U petak, 18. decembra, u dekanatu Fakulteta tehničkih nauka upriličen je svečani prijem za ekipu studenata koja je osvojila prvo mesto na onlajn takmičenju ,,Hakaton“ u Nišu. Sa rešenjem na temu održivog razvoja “Tvoj kod za bolji svet“, četiri studenta četvrte godine Informacionih tehnologija, Vanja Stepanoski, Ilija Vujičić, Lazar Starčević i Miloš Petrović, odneli su ubedljivu pobedu ispred dve ekipe sa niškog Elektronskog fakulteta, kao i timova novosadskog Fakulteta tehničkih nauka i beogradskog Matematičkog fakulteta.
Obraćajući se studentima, dekan FTN prof. dr Danijela Milošević je istakla da je njihov uspeh na onlajn takmičenju u Nišu još jedna potvrda da su studijski programi na ovoj visokoobrazovnoj ustanovi kvalitetni:
-Srećni smo zbog vašeg uspeha! Ponosni smo što ste zahvaljujući stečenom znanju sa Fakulteta, ali istovremeno i vašim iskustvima sa prakse, stigli do pobede na ovom takmičenju. Vaš uspeh je značajan doprinos afirmaciji Fakulteta i potvrda da su studijski programi na kojima se obrazuju budući inženjeri kvalitetni. Ostajemo i dalje tu za svaku vrstu podrške koja vam bude neophodna.
‘’Hakaton’’ je takmičenje timova u kome mladi programeri realizuju softversko rešenje na zadatu temu, a na raspolaganju imaju samo 42 sata. Žiri čine seniori i tim-lideri iz kompanije „Better Collective“ iz Niša, koja je i organizator takmičenja.
Ekipa Rick’s Solutions zapravo su Vanja Stepanoski, Ilija Vujičić, Lazar Starčević i Miloš Petrović. Oni su osmislili platformu „EcoRick“ koja putem sistema nagrađivanja podstiče odgovorno ponašanje pojedinca. Iako su studenti završne godine studija na FTN u Čačku, Ilija, Vanja, Lazar i Miloš, oni trenutno obavljaju i stručnu praksu u firmama „V-tool“, „Croonus“, „Traser software“ i „Be-Terna“.
U kraćem osvrtu na dosadašnje takmičarsko iskustvo, ovi vredni studenti ističu da su u poslednjem trenutku odlučili da se takmiče:
-Videli smo poziv, okupili tim i prijavili se sa namerom da naučimo nešto novo, bez pretenzija ka pobedi. Svakako ćemo ovaj rezultat upisati u svoje CV-je – navodi Vanja.
-Iako smo skromno ušli u celu priču, ipak smo izuzetno zadovoljni kreiranim rešenjem. Jedno od pravila takmičenja je da pobedničko rešenje mora ostati „open source“, a da mi kao autori zadržavamo sva prava. Postoji mogućnost da ga i dalje razvijamo – dodaje Ilija.
Lazar je naglasio da su takmičarska rešenja ocenjivana po kriterijumima originalnosti i funkcionalnosti ideje, implementacije i održivosti i da su izuzetno zadovoljni osvojenom nagradom – vaučerom na 1.000 evra za kupovinu u „Gigatronu“.
Dekan fakulteta Danijela Milošević je istakla da pobednička ekipa pripada prvoj generaciji studenata koja je pohađala studije Informacionih tehnologija po inoviranom programu, sačinjenom od najaktuelnijih kurseva i disciplina.
-Odlična teoretska i praktična znanja i veštine ovi studenti stekli su i zahvaljujući velikom broju predavača iz IT industrije – naglasila je Milošević.
A da su ovi studenti završnih godina izuzetno zadovoljni kvalitetom studija na FTN u Čačku govori i činjenica da će sva četvorica nastaviti dalje školovanje na master akademskim studijama na ovom fakultetu.
Mislim da nije u redu tim nazivati ekipom fakulteta tehničkih nauka kada fakultet nije znao za egzistenciju takmičenja pre objave pobednika, a nakon toga studentima nije uručena nikakva nagrada niti priznanje od fakulteta.