатељима. Данас се опраштамо од нашег драгог учитеља, колеге и пријатеља, али његова оставштина наставља да живи кроз све нас који смо имали привилегију да радимо с њим, да га познајемо и да учимо од њега. Професор Милић Ђекић нас је напустио, али његов ведар дух, његова посвећеност образовању и општем добру ће заувек остати са нама – нагласио је професор Милан Плазинић.
Поделивши анегдоте и тренутке искреног пријатељства, захвалност су изразили и професор у пензији Слободан Ђукић, проф. др Небојша Митровић, продекан за науку на Факултету техничких наука, као и некадашњи декан факултета, професор у пензији Јерослав Живанић.
БОГАТА ПРОФЕСИОНАЛНА БИОГРАФИЈА
Професор Милић Ђекић је рођен 1938. године у Ртима, код Гуче. Средњу електротехничку школу “Никола Тесла” завршио је у Београду, 1958. године, а Електротехнички факултет у Љубљани, 1964. године. По завршетку студија запослио се у Фабрици термотехничких уређаја “Цер” у Чачку, а после три године је прешао у Техничко ремонтни завод. У току рада у овом предузећу обавио је три специјализације, у Москви, Саранску и Будимпешти. Магистрирао је 1977. године на Електротехничком факултету у Београду, а 1983. на истом факултету је одбранио докторску дисертацију.
У оквиру своје научне и стручне делатности др Милић Ђекић постигао је завидне резултате, посебно у области електричних мерења при развоју метода и поступака за мерење магнетних величина и конструкцији електромагнетних уређаја. Реализовао је више научно-истраживачких и развојних пројеката чији се резултати примењују у пракси. Неколико година је радио на реализацији научно-истраживачких пројеката на Политехници у Кракову, у сарадњи са истраживачима овог Универзитета. Објавио је око сто научних и стручних радова у земљи и иностранству, две монографије и четири универзитетска уxбеника, наведено је, поред осталог, у биографији професора Милића Ђекића, објављеној на сајту ФТН.
У току свог радног века обављао је значајне стручне и руководеће послове: у Техничко ремонтном заводу је био начелник погона електронике, на Вишој техничкој школи директор, на Техничком факултету продекан за финансије и декан факултета, као и директор Републичког центра за таленте. Професор Ђекић се афирмисао и као активан члан бројних стручних и друштвених организација. За стручно-научну активност и друштвено ангажовање добио је бројна признања, повеље, дипломе, плакете, захвалнице. Одликован је Орденом рада са сребрним венцем.
Сећање на уваженог професора др Милића Ђекића живеће кроз његову породицу, пријатеље, колеге са којима је сарађивао, студенте који су имали част да их подучава и кроз академску заједницу коју је непроцењиво обогатио својим знањем и искуством.
Н. Р.